Hrajeme hry na digitálním fotoaparátu I. - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Filmy

Hrajeme hry na digitálním fotoaparátu I.

Digita DOOM

6. prosince 2000, 00.00 | Ano, některé digitální fotoaparáty mohou sloužit jako velice slušná herní konzole. K dispozici je například legendární Donkey Kong či DOOM!

Digitální fotoaparát se za určitých podmínek opravdu může stát herní konzolí či dokonce MP3 přehrávačem. Toto tvrzení není nijak přehnané, protože ve svém důsledku jsou moderní digitální fotoaparáty více počítačem než fotoaparátem. Existují již konkrétní příklady, na kterých je možno dobře demonstrovat možnosti podobných aplikací.

Nejrozvinutější je programování aplikací pro operační systém Digita, kterým jsou vybaveny například některé fotoaparáty Kodak, Minolta, HP či Pentax. Jeho velkou výhodou je skutečnost, že se jedná o poměrně komplexní a hlavně standardizovaný systém, pro který jsou k dispozici vývojářské aplikace. I na stařičkém Kodaku DC 210 tedy může běžet například DOOM. A jak to celé funguje?

Každý digitální fotoaparát je vybaven nějakým procesorem. Například v případě nových digitálních fotoaparátů HP jde o poměrně rozšířený ColdFire RISC procesor s taktováním na 90Mhz. Ostatní fotoaparáty většinou disponují 66Mhz verzemi RISC procesorů, takže dostatečný výpočetní výkon je k dispozici.
Další co je nutně potřeba je displej. U fotoaparátů se nejčastěji setkáváme s aktivními TFT displeji s rozlišením 288 x 216 bodů a plnobarevným zobrazováním. Navíc kvalita těchto displejů je většinou plně srovnatelná například s notebooky, takže nástroj pro hraní takřka ideální. I když se rozlišení může zdát příliš malé, odpovídá v podstatě čtvrtinovému PALu, ve kterém se dělají třeba některá VideoCD. Když si k tomu přičtete malý rozměr displeje, výsledkem je excelentně ostrý obraz.
S pamětí překvapivě také nebývá problém. Operační systém Digita počítá s min. 4MB operační paměti RAM a většinou fotoaparáty disponují megabajty šestnácti. K tomu si přidejme až stovky MB paměti na paměťových kartách a je jasné, že s pamětí problém nebude.
Ani s rychlostí sběrnice či paměti není problém, takže jednou z mála komplikací je ovládání. Digita programátorům zpřístupňuje všechny ovládací prvky fotoaparátu, ale jejich rozmístění není příliš šťastné pro hrátky typu DOOMa. Přesto se dá zvyknout.
Pro dobrý herní požitek je potřeba i zvuk. Ten je u digitálních fotoaparátů asi nejslabším místem. Buď chybí úplně nebo je monofoní se vzorkováním max. 11kHz. Pro MP3 přehrávač nic moc, ale pro hru to většinou stačí.

Praxe
V praxi jsme zkoušeli freewarovou verzi DOOMa pro operační systém Digita. Pro testování jsme použili fotoaparáty Kodak DC210, Kodak DC265 a HP PhotoSmart 912. Ve všech třech případech stačí nahrát na paměťovou kartu do adresáře SYSTEM jeden soubor s koncovkou .CAM a vložit kartu do fotoaparátu. Při stahování souborů je potřeba dbát na výběr správné verze dle typu fotoaparátu. Poté se daná aplikace objeví v menu fotoaparátu, kde ji uživatel spustí. Tím se fotoaparát automaticky vypne, čímž se nesmíte nechat zmást. Po znovuspuštění totiž Digita nastartuje přímo se zvolenou aplikací, což v případě DOOMa trvalo 8 - 16 sekund dle rychlosti fotoaparátu. Po vypnutí fotoaparát se opět nahrává standardní verzi operačního systému a vše může začít nanovo.

Ke hře samotné se vrátíme v samostatné recenzi, protože je prostě úžasná. Zcela plynulá 3D grafika, poměrně dobrý zvuk a hlavně perfektní zobrazování nás doslova uchvátilo. Je pravdou, že baterie dostávají při hře patřičně zabrat, ale to je nutná daň za to, že po displeji se prohánějí houfy příšer. Jediným problémem, se kterým jsme se setkali bylo to, že hra se několikrát zasekla. Nestává se to příliš často a je možné, že jde o chybu samotného operačního systému, který není 100% stabilní. Nicméně v kuse jsme hráli i před hodinu a půl, což pro rozptýlení určitě stačí.

Závěr
Pokud si teď říkáte, že je přeci hloupost hrát na digitálním fotoaparátu hry, tak si vám dovolím oponovat. Každý člověk se občas dostane do situace, kdy prostě nemá co dělat a jen nečinně na něco čeká. Pokud jde o vášnivého fotografa, tak je nasnadě, že obětovat cca 1-6 MB místa na paměťové kartě se opravdu vyplatí. Kromě DOOMa jsou k dispozici i další klasické hry jako Donkey Kong, PackMan a další. Postupně se rodí i další aplikace, ze kterých stojí za zmínku například MP3 přehrávač.
Protože považujeme toto prakticky bezplatné rozšíření funkce digitálního fotoaparátu za velmi praktické a zábavné, připravujeme pro vás sérii recenzí jednotlivých aplikací včetně možnosti downloadu.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: