Ostrov, kde vládnou rytíři - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Ze společnosti

Ostrov, kde vládnou rytíři

19. května 1999, 00.00 | ...lodi mají oči svého ochránce Osirise, megalitické chrámy si v ničem nezadají s keltskými...To je kouzlo Malty na fotografiích Daniela Cilii.

Řeč je o Maltě, ostrově ve Středozemním moři, který byl osídlen počínaje dobou kamennou přes Féničany, Byzantince, Araby, Kartágince, Římany, Španěly a Francouzi a konče Velkou Británií, jejíž vojska na ostrově pobývala od doby admirála Nelsona až do roku 1978. Stejně jako Čechám Habsburkové, vládli rytíři Řádu sv. Jana, tedy johanité neboli maltézští rytíři Maltě po 300 let, avšak na rozdíl od rakouské dynastie to byla vláda osvícená, která má dodnes největší vliv na tvář současné Malty. Bylo postaveno město Valletta a začal vzkvétat obchod, umění i literatura, vznikly také nádherné stavby, jež se téměř beze změn zachovaly až do dnešních časů. Rytíři Řádu sv. Jana působí na ostrově dodnes, a jejich hrdinná minulost (ochránili celou jižní Evropu před náporem Turků v 16. století) se dodnes odráží v myšlení a cítění maltských občanů. V současné době probíhá v našem hlavním městě akce, která má tuto vzdálenou a zajímavou zemi přiblížit. Nazývá se "Malta v Praze" a její součástí je také spojená výstava dvou maltských umělců: malíře Luciana Micallefa a fotografa Daniela Cilii v historické budově Karolina.

Daniel Cilia pochází z ostrova Gozo, sousedícího s Maltou, kde se narodil roku 1963. První samostatnou výstavu měl již roku 1986 v Národním muzeu výtvarného umění a v témže roce získal titul licenciáta Královské fotografické společnosti Velké Británie. Fotografii se absolutně věnuje od svých 25 let. Působil jako lektor na Národní akademii výtvarných umění a řemesel v norském Oslo a vedl katedru fotografie na Akademii umění ve Florencii. Vystavoval na Maltě, v Itálii, Francii, USA, Kanadě a v Austrálii a jeho fotografie jsou publikovány v časopisech po celém světě. Také jimi přispěl do řady knih o rodném ostrově a v roce 1995 byla jedna z Ciliových fotografií použita pro vytvoření multivizuálního díla nazvaného Gozo 360°, Ostrov radosti. V současné době je i přes své relativní mládí považován za špičkového fotografa.

Název výstavy "Malta z mnoha úhlů" plně vystihuje skutečnost. Jedná se o snímky všeho, čím ostrov může přilákat návštěvníky, což je pravým účelem celé pořádané akce. Fotografie jsou barevné a výběr scenérie nebo osvětlení někdy připomíná reklamní snímky na hranici kýče z prospektů cestovních kanceláří. Ovšem, pouze připomíná, a to díky mistrovství fotografa, jenž se na zobrazované objekty dívá očima umělce. A tak exotická krajina v jeho podání není jen tuctově krásná, katedrála není zaměnitelná za jakoukoli jinou na světě a moře není pouhou scenérií pro (zatím snad naštěstí neexistující) obrovité komplexy hotelů.

Daniel Cilia nám o své zemi vypráví. Evidentně má obdiv pro tradice, a to ty lidové i vznešenější. Najdeme zde typické lodě k dopravě osob zvané "barevné gondoly Malty", snímky ukazující tradiční zaměstnání obyvatel (výroba krajek, pečení chleba ve tvaru kroužků v prastaré pekárně), ale i záběry z hojně navštěvovaných církevních slavností (maltézští rytíři v procesí z katedrály sv. Jana). Autor má smysl pro vystižení spojení tradic s moderní dobou - rytíři, ač oblečení v klasickém rouchu se známým maltézským křížem a na pozadí nádherné starobylé chrámové stavby, jsou v každém pohybu a pohledu lidé současnosti.

Pro mnohé fotografie si Cilia vybírá zcela neobvyklé záběry. Například město Mdinu, původně hlavní město Malty, snímá přes kamennou zídku, žluté květy a pole se zelnými hlávkami a s cibulí. Většinu historických budov a čtvrtí měst fotografuje z ptačí perspektivy, čímž vynikne nádherná členitost dokonale zachovaných opevnění a pestrost políček a příbytků okolo (citadela Gozo, Cottonera Lines). Neobyčejně působivé jsou záběry prastarých chrámů, lépe řečeno jejich majestátních ruin, a to díky citlivé kompozici a práci s prostorem, světlem a stínem (nahrubo tesané podzemní mauzoleum ve skále).

Vynikající je také fotografovo zacházení s detailem, což je nejlépe vidět na snímcích interiérů (obraz sv. Jeremiáše od Caravaggia v kostele sv. Jana je půvabně rámován obloukem dveří a stěnou, jež je pokryta emblémy - korunkami, iniciálami a maltézskými kříži). Nebo nádherně prokreslené vlny před nábřežím Birgu, jejichž dokonalý tvar upoutá zrak mnohem víc než budova v koloniálním stylu v pozadí.

Daniel Cilia není v žádném případě průkopník a objevitel, je spíše obdivovatelem krás svého rodného ostrova, které nám svým objektivem zprostředkovává. Je poznat, že se záběrem pracuje pečlivě, aby z něj vytěžil co nejvíce z atmosféry snímaného místa, což se mu dokonale daří. Výstava jeho fotografií je z těch, které potěší oko i srdce. Její kouzlo, umocněné o působivý interiér výstavního prostoru historické budovy Karolina, můžete obdivovat do 21. května.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Ze společnosti  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: