Prvorepubliková nostalgie v Mánesu - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Ze společnosti

Prvorepubliková nostalgie v Mánesu

19. dubna 2006, 00.00 | V dolní části pražské výstavní síně Mánes právě probíhá výstava ke 130. výročí narození Tomáše Bati. Reklamy, poutače, prodejny bot a reprezentativní výběr dobových reklamních plakátů - to vše je k vidění na výstavě, trvající až do 6. května.

V dolní části pražské výstavní síně Mánes se zastavil čas. Swingová hudba, otáčející se reklamy a poutače, prodejny bot, kanceláře vážených prokuristů s mohutnými kníry a především reprezentativní výběr prvorepublikových reklamních plakátů. Výstava ke 130. výročí narození Tomáše Bati zde potrvá až do 6. května.

Baťův svět: byznysmen s duší dítěte

Tomáš Baťa chtěl mít pestrý a barevný svět plný drobných překvapení a radostí. A tak si ho vytvořil. „Až všechny obujeme, vyletíme raketou do vesmíru obouvat mimozemšťany. A nejlepší by bylo, kdyby měli čtyři nohy…“, prohlašoval, když zadával propagaci svých výrobků. Corporate design firmy Baťa, jak by se řeklo dnes, byl opravdu pestrý a barevný. Grafický design byl výrazem svobodné typografie počátku 20. století, kdy se probouzejí nejrůznější výtvarné múzy, aby pronikly i do tak specifického oboru, jakým je reklama. V Itálii zahájily grafickou a uměleckou revoluci futuristické manifesty, o slovo se hlásí kubisté, sarkastický škleb na tváři dadaistů dává tušit, že umělci využijí módnosti plakátu k politickým vyjádřením. Je zde i Bauhaus, umělecká škola, která oživila výtvarnou a architektonickou tvorbu, nabídla nové technologie i pracovní postupy, vyzdvihla kouzlo experimentu, propojila umění se světem užité grafiky. Třebaže si politické křiklouny držel Tomáš Baťa od těla, ani on revolučním směrům v typografii neunikl. Měl vlastní propagační oddělení, firemní tiskárnu, později dokonce i ateliéry, založil (mimo jiné) Školu umění ve Zlíně – ve svém rodném městě, které mu vděčí za svou popularitu.

Nový byznys, nová typografie

Stejně jako otevíral Tomáš Baťa brány nového stylu českého byznysu, přesvědčoval, dbal na racionální vyjádření, srozumitelnou a vtipnou reklamu, rodily se i nové umělecké směry, jež sdílely nadšení pro individuální svobodu a tvořivost. V plakátové tvorbě to byl především funkcionalismus, který typografii značně zjednodušil, učinil ji přehlednou a srozumitelnou…Tedy přesně to, co potřebuje dobrá reklama. Bezpatková písma zde měla přednost před patkovými znaky, linie a formy byly čisté, využívalo se fotomontáží, jednoduchých typografických kompozic, objevují se kombinace se skvrnami či drobnými přírodními artefakty. Autoři odmítají zdobnost a nadbytečné okrasy.

Bodrost byznysmena

Tomáš Baťa jistě nevnímal svět typografie tak intenzivně (měl na to lidi), přesto jej mnohé spojuje s nastupující avantgardou. Nepodbízel se, šel za svým cílem hnán vlastní vitalitou a temperamentem, vytvářel pro nové generace podnikatelský styl spojený s odpovědností a pokorou. Zanechával za sebou stopy předávané po generace. Vybraná kolekce reklamních plakátů na výstavě v pražském Mánesu neobsahuje pouze jeden styl jedné doby. Autor výstavy chtěl zachytit atmosféru onoho času a nabídnout širší škálu reklamních sdělení firmy. Reklama je zde nástrojem hospodářské soutěže a pokroku. Tomáš Baťa s ní začal už kolem roku 1907, postupně měnil styl, který poté dopracoval téměř k dokonalosti. Vždy preferoval jednoduchost, stručnost a působivost – zprvu podléhá „revolučnímu“ funkcionalismu, později vyhledává díla více „lidová“. „My umění potřebujeme. Přiveďte do Zlína tisíc malířů a všechny zaměstnáme. Nemusejí malovat nahé ženské, ale mohou jim namalovat alespoň boty…“, říkal Baťa expresivně. Na plakátech ovlivněných funkcionalismem, vystupuje výrazné logo, text je omezen na pouhá hesla doplněná cenou výrobku. Tisknou se po milionech kusů a cestují i do zahraničí. Ve třicátých letech pak dochází k jistému „zlidovění“ propagace, reklamní oddělení se rozšiřuje o film a preferují se jasná sdělení s fotografiemi či zřetelnými kresbami výrobků velmi často ve spojení s ženskou krásou a milým úsměvem. V kinech se vysílá Baťův žurnál, objevují se i samostatné akce pro různá období (Jaro, Léto, Velikonoce, Vánoce atd..). Firma dbá o jednotný styl, reklamě se podřizuje i výzdoba prodejen, ve stejném duchu jsou tištěny inzeráty v novinách, tisknou se plakáty, promítají se reklamní snímky. Nastává nová éra reklamních sdělení, platných (nebo alespoň inspirativních) pro dnešní dynamickou dobu.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Ze společnosti  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: