Stále nový software – kde na něj brát? 2.díl - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Ze společnosti

Stále nový software – kde na něj brát? 2.díl

24. února 1999, 00.00 | Dnes se zamyslíme nad situací u vektorové a bitmapové grafiky.

Vektorová a bitmapová grafika

Vektorová grafika

Obdobně jako u programů na sazbu dokumentů se i zde uživatelé dělí na dvě hlavní skupiny – zastánce Adobe Illustratoru a CoreluDRAW. Zatímco Illustrator začínal na MacIntoshích a teprve posléze se začal „dobývat“ i do PC, geneze produktů kanadské firmy Corel je přesně opačná. Oba programy dosud dospěly ke své osmé verzi (nikoli počtem, ale názvem), ale oproti svým předchůdcům již nabízejí stále méně podstatných novinek a vylepšení. Snad i proto jsou „osmičky“ levnější než „sedmičky“.

Za nový Illustrator 8.0, v oblasti DTP donedávna majoritní (stejně majoritní postavení však měly i „jablka“ vůčí „pécéčkům“), dnes zaplatíme okolo 18 tisíc, upgrade stojí asi třetinu. Illustrator 7.0 býval k mání přibližně za 20 500 Kč.

Nový CorelDRAW 8 nás vyjde na 16 tisíc (sedmička stávala okolo 19 tisíc), za upgrade z libovolné předchozí verze zaplatíme asi 8 500 korun. Dodnes lze na mnoha místech zakoupit český CorelDRAW 3 za cenu okolo 2 300 Kč, díky tomu nám k získání plně funkčního CoreluDRAW 8 stačí zaplatit jen necelých 11 tisíc (CorelDRAW 3 + CorelDRAW 8 Upg.). A to doposavad opomíjím skutečnost, že jeho součástí je i plně funkční CorelPhotopaint a plno dalších utilit!


Bitmapová grafika

…a opět dva rivalové – Adobe Photoshop a CorelPhotopaint – s obdobnou genezí jako u předchozích programů. Photoshop však záhy poté, co začal být k dispozici i pro platformu PC, začal zaplňovat pozici Photopaintu, který se v mnoha oblastech jeví jako krkolomnější. Sice ve své poslední verzi již například dovede pracovat téměř se všemi plug-iny primárně vytvářenými pro Photoshop a v obou produktech lze dosáhnout téměř shodných výsledků, Photopaint potřebuje ke srovnatelné operaci mnohem větší hardwarový potenciál. Téměř všechna studia, ve kterých se pracuje na CoreluDRAW proto na úpravy bitmap raději používají „konkurenční“ Photoshop.

Podobně jako vektorové editory přinášejí nové verze Photopaintu i Photoshopu stále méně „revolučních“ změn. Například pokud vlastníte Adobe Photoshop 4.0 a obejdete se bez možnosti editování textu, práce s přímými barvami, vícenásobného odvolání operace a pár dalších vylepšení, nemusíte s upgradem na novou verzi spěchat. Navíc některých z těchto efektů lze dosáhnout i ve čtyřce účelným používáním Actions.

Cena nového CorelPhotopaintu 8.0 se pohybuje těsně nad 12 tisíci korunami, vzhledem k výše napsanému se jeho samostatný nákup nevyplatí. Nejnovější Adobe Photoshop 5.0 stojí něco málo přes 30 tisíc, za upgrade zaplatíme asi třetinu (podobnost s cenami Illustratoru jistě není náhodná). Patrně jeko reakci na „bundle“ CorelDRAW a CorelPhotopaint Adobe nejnověji nabízí zvýhodněný společný upgrade Illustratoru 8.0 a Photoshopu 5.0 za necelých 14 000 Kč.


V obou v dnešním článku zmíněných oblastech samozřejmě existují i další programy. Zejména těch na úpravy bitmap je nepřeberné množství, některé nabízejí jen pár základních funkcí (převod mezi formáty, změnu velikosti apod.), jiné se skoro blíží profesionálním produktům. Pro méně náročné práce s bitmapami lze doporučit český Zoner Calisto 3, který stojí téměř stejně jako CorelDRAW 3, ale funkčně je srovnatelný s jeho pátou verzí.


Na obě otázky položené v úvodu prvního dílu proto odpovídám: V některých případech určitě lze. Jen je třeba trochu více se o konkrétní produkty a jejich možnosti i ceny zajímat a teprve poté se rozhodovat, zda koupit či ne. Především na Internetu naleznete obrovské množství zdrojů informací, a to nejen na domovských stránkách výrobců. Jeden z nejobsáhlejších přehledů v češtině pak nabízí ceník společnosti AmosSoftware.

V dalším pokračování se trochu podíváme na kompabilitu souborů připravených v jednotlivých verzích zmíněných programů i na to, jak se chová odborná literatura, když na trh přijde některá nová verze.

">Jan Rosenauer
Minimax

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Ze společnosti  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: