Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Nabídka práce
Poptávka práce
Soutěž

Sponzorem soutěže je:

Saal Digital

Jaký největší formát fotoknihy v řadě Professional Line ve formátu na šířku lze ve standardní nabídce Saal Digital Fotoservice objednat? Nápověda: Logo sponzora soutěže

V dnešní soutěži hrajeme o:

ICC profil

Seznam témat     Nová odpověď

Přihlásit se     Registrace     Zapomenuté heslo

Re: ICC profil

Autor: Navratil

21:47:46 18.05.2008

Pokud fotíte v sRGB, bylo by asi vhodnější nastavit sRGB i v monitoru (v módu emulace), protože v tomto případě by se Vám mnohé zjednodušilo, pokud nemáte možnost si monitor nechat zkalibrovat.
Vyzkoušejte to.
S pozdravem
Viktor N.

Citovat příspěvek

Autor: a4

19:51:21 17.05.2008

Děkuji za odpověď. Ještě jednu doplňující otázku:
Pokud tedy monitoru přiřadím profil od výrobce (podotýkám, že NEC 2090Uxi, který vlastním, má mezi přednastavenými volbami barevné korekce volbu "native" - patrně pro použití společně s profilem dodaným na CD /teplota bohužel udána není/, dále pak emulaci sRGB /6500K, gamma v jiné části menu je nastavena na 2.2/ a volbu "programmable" - ta pravděpodobně slouží pro kalibraci) , jaký profil mám dát jako výchozí systémový? Tentýž (tedy profil monitoru) nebo sRGB? A jaký pracovní barevný prostor mám pak nastavit například pro programy CaptureNX a Photoshop, sRGB nebo opět barevný prostor monitoru (předpokládám, že by to měl být profil monitoru, ale mate mě pak poněkud "zašlá" červená u obrázku, který má jako svůj vlastní profil přiřazen sRGB - je to tak v pořádku?)?
Rovněž tápu v tom, co sem i pak vlastně stane s fotografiemi, které mám například pořízené do prostoru sRGB (který je nastavený už ve fotoaparátu)...

(Patrně své otázky formuluji dost nešikovně, za čož se omlouvám, ale ze všeho, co jsem o prostorech/profilech zatím četl, mi jde opravdu hlava kolem a o moc chytřejší nejsem)

Citovat příspěvek

23:27:35 01.05.2008

No, dnes bych k lepším monitorům LCD (pokud nejedou přímo v režimu emulace) profil sRGB nepřiřazoval. Domnívám se, že profil od výrobce (byť zpravidla pochází ještě z testů prototypu) by měl být vhodnější. Je to tak, jak píšete. Problém je pak totiž v tom, že byste se měl pokusit nastavit monitor tak, aby odpovídal nastavení monitoru v okamžiku, kdy výrobce nějak měřil onen profil. Většinou to musíte provést stylem pokus/omyl. Ale pokud profil monitoru u sebe nese informaci, že má kupříkladu D65 a gama 2,2, neměl by pak být zas tak velký problém teplotu 6500 K a příslušnou gammu nastavit v OSD monitoru (většinou ty lepší monitory tohle umožňují)…
Kalibrace monitoru má vždy smysl, vnější osvětlení na ní nemá tak velký vliv. Osvětlení spíš má vliv na správné nastavení jasu monitoru, aby v přítmí Vás příliš monitor neoslňoval a naopak při plném osvětlení Vašeho pracoviště abyste do něj zase nemžoural a nekazil si oči nedostatečným kontrastem…
S pozdravem
Viktor N.

Citovat příspěvek

Autor: a4

9:26:03 28.04.2008

Dobrý den, mám poněkud "začátečnický" dotaz:

Ke svému monitoru (NEC 2090Uxi) jsem, jak je běžné, měl barevní ICC profil na instalačním CD. Dlouhou dobu jsem se domníval, že tyto profily jsou jakýmsi "zprůměrovaným" kalibračním profilem pro uživatele, kteří nemají zkalibrováno HW pomocí sondy. Tento profil jsem tedy ve Windows (Vista) předhodil jako výchozí pro monitor. Když jsem otevřel photoshop, zdálo se mi ale, že červená, pokud je soubor v barevném prostoru sRGB, trochu ujíždí (pocitově mi nepřijde úplně sytá a je tmavší, ale okem se to posuzuje dost těžko samozřejmě; zkusil jsem tedy). Zdá se mi tedy, že profily dodávané výrobci, jsou spíš něca jako "nastavili jsme to tak, aby barvy na monitoru byly 'hezký' " - dá se s tímto mým dojmem souhlasit? A potažmo, je tedy lepší tento profil z počítače vymazat a monitoru předhodit "výchozí" profil systému - sRGB? Nebo naopak profil monitoru ponechat a nastavit jej i jako výchozí pro celý systém (předpokládám, že používat jiný výchozí profil pro monitor a jiný pro samotný systém není žádoucí). Nějak se v těch prostorech a profilech začínám ztrácet :-(.

Je mi samozřejmě jasné, že ideální by bylo vytvořit si vlastní profil HW kalibrací, monitor používám na úprvu fotografií, takže z toho důvodu samozřejmě HW kalibrace význam má, ale vzhledem k tomu, že s monitorem nepracuju v místnosti s konstantním osvětlením, nejsem si jist, jestli by to mělo praktický smysl...

Děkuji

Citovat příspěvek

Autor: Homolka a kontrolka

22:42:29 17.02.2008

>Pro Photoshop můžete použít přímo předvolbu Sandardní nastavení Prepress v Evropě, kde je pro stupně šedé nastaveno 15% nárůst tiskového bodu.

Ale hleďme! Tak to by mne zajímalo, co za dva roky tak zásadnho v pre-pressu změnilo, že už nedoporučujete pro grayscale (nesmyslné) nastavení Gamma 2.2 (viz http://forum.grafika.cz/read.php?112,1355259,1397895#msg-1397895) ale přijatelný DotGain 15%.
Že byste si doplnil znalosti? Pak nezbývá než gratulovat.
:-)

Citovat příspěvek

21:51:55 17.02.2008

Na zahraničí se nevykecáte, slovensky rozumím…
Ano, Acrobat nastavte stejně. Pro Photoshop můžete použít přímo předvolbu Sandardní nastavení Prepress v Evropě, kde je pro stupně šedé nastaveno 15% nárůst tiskového bodu.
S pozdravem
Viktor N.

Citovat příspěvek

Autor: stefan.e

12:44:33 17.02.2008

Ano jedna sa o profil monitora. Pouzivam Photoshop CS2 a Acrobat Profesional 8. Vystup ide na ofset. tisk. V acrobatu to plati tiez? A stupne sedi? Ospravedlnujem sa za nejasne sformulaovanu otazku, ale som zo zahranicia. ;)

Citovat příspěvek

10:50:23 17.02.2008

Má odpověď zní, získaný icc profil zavedete do těch programů, které používáte a které podporují správu barev.
Není zcela jasné z Vašeho dotazu, že se jedná zrovna o profil monitoru. Stejně tak není zcela jasné, jakou verzi programů používáte a tak dále. Nicméně nastavení APS i Acrobat by mělo být samozřejmě shodné. Profil monitoru si oba programy samy převezmou. Pracovní prostory si nastavte podle toho, co vlastně děláte. Jako RGB pracovní prostor si nastavte sRGB a nebo AdobeRGB1998, u CMYKu si nastavte EuroscaleCoatedV2 a nebo Fogra27, popřípadě to, co odpovídá konečnému (cílovému) zařízení Vašeho výstupu.
S pozdravem
Viktor N.

PS: Pokud chcete přesnější odpověď, věnujte adekvátně pozornost a pečlivost svému zadání dotazu.

Citovat příspěvek

ICC profil

Autor: stefan.e

11:51:35 14.02.2008

Moja otazka znie, ziskany novy icc profil z kalibracnej sondy, ktory sa zaviedol do systemu Windows, kam vsade mam ziskany novy profil nastavit /predpokladam v Photoshope Upravy/nastaveni barev/pracovni prostory/ RGB a CMYK, a pripade aj v Acrobat Professional/ ? Ake by malo byt spravne nastavenie pre oba programy?

Citovat příspěvek

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: