Legenda vstala z mrtvých - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Ze společnosti

Legenda vstala z mrtvých

14. března 2000, 00.00 | Minulý týden v úterý havarovalo letadlo slavné německé fotografky Leni Riefenstahlové. Kontroverzní hvězda, které bude letos 98 let, vyvázla s lehkým zraněním. Proč navštívila Súdán na zapřenou?

Minulý týden proskočila tiskem zpráva, že v Súdánu nouzově přistálo letadlo, na jehož palubě byla fotografka Leni Riefenstahlová. Odnesla to pouze zlomenými žebry a zdá se, že se ve stavu nemocných nehodlá zdržovat dlouho. Před nedávnem prodělala těžký zápal plic, ale ještě týž rok odjela natáčet podmořský život na Maledivy. Nebylo by na tom nic zvláštního, kdyby umělkyně nevstupovala do devadesátéhoosmého roku svého života!

A dlužno říci, že to byl život pestrý, někdy na hraně, za kterou již končí morálka. Byl obrazem doby, v níž byl prožit, nelehké a plné zvratů. Leni (původním jménem Helena) začínala jako tanečnice, známější se stala teprve jako herečka, avšak Osud vstoupil do jejího života až v době, kdy se přesunula na opačnou stranu kamery. Stalo se tak právě v období nástupu nacismu v Německu, kdy nové pořádky potřebovaly novou (a dobrou) propagandu. Talentované režisérky si povšiml Adolf Hitler, kterého údajně uchvátil její film „Modré světlo“ (Das blaue Licht), jenž ostatně dodneška patří ke kmenovým dílům klasické německé filmografie, a nabídl Riefenstahlové práci na monumentálních filmových oslavách NSDAP a později árijské účasti na berlínských olympijských hrách. Umělkyně se těmito počiny, současně se svou fotografickou tvorbou, stala v Německu velmi populární, zajímavé však je, že ona osobně prý k nacismu neměla žádné užší vztahy a nebyla ani členkou NSDAP. Na loňské tiskové konferenci uspořádané u příležitosti retrospektivní výstavy jejího filmového umění v Postupimi odpověděla na otázku, zda byla Hitlerovou milenkou, jediným slovem: Quatsch (blbost). Jisté však je, že tak prominentní postavení, jaké měla ona, nezastával nikdo, kdo by se k nacionálně socialistické ideologii nehlásil.

Po válce si Leni Riefenstahlová odseděla čtyři roky ve vězení, avšak její hvězda nezapadla. Stala se jablkem sváru mezi pravičáky, kteří její jméno a tvorbu prokazatelně zneužívají ke svým cílům, a jejich odpůrci, jež Riefenstahlovou zase nespravedlivě zavrhují. Oba postoje jsou nezdravé extrémy, rozhodně nic nevypovídající o skutečných kvalitách jejího fotografického umění.

To, že Riefenstahlová dodnes fascinuje, je dáno z velké části skandálním ódiem kolem jejího jména, jisté však je, že umělkyně patřila a dosud patří k nejlepším fotografům své doby (bývá – a ne neodůvodněně – srovnávána s Annie Leibowitzovou). Úžasná je její životní vitalita, která jí dovoluje neakceptovat vysoký věk (nar. 22. 8. 1902) a překonávat i vážné zdravotní obtíže. Loni oslavila své narozeniny premiérou zmíněného filmu o Maledivách, který pod vodou také sama natočila, letos se i přes varování vydala za jedním núbijským pasteveckým kmenem do Súdánu, jehož příslušníci jsou již celá léta objekty fotografčiných snímků. Napadá mne, jak zajímavým vývojem prošel právě její výběr fotomodelů: od svalnatých sportovců s árijskými rysy a nibelungovsky odhodlaných pohlavárů Třetí říše až po černochy, příslušníky rasy, jimiž se v mládí učila opovrhovat. Ale v tom se možná právě liší skutečný tvůrčí duch od demagoga, že i přes všechny zvraty nakonec najde pravdu. Co se súdánské cesty týče, vyvolala nepříjemnou politickou odezvu. Kritici upozorňují, že ortodoxně islámská vláda Súdánu, zmítaného mnohaletou krutou občanskou válkou, využije výlet slavné umělkyně k vlastní propagandě. Nejmenovaný západní diplomat v Chartúmu se dokonce nechal slyšet, že se německá ambasáda obává domácí reakce, neboť lidé se budou ptát, proč pomáhá této sympatizantce nacismu.

Jako už tolikrát, událost se zjednodušila, a z ní vzniklo politikum. Nikdo se netáže, proč nekončí nesmyslná válka, kvůli které například nemůže německá umělkyně fotografovat, co by chtěla a kde by chtěla. Fotografie Leni Riefenstahlové jsou zase v druhém plánu. Jako by podepsala smlouvu s ďáblem, která stanoví, že dokonalost svého umění vykoupí pouze tím, že bude celý život figurkou posunovanou na šachovnici rukama lidí, jimiž jde rozhodně o něco zcela jiného.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Ze společnosti  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: