Modrá žába a psohlavec zelený - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


Ze společnosti

Modrá žába a psohlavec zelený

11. května 2001, 00.00 | Myslíte, že neexistují? Ale ano! Přesvědčí vás o tom Vladislav T. Jiroušek, jehož fotografie ze světa exotické fauny ve vás vyvolají chuť hned zítra vyrazit do džungle! (Nebo alespoň do ZOO)

Stále víc se přesvědčujeme, že naše přežití jako živočišného druhu je závislé na přírodě. Nedá se s tím nic dělat. Poroučení větru a dešti se, jak známo, ukázalo jako nebezpečný nesmysl, a naše ohromující technika také není všemocná. Přesto se stále chováme tak, jako bychom právo na rozhodování o životě a smrti všeho živého kolem nás měli jenom my sami. Člověk znečišťuje vodu, kácí deštné pralesy, nenávratně hubí živočichy, jejichž místo v přírodním prostředí už zůstane navždy prázdné.

Naštěstí existují také lidé, kteří jdou právě opačným směrem. Přírodu mají raději než mamon a možná také mají od narození v krvi staré indiánské pořekadlo o tom, že peníze se nedají jíst, pít ani dýchat. Zkrátka zůstali milovníky všeho živého i poté, co odrostli dětským střevíčkům a teenagerskému nadšení. Ale pozor, nadšení pro věc v nich muselo zapustit hluboké kořeny, neboť jinak by už dávno podlehli životnímu stylu svých vrstevníků, a zvířátka by si tak maximálně prohlíželi v časopisech.

Jedním z takových nadšenců je Vladislav T. Jiroušek. Hlavním povoláním ředitel ZOO Jihlava, vedle toho i člen předsednictva Evropské asociace zoologických zahrad a akvárií EAZA, jež je vrcholovou organizací sdružující vyspělé zoologické zahrady Evropy. Protože se zvířaty rád zabývá nejen pouze institucionálně, také je fotografuje, a to ve volné přírodě i v zajetí. Při letmém pohledu na seznam nasnímaných zvířat je jasné, že za svými zvířecími modely procestoval půl světa.

V nové expozici virtuální galerie World Webphoto Gallery, jež nese emotivní název Zvířata mého života, najdete fotografie zejména vzácných živočišných druhů, z nichž mnohým zvoní na této planetě hrana. Ať už se jedná o opice tamaríny, tygry sumaterské, ussurijské i indické, roztomilé pandy či různé druhy plazů.

Že fotografovat zvířata není nic snadného, tuší jistě každý, a to i člověk, který v životě nevzal fotoaparát do ruky. Na rozdíl od Švejkova nádraží se totiž hýbou, někdy dokonce značně rychle. Navíc si ke svému výskytu ne vždy vyberou místo s ideálními světelnými podmínkami. Tak to vidí laik, ale fotograf by vám jistě vyjmenoval ještě nejméně padesát dalších důvodů, proč je fotografovat zvířata kumšt.

Vladislav T. Jiroušek tento kumšt evidentně ovládá. Ze série dvacetisedmi barevných snímků, umístěných ve virtuální galerii, je většina takových, které lze označit jako portrét. Zejména v případě opic je velmi zajímavé sledovat podobnost výrazu zvířecího gesta a tváře s lidským, některé (např. kahau nosatý, langur čínský) vykazují velmi zajímavou charakteristiku.

Podle úvodního slova výstavy jsou však Jirouškovými oblíbenci plazi. A skutečně, tyto zdánlivě „nefotogenické“, protože viditelně nekomunikující tvory dokáže fotograf zobrazit neobyčejně atraktivně při maximálním využití efektu zvláštnosti jejich těla. Zatímco psohlavec zelený (ano, tak se skutečně tento krásný had jmenuje) vypadá jako živý šperk, je užovka paprsčitá zachycena „v akci“, takže můžeme obdivovat každou plošku kůže i tlamičky, dramaticky pootevřené k obraně nebo útoku. Za zmínku stojí i lákadlo – detailní snímek dendrobátky, žáby neobvyklé modré barvy.

Nejen detailní záběry však naleznete v expozici. I pro snímky zdálky si autor dokáže vybrat ten nejvhodnější okamžik. Ať už je to tygr, odrážející se na hladině vodní nádrže, u níž stojí, panda, který bezstarostně hoduje u bambusové větve, nebo lachtan s typickým pohybem hlavy vzhůru. Můžete jen přemýšlet, jak dlouho trvalo fotografovi čekání právě na tento moment.

Novou výstavu World Webphoto Gallery na adrese www. wwg. cz je v každém případě lepší si prohlédnout, než o ní jen číst. Pokud jste však naladěni vidět něco novátorského a naprosto originálního, o čem byste mohli přemýšlet, zda to upadne okamžitě v zapomnění nebo se naopak stane nejnovějším trendem, počkejte si raději na příště. Zvířata života Vladislava T. Jirouška jsou především pohodové fotografie pro všechny, kteří mají rádi přírodu, a chtějí si obnovit vzpomínky na léta, kdy snili o zaměstnání badatele v exotických krajinách či alespoň ošetřovatele zvířat v ZOO. A nezapomeňte k svým počítačům tentokrát pozvat i děti.

(Vladislav T. Jiroušek: ZVÍRATA MÉHO ŽIVOTA, World Webphoto Gallery na adrese www.wwg.cz)

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Ze společnosti  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: