Pohádka o ševci, který se drží svého kopyta - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Ze společnosti

Pohádka o ševci, který se drží svého kopyta

3. dubna 2000, 00.00 | Nedávná novela živnostenského zákona přinesla změny důležité i pro naši branži. Budou tato opatření k dobru věci, nebo se setkají s nesouhlasem?

Tak nám naši zákonodárci darovali zase jednu novelu ostře sledovaného zákona o živnostenském podnikání. Nejsem kompetentní rozebírat změny, které tato novela přinesla a myslím, že by to čtenáře Grafiky on-line ani nezajímalo. Jisté však je, že došlo k přesunu některých dříve tzv. volných živností do kategorie živností řemeslných, u nichž je mimo jiné vyžadovaná odborná způsobilost. A právě jednou z "postižených" živností je i fotografická činnost.

Snad jsou daná jasná pravidla (i když co je v tomto státě jasné?), jak bude ze strany živnostenských úřadů postupováno při vydávání nových "živnosťáků". Je však otevřenou otázkou, jak budou jednotlivé živnostenské úřady postupovat při posuzování povolení k podnikání již vydaných. Budou si snad muset fotografové, kteří nesplní podmínky, hledat jinou práci? Nevím a nebudu to ani zkoumat. Na toto téma nechť nám laskavě pošle do diskusního fóra svůj příspěvek osoba erudovaná. Já jen chci vyjádřit svůj názor na samotný princip a mám na to dva pohledy. Na jednu stranu toto opatření odsuzuji a z druhé strany s ním tak trošku souhlasím. Než však začnu, pokládám za nutné uvést, že nepatřím mezi lidi, které fotografie živí, a tudíž se snažím celou záležitost nestranně.

Začněme tím, proč se mi převedení fotografické živnosti do "řemeslně posuzovaných" nelíbí. Není třeba nadbytečné inteligence, ani dotazování příslušných ministerstev, aby člověk zjistil, že důvodem pro tato opatření obecně, byla snaha o určitou větší profesionalizaci příslušných činností. Osobně to plně dokážu pochopit třebas u takového maséra. Umím si představit, že nějaký samouk může člověka místo požadované masáže také třeba pěkně rozmašírovat. Tady je už přece jenom ve hře lidské zdraví a s tím není radno příliš koketovat. Ale fotograf? Nevím, ale myslím si, že buď udělá dobrou fotku nebo to prostě pokazí. A když nebude dobrý, pak si s ním trh jako takový už poradí sám. Je však nutné mít pro tuto činnost odborné vzdělání a bůh ví co ještě? Nemůžu na tomto místě nevzpomenout na článek otištěný v jednom loňském čísle časopisu Photo Life pod názvem Amatér nebo profesionál? Autorka zde sice v podstatě vysvětluje čtenářům, proč je zmíněný časopis prezentovaný jako médium pro amatéry, ovšem naprosto přesně nezapomíná podotknout, že amatér je často člověk, jehož činnost (fotografická) může nabývat profesionálních rozměrů ve významu professional - kvalitní. To je realita, kterou bezesporu všichni známe i v jiných oblastech. Co však může takový fotograf amatér s profesionálními schopnostmi v dnešní době dělat? Géniové budiž zapomenuti, vraťme se do škol. To je tedy jeden aspekt novely živnostenského zákona. Druhý pohled jak už jsem uvedl, je o něco odlišný.

Velké hlavy tohoto státu nám už přestaly skrývat, že ekonomicky na tom nejsme zrovna růžově. Proč by to také dělaly, když už to mnoho z nás poznalo na vlastní kůži. A zde je živná půda pro "profíky", kteří dělají ve své branži ještě větší dusno. Proč se namáhat se skvělou fotkou, když stačí, aby byla průměrná? Proč používat profesionální materiály, když běžný spotřebitelský průměr je také barevný? Proč skenovat na kvalitním skeneru v pre-press studiu, když můj stolní mazlíček to umí taky? No a co ušetřím, to mi půjde do kapsy. A když budu hodný, slevím něco málo zákazníkovi. Hezky "podlezu" cenu těch bláznů, co to berou vážně a kšefty se jen pohrnou.
Tak tihle "profesionálové" mi hodně vadí a je mi úplně jedno, jestli mají vzdělání v oboru nebo praxi rok či sto let. A samozřejmě to neplatí jen pro obor fotografie. Když si jen vzpomenu, kolik samozvaných grafiků řádí v našich krajích, produkuje ukázky všech dostupných efektových filtrů všech grafických programů, vyčerpá zásobu fontů a "kazí ceny". Však to znáte sami. Kdyby měla novela živnostenského zákona tu moc postihnout právě tyto podnikatele, souhlasil bych s ní velmi ochotně. Nejsem ale blázen abych byl přesvědčený, že tomu tak bude. Možná (!) pozastaví činnost několika jedincům (od slova jednotka, tedy ani desítka, ani stovka). Možná se kolem toho udělá patřičná popularita v médiích, ale docela jistě - skutečný skutek utek. Takže zas až tak odlišný není ani můj druhý pohled na věc. Jenom doufám, že v praxi nebudou převažovat negativní projevy, protože pak by se mi o tom snad ani psát nechtělo. Tečka.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Ze společnosti  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: