Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Nabídka práce
Poptávka práce
Soutěž

Sponzorem soutěže je:

Saal Digital

Jaký největší formát fotoknihy v řadě Professional Line ve formátu na šířku lze ve standardní nabídce Saal Digital Fotoservice objednat? Nápověda: Logo sponzora soutěže

V dnešní soutěži hrajeme o:

Color Management - praxe

Seznam témat     Nová odpověď

Přihlásit se     Registrace     Zapomenuté heslo

Re: Color Management - praxe

Autor: Weverka

18:13:25 21.04.2008

Navratil Napsal:
-------------------------------------------------------
> Ano, přesně tak.
> Ovšem samozřejmě záleží na konkrétním způsobu Vaší
> práce, jak jsem v předchozím příspěvku naznačil.
> To znamená amatérský systém bez kalibrací s
> výstupem běžného fotolabu.
> S pozdravem
> Viktor N.

1. To byla odpověď na oba moje příspěvky z 18.4. nebo jen na jeden?

2. Neměl byste prosím odkaz nebo stručně nevysvětlil, proč i snímek s vyvolaný s výstupním profilem sRGB ukazuje na monitoru s prostorem AdobeRGB bohatší barevnou škálu. Tedy ten případ "pokusu" v mém příspěvku z 18.4. 9:15 hod?

díky

Citovat příspěvek

Autor: Navratil

21:33:22 20.04.2008

Ano, přesně tak.
Ovšem samozřejmě záleží na konkrétním způsobu Vaší práce, jak jsem v předchozím příspěvku naznačil. To znamená amatérský systém bez kalibrací s výstupem běžného fotolabu.
S pozdravem
Viktor N.

Citovat příspěvek

9:19:46 18.04.2008

Navratil Napsal:
-------------------------------------------------------
> A nebo použít variantu D65/2,2 a monitor
> používat v režimu sRGB. Možná by to v této chvíli
> bylo pro Vás řešením, protože zdrcující většina
> fotolabů stejně předpokládá vstup v sRGB. Proto
> bych Vám v této chvíli doporučil tento používat.
> Alespoň než naberete další zkušenosti na to,
> abyste mohl přejít dál…
> S pozdravem
> Viktor N.

Prosím pro jistotu polopatě - "monitor používat v režimu sRGB" - tím máte namysli mít nastavený pracovní prostor sRGB ve všech programech co používám (Photoshopu, Capture One)?

Citovat příspěvek

9:15:56 18.04.2008

Děkuji pane Navrátil, ta varianta D65/2,2 + sRGB mě přivedla na ještě jeden dotaz, a to sice, zda je vůbec potřeba (pro mé běžné amatérské potřeby) pracovat v AdobeRGB, i když mi monitor tento prostor dokáže zčásti zobrazit. K té myšlence mě přivedl následující pokus:

Byl jsem v galerii EIZO a měl jsem s sebou několik testovacích dvojic snímků v TIFFu vyvolaných z RAWu v Capture One, které se v rámci dvojice lišily pouze nastavením výstupního prostoru sRGB nebo AdobeRGB. Chtěl jsem si na nich vyzkoušet, jaký bude rozdíl v zobrazení snímků na monitoru S2231W a na S2000. Doma na svém obyčejném starším LCD při použití Zoneru se snímek v AdobeRGB zdál "vyblitější".

Tak jsem v Galerii začal s monitorem S2000 - ať už jsem měl snímek s prostorem sRGB nabo Adobe RGB, oba dva vypadaly úplně stejně. Když jsem pak snímky zobrazil na S2231W, opět vypadaly oba stejně. Rozdíl byl však mezi monitory, S2231W ukazovala snímky barevně bohatší v zelených a hnědých odstínech - což jsem očekával, ale to stejné zobrazení nezávisle na prostoru mě překvapilo. I přes snahu pana Švece jsem bohužel příliš nepochopil, jak je to možné.

Poté co jsem se vrátil domů jsem si v Zoneru (v kterém si snímky prohlížím) zaškrtnul Používat Správu barev - a už se oba snímky zobrazily stejně i na mém starším monitoru. Stejně reagoval i prohlížeč Microsoft Office Picture Manager - oba snímky zobrazil stejně.

A závěr - moje selská a jednoduchá úvaha mi říká: pracuj jen v sRGB, a to ve všech fázích zpracování fotek. Fotka bude univerzálněji použitelná i na jiných monitorech a můj monitor ji zobrazí stejně jako by byla v AdobeRGB. Je to tak opravdu?

díky

Citovat příspěvek

0:12:56 18.04.2008

Onu informaci „92 % AdobeRGB“ musíte brát s určitou rezervou. Pokud bychom srovnali kolik % objemu barev má monitor a kolik aRGB, tak bychom byli spokojeni. Pokud bychom ale měli přímo porovnat kolik % rozsahu aRGB je monitor schopen zobrazit, už bychom se dostali malinko jinam a ještě navíc tohle záleží na kalibracích a tak dále. Nicméně především je podstatný ten fakt, že tenhle monitor umí zobrazit větší rozsah, než jiný běžně dostupný monitor a tak dále.
Ale vraťme se k meritu Vašeho dotazu. Zde je poněkud háček. Na jednu stranu sice máte k disposici profil s D50, ale zase poěmrně hloupě na gammě 1,8. A zase máte sice správnou gammu 1,2 a zase poněkud modrých D65. Jak z toho ven?
Buď mne ukecat na modifikaci profilu D50 pro gammu 2,2. A nebo použít variantu D65/2,2 a monitor používat v režimu sRGB. Možná by to v této chvíli bylo pro Vás řešením, protože zdrcující většina fotolabů stejně předpokládá vstup v sRGB. Proto bych Vám v této chvíli doporučil tento používat. Alespoň než naberete další zkušenosti na to, abyste mohl přejít dál…
S pozdravem
Viktor N.

Citovat příspěvek

Autor: Jezevec

23:29:17 17.04.2008

Ajaj, sRGB platilo pro starší monitor, o kterém byla řeč dříve. Raději už mlčím a zalézám do nory :-)

Citovat příspěvek

22:33:18 17.04.2008

Zdravím kolegu z lesa ;)

Ten monitor S2231W by měl umět tuším 92% AdobeRGB, tak se na něj těším. A na pana Navrátila určitě počkám, pro něj to bude hračka mi odpovědět (pokud jsem ovšem nenapsal bláboly).

Citovat příspěvek

Autor: Jezevec

21:29:19 17.04.2008

Jezevec zdraví Weverku :-)
Správně je 5000K a gamma 2,2. Jenže na to profil není. Už se to tu taky řešilo, zkuste zapátrat v historii poradny. Pokud si vzpomínám, tak výrobce deklaruje, že monitor zobrazuje v sRGB a profil jenom opisuje tento barevný prostor. Ale třeba je to u tohodle monitoru jinak. Ostatně, nechal jsem se unést, raději počkejte na vyjádření pana Navrátila.

S přátelským pozdravem
Jezevec

Citovat příspěvek

20:37:12 17.04.2008

Dovolil bych si do tohoto tématu vložit i svůj, poněkud začátečnický dotaz. Zakoupil jsem si na své amatérské poměry slušnější monitor - EIZO S2231W a rád bych ho měl sladěný s PC (používám WinXP) tak, abych se zbytečně neošidil o jeho přednosti a schopnosti. Napíšu laicky, jak jsem postupoval:

Monitor jsem vybalil, zapojil síťový kabel a DVI kabel a nastavil rozlišení 1680x1050. Pak jsem naistaloval z přiloženého CDčka dva ICC profily (pro 5000 a 6500 K), které jsem nahrál do Ovládací panely-> Zobrazení-> Nastavení-> Upřesnit-> Správa barev-> Přidat.

Jelikož důvěřuju továrnímu nastavení barev, jasu a kontrastu a neplánuju zatím nějaké přesnější kalibrování sondou, nenapadá mě, co ještě bych měl nastavit a tak mám pocit, že už to takhle stačí. Nevím jen, který z profilů zvolit, jestli těch 5000K a gamu 1,8 anebo 6500K a gamu 2,2.

Ještě uvedu, že tiskárnu zapojenou nemám a zatím neřeším tisk fotek, chci jen aby je monitor zobrazoval co nejvěrněji.

Je to tak správně prosím?

Citovat příspěvek

Autor: jenda111

12:06:19 07.04.2008

Možná se to zdá divné, ale opravdu se TÉMĚŘ všude píše spíš o teorii, ale ne o uvedení do praxe, či konkrétních případech.
A když dám nakonec po všech úpravách převedení do profilu minilabu, tak se díky icc profilům převedou barvy správně, nebo mám v převedeném obrázku udělat ještě nějaké finální úpravy, tak aby to vypadalo na monitoru dobře?

Citovat příspěvek

10:32:21 07.04.2008

Hm, to je zvláštní. Vše máte přečtené, ale zrovna ten základ nevíte.
Takže profil monitoru aktivujte v ovládacím panelu Zobrazení/Správa barev.
Ve photoshopu si nastavte sRGB jako pracovní prostor.
Profil fololabu uplatníte v okamžiku, kdy do profilu fotolabu na závěr převedete („Převést do profilu“) Vaše fotky, které jsou určeny pro výstup v tomto fotolabu. Nezapomeňte ale při zadávání zakázky obsluze oznámit, že to už máte do jejich profilu převedeno!
S pozdravem
Viktor N.

Citovat příspěvek

Color Management - praxe

Autor: jenda111

19:33:07 05.04.2008

Už pěknou dobu hledám v diskusích, přečet jsem několik teoretických článků o color managementu a pořád nevím to co by mě zajímalo - praktická realizace. Nejspíš se to tu řešilo, ale najít se mi to nepodařilo. Myslím že pro někoho kdo se v tom vyzná to případně nebudu problém napsat ještě jednou.

Nechci nijaké zázračné výsledky, spíš by mě ale zajímalo, jak se se správou barev a icc profily pracuje. Četl jsem, že u LCD monitoru teoreticky může postačovat icc profil od výrobce. Dále mám profil minilabu. Takže dva soubory *.icm A víceméně nevím co dál.

Mohli byste mi prosím popsat, co kde nastavit a jak postupovat při správě barev? Mám WindowsXP, fotky v sRGB, Adobe Photoshop CS3, a chci abych co nejvěrněji zobrazil fotografii na monitoru a aby pak podobně vylezla z labu. (icc profily už mám; nepište že potřebuji kalibrační sondu, či něco podobného prosím - jde mi spíš o to, co se kde nastavuje a jaký je správný postup)

Citovat příspěvek

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: