Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Nabídka práce
Poptávka práce
Soutěž

Sponzorem soutěže je:

Saal Digital

Jaký největší formát fotoknihy v řadě Professional Line ve formátu na šířku lze ve standardní nabídce Saal Digital Fotoservice objednat? Nápověda: Logo sponzora soutěže

V dnešní soutěži hrajeme o:

Kterou kalibrační sondu pro wide gamut monitor?

Seznam témat     Nová odpověď

Přihlásit se     Registrace     Zapomenuté heslo

Re: Kterou kalibrační sondu pro wide gamut monitor?

Autor: kublay

22:41:30 04.08.2008

Pro BIGESE: Tak jsem na 2690WUXi vyzkoušel Spydera 3 s jeho softwarem Pro a vůbec se mi to nelíbí. Např. obrázky, které se tiskly na Heidelbergu s certifikátem ISO 12647-2, u kterých jsem byl osobně přítomen a vypadaly dobře při stadartním zabarvení na Spyderem seřízeném monitoru byly zelené a protože jsem nepřišel na žádnou vlastní chybu, vrátil jsem se k X-Rite. Možná je Spyder dobrá sonda, ale určitě Pro varianta programu je nějaká očesaná v možnostech nastavení. Za vyšší variantu, tušim Elite, je potřeba připlatit - mě to teda nikdo nenabídl, to bych se nenechal nachytat dětskou verzí.

Citovat příspěvek

Autor: Navratil

23:25:23 03.07.2008

Zdravím, zkusím zareagovat postupně, abych to nepomíchal.
ad 1) ano, s podobným problémem jsem se již setkal. Proto neponechávám sondu na monitoru zbytečně dlouho. Posun do 100 K není zas tak podstatný (v rámci 6500 K se jedná asi o 1,5 %), ale nemohu jej označit za příjemný (již z podstaty). Pokud byste chtěl postupovat tak, abyste co nejvíce eliminoval vliv ohřevu, pak se nabízí dvě možnosti. Tou první je nechat sondu aklimatizovat po nějakou dobu na minitoru (pak se dostanete na Vámi popisovaný lehký posun do zelena oproti očekávanému). Tou druhou možností je dodatečné ochlazení stolním ventilátorem a ponecháním sondy na monitoru co nejkratší dobu. Pokud si ale čtu podrobně Váš bod 2), dostávám se k řešení třetím, který následně Vám vysvětlím a doporučím (hned napovím: zbytečně našťavený jas, ten páchá to zlo…).

ad 2) máte zde hned několik věcí, se kterými bych Vám doporučil poněkud pohnout. Jistě, 115 % je sice zajímavávých, nicméně bychom mohli začít s polemikou, zda-li skutečně přínosných. Podle mého názoru ale máte celkově monitor poěnkud podivně nastaven. To, že jedete na 100 % jasu a jedete na nějakých 290 Cd – vždyť to musí být přímo palba na Vaše oči! Podsvětlení jede na maximum a nedivím se, že se panel již přehřívá. I ta CCFL trubice (případně u levnějších typů monitorů prostě tenká a jen trochu vylepšená zářivka) má své tepelné vyzařování, které závisí na výkonu. Nevím jak máte osvětlené pracoviště, ale zkuste si maximální jas stáhnout alespoň na hodnotu okolo 120/130 Cd, raději méně. A proč máte chromatickou teplotu bílé na modrých 6500 K? Chromatická teplota rozptýleného denního světla se v našich zeměpisných podmínkách lehce převyšuje přes 5000 K. Zkuste si nastavit D50. A že to bude na první pohled poněkud teplejší? Nu, zjednodušeně řečeno – takové prostě denní světlo je… Gammu nechte na 2,2 – to už je v pořádku. Projděte celou kalibraci znova, otestujte ve Photoshopu a dejte vědět…
S pozdravem
Viktor N.

Citovat příspěvek

Autor: David.G

22:05:40 29.06.2008

Dobrý den,
předně děkuji za Vaše příspěvky, díky nimž máme my všichni ostatní možnost lépe nahlédnou do zákulisí CMS.

Rád bych se tímto podělil o mou zkušenost s kalibrací monitoru pomocí sondy Eye-One Display2, konkrétně panelu S-IPS výrobce LG W2600HP. a zároveň bych se rád poradil.

1. při několikanásobných měřeních a testech při různém nastaveni v OSD monitoru jsem zjistil že sonda měří postupně vyšší teplotu bílého bodu monitoru, nepomohl ani reset monitoru na tovární nastavení a reset LUT tabulky GK ani dlouhodobá stabilizace panelu více než 1hod od zapnutí. Tato změna v měření teploty bílého bodu dosáhla až +600K už jsem si začínal myslet (po přečtení předchozích přízpěvků) že mám tu smůlu a vlastním vadný kus :o( Napadlo mne že jelikož panel celkem vyzařuje dost tepla, tak ohřeje sondu a ta potom měří jiné hodnoty, začal jsem se zabývat měřením tohoto ohřevu a vlivu na změnu v měření teploty bílého bodu v čase, za 35min dosáhla změna +600K. Vše se rychle vysvětlilo ve prospěch sondy když jsem ji sundal z panelu a potozorně si prohlédl místo kde se nacházela, zanechala po sobě lehce světlejší flek při proměření okolních míst je tento flek přesně o oněch 600K "studenější" v podání bílé. Zde tedy plyne ponaučení že proces kalibrace může být alchymistická práce :o) rozhodně doporučuji nenechávat sondu na jednom místě déle než 5min. za tuto dobu zacíná působit změna v IPS panelu v teplotě bílé o 100K, nevím jak jsou na tom jiné technologie panelů. Nikde jsem se o tomto riziku při kalibraci nedočetl, máte s tím zkušenost?

2. po kalibraci mám jednu potíž se kterou neumím pohnout. Dle výrobce má tento panel 115% AdobeRGB (což je trochu podezřelý) ale budiž, kupodivu kalibrační SW na konci kalibrace zakraslil do diagramu CIE gamut opravdu o dost širší než Adobe RGB. A v tom asi vězí ona potíž, neboť si myslím že v tomto sonda nemá pravdu a vytvoří ICC profil který ne zcela odpovídá skutečnosti. PS při použití tohoto ICC profilu, zobrazuje lehce do zelena. Nepřišel jsem na to jak kalibraci úspěšně provést aby byl obraz v PS vpořádku. Prosím o radu, pro přibížení popíšu postup: monitor nastaven do USER MODE s možností nastavení jasu, kontrastu a RGB, všechny nesmyslné dopňky jako f-engine a color calibration vypnuty. Nastavení SW Match3: profiling mode: Advanced, monitor mode: LCD, White point: 6500, Gamma: 2.2, Luminance: No change, Brightness: v OSD 100%, Contrast: v OSD nastaven na 50% (přesně to odpovídá středu posuvníku při měření), RGB: v OSD nastaven na 40, 46, 50% (přesně to odpovídá středu posuvníku při měření, po několika testech je toto nejlepší, pro vyvážení bílé je možné použít třeba RGB 45, 50, 55% ale ve výsledku pak neni lineární křivka LUT tabulky, s tímto je třeba si pohrát pro nejlepší výsledky), dále proběhne kalibrace s překvapivým výsledkem, LUT tabulka je téměř lineární, skoro bez rozdílu jestli je použita nebo ne, obraz jen velmi nepatrně ztmavne bez barevného posunu, zobrazení barevného gamutu je také překvapující, připojuji screenshot: [url] http://www.digineff.cz/galerie/showphoto.php?photo=176435&size=big&password=&sort=1&cat=516 [/url] . Ale jak jsem psal použití výsledného ICC nedává uspokojivý obraz v PS, je zabarven do zelena. Prosím o radu, zda-li je s tímto zkušenost a zdali-li neni potíž v tom že sonda neumí správně změřit wide gamut. Předem děkuji za odpověď.

S pozdravem David G.

Citovat příspěvek

Autor: kublay

2:42:26 27.06.2008

2690 WUXi jsem koupil pro jistotu (a díky různícím se odpovědím různých odborníků) se sondou Spyder3Pro, ale z nedostatku času jsem zkusil použít stávající DTP92 a šlo to. Spyder zatím zůstal v krabici.

Citovat příspěvek

Autor: Mawi

7:43:16 08.06.2008

2 Biges:
Pokud děláte jenom s dokumenty (nezpracováváte obrázky pro tisk/neděláte grafiku/atd.), tak se domnívám, že nepotřebujete mít kalibrovaný monitor. Ušetřené peníze investujte raději do něčeho co Vám přinese více užitku (přítulkyně:-), manželky nebo dětí). Nastavte si parametry jasu a kontrastu tak, aby jste mohl pracovat při daném osvětlení pohodlně a s minimální únavou. Mimochodem automatická regulace jasu pracuje velmi dobře, a zvádne většinu světelných situací.

Koupil jste si velice slušný monitor (sám mám 2090UXi ze stejné řady), který, alespoň u mého kusu to platilo, měl velmi dobře nastavené parametry z výroby. Sondu (i1 display) jsem si pořídil protože dělám hodně s fotkama, ale můžu Vás uklidnit, že po kalibraci nedošlo k žádnému výraznému posunu v barevném a jasovém podání monitoru.

Citovat příspěvek

Autor: Biges

20:51:20 01.06.2008

Tak já většinou čumím do nějakých dokumentů, proto musím stahovat jas, což do určité míry jde přes kontrolu jasu, pak se musí sahat na kontrolu kontrastu. Nemusím dělat nějakou citlivou činnost, u které by byly potřeba perfektní barvy.
Tak jsem to zkoumal a asi zkusím ten Spyder 3, ještě uvidím, jestli se bude NEC namáhat s odpovědí na můj dotaz. Monitory teda mají výborné, ale EU podpora není zrovna extra velká sláva.

Citovat příspěvek

22:42:56 29.05.2008

Václavíčku, k tomu opravdu nemám co dodat. Že by se k Vaší zapšklosti již přidávala i stařecká demence?
Jak se zdá, děláte vše pro to, abyste se aktivně sám znemožnil…
Viktor N.

Citovat příspěvek

Autor: radimv

19:00:40 27.05.2008

ad "Sonda musí spolehlivě rozeznat 0,05 Cd, nebojte. "

- sonda možná, ale sis asi nevšim že je řeč o Spyder3 -> bojim velice :-)

Zatim

Citovat příspěvek

8:05:28 27.05.2008

Aha, tak to mám zastaralé informace, neb jsem byl v domění, že zatím podporuje jen verzi 2. Nevím jak nízký jas hodláte použít, ale vězte, že by nebylo moc vhodné nechat jej moc klesnout pod 90 Cd. Pak se Vám totiž drasticky zmenšuje kontrast a také už to má vliv na gamut monitoru. Samozřejmě, pokud máte spíše tmavé pracoviště (nic Vám nehaním, jen na rovinu a bez obalu píšu svůj názor), je poněkud bláhové to honit nad 130, aby Vás pak z toho bolela hlava.
Sonda musí spolehlivě rozeznat 0,05 Cd, nebojte. I po stažení jasu tmavé pozadí monitoru nebude na nule…
S pozdravem
Viktor N.

Citovat příspěvek

4:48:53 27.05.2008

Dobře, mám NEC LCD2690WUXi :)

Moje pracoviště je můj domov a hanit ho mohu jen já sám, k čemu jsem směřoval bylo to, že tu často panují tmavé podmínky, takže by sonda měla být schopna kalibrovat i s nízkým cílovým jasem. Ne každý musí bydlet mezi bílými stěnami, bílým nábytkem a zářivkovým osvětlením.

Jinak NEC ve svých kalibračních programech Spyder 3 podporuje a to jak v evropském, tak US.

Citovat příspěvek

8:57:57 24.05.2008

Vážený pane Bigesi, abych pravdu řekl, je mi zcela lhostejné, jaký to monitor konkrétně jste si koupil a z tohoto hlediska se zde žádného fláme obávati nemusíte, nicméně se za to stydět nemusíte a skutečně bylo by vhodnější upřesnit, co je to konkrétně za typ.
Ale vzhledem k tomu, že jsou k disposici v podstatě jen typy od dvou výrobců, tak je to trochu jednodušší.
Takže pokud se nemýlím, pak Spyder3 není podporován (zatím) žádným z těchto výrobců, takže se Vám výběr úží na sondu X-Rite i1Display2 (neboli LT, HW je to stejné – rozdíl je v SW). Gretag už neexistuje, byl zakoupen svým konkurentem již před více jak dvěmi léty.
Co se týče Vašeho pracoviště – máte pravdu, je to dost šílené a poměrně dost to může znehodnocovat pozorovací podmínky. Nicméně výběr sondy s tím nemá nic společného…
S pozdravem
Viktor N.

Citovat příspěvek

Kterou kalibrační sondu pro wide gamut monitor?

4:05:26 24.05.2008

Zdravím,

pořídil jsem si monitor s wide gamutem (záměrně neříkám který, aby se diskuze neubírala jiním směrem, než si přeji :) ), teďka zvažuji kalibrační sondu, budu provádět LUT hardwarovou kalibraci přímo v monitoru.

Na výběr mám Gretag LT a o něco levnější Spyder 3.

Kterou byste doporučovali? Mám doma docela zběsilé světelné podmínky (tmavě žluté stěny, žárovky...), tak aby to také nějak dobře zvládlo :)

Co jsem zatím vyčetl, dávají lidé přednost tomu Gretagu, je to tak?

Díky

Citovat příspěvek

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: