Hledáme fotoskeneristu, Zn: Za byt a stravu - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Ze společnosti

Hledáme fotoskeneristu, Zn: Za byt a stravu

11. června 1999, 00.00 | Nic naplat, vypadá to, že se zrodila nová profese. A naše už tak dost slabé školství v tomto směru asi nepomůže.

Zkušenosti s nasazením studiových digitálních kamer v praxi ukazují, že tyto přístroje již našly svou pozici, a všechno nasvědčuje tomu, že si ji nadále nejen udrží, ale budou postupně posilovat. Více sice ukáže čas, ale už dnes je jasno v problematice profesionální obsluhy těchto fotoaparátů.

Ovládá-li správný Čech devatero řemesel, pak zde nám postačí dvě profese - fotograf a skenerista (nebo jiný specialista na zpracování obrazu v počítači). Fotograf udělá kompozici scény, nasvítí ji, zaostří a zacloní objektiv. Další práci předá skeneristovi u monitoru řídicího počítače. Ten provede prescan, proměří parametry obrázku, upraví barevné podání a další hodnoty, nastaví ořez a rozlišení snímku a poté scénu nasnímá do souboru. Tento pro laika zdánlivě jednoduchý proces v sobě skýtá spousty úskalí a vyžaduje značné zkušenosti jak ve fotografické praxi, tak ve zpracování digitálních obrazových dat. V ideálním případě by tedy obsluhu digitální studiové kamery měl tvořit dvoučlenný tým specialistů. Nejrůznější důvody, počínaje ekonomickými přes nedostatek profesionálů v obou oborech a mnohé další, však firmy nutí, aby místa obsluhy digitální kamery obsadily jedním pracovníkem. Nechci v žádném případě nikoho podceňovat, věřím, že mezi námi jsou jedinci, kteří obě odlišné činnosti zvládají na vysoké úrovni. Dovedu si ale živě představit skeneristu, jak se beznadějně snaží nasvítit soupravu skleněných číší bez nežádoucích odlesků. A nebo fotografa, kterému tato činnost sice nedělá potíže, ale protože počítač používal doposud pouze na účetnictví, nemá ani potuchy o tom, jak si poradit s vyladěním histogramu ve skenovacím programu, a jeho jediným nástrojem je tudíž automatické nastavení.

Nic naplat, vypadá to, že se zrodila nová profese. Naše už tak dost slabé školství v tomto směru asi nepomůže, proto nezbude nic jiného, než studovat odborné materiály, učit se léty prověřeným postupům a občas aplikovat třeba i metodu pokus-omyl. Už nyní se však těším na to, až dostanu vizitku, kde na místě profese nebude napsáno ani fotograf ani skenerista, ale fotoskenerista.

Zdroj: Svět tisku

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Ze společnosti  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: