Co je na tom Super? - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


Ze společnosti

Co je na tom Super?

30. května 2001, 00.00 | Noviny Super vycházejí už nějakou chvíli, proto nezaškodí zhodnotit je ze stránky designu a typografie.

Noviny Super vycházejí už nějaký ten pátek, proto nezaškodí udělat malý posudek. Protože se na serveru hodně věnujeme sazbě a grafice, zaměříme se pouze na ty stránky, které dokážeme posoudit. Obsah raději přenecháme jiným.

Sazba
Celkově je kvalita sazby mírně nadprůměrná. Uvozovky jsou sázeny většinou správně, pomlčky většinou také (výjimky se najdou), občas se objeví mezera navíc. Zkratky jsou sázeny bohužel bez mezer (s.r.o.) místo správného tvaru se zúženou, případně normální mezerou (s. r. o.). Volba sazby na praporek je poměrně "kulišácká". Vypadá poměrně uvolněně a navíc není třeba řešit problémy s rozpaly, které zabírají spoustu času. Na druhou stranu se tím ztrácí "novinový" vzhled.

Volba písma
Tvůrci opět nezklamali. Co jiného můžeme říci, když vidíme stále zelenou kombinaci Helvetiky a Timesu? I když si dokážeme představit i vhodnější dvojici, bere se tato jako poměrně neutrální. Super nevyužil šance odlišit se od ostatních novin a zřejmě nepovažuje písmo za příliš důležité.
Jediná odlišnost je v titulcích Super magazínu, kde je použito písmo s velkými trojúhelníkovími serify (varianta Latinu).

Fotografie
Bulvárním plátkům dominují velké fotografie a obrazové montáže. Nejinak je tomu i v případě novin Super a můžeme hovořit o bulvárním standardu. Na druhou stranu je vidět, že tvůrci zatím nemají příliš rozsáhlou obrazovou databázi, když dokáží jednu fotografii použít samostatně i v rámci koláže.

Barevnost
Zajímavá je starost o kvalitu fotografií. Na exponovaných místech (první, třetí a poslední strana) je fotografiím věnována vyšší pozornost, takže vypadají poměrně dobře, ostatní asi "vzal ďas". Některé jsou příliš světlé, jiné jsou naprosto zatažené, jiné vypadají jako skenované z jiných novin. Dokonce ani černobílé fotografie nejsou úplně dobře provedené (mají stejné problémy). Zde je podle nás opravdu co dohánět.

Super magazín
Jedná se o naprosto bezpohlavní medium. Největším problémem je špatné krytí černé barvy a špatné nastavení přetisků, takže některé části nadpisů vypadají teplejší, jiné studenější - rozhodně to nepůsobí dobrým dojmem.
Články na jednu až dvě strany (maximálně tři) a bulvární charakter přímo vybízejí k pestřejší úpravě, která bohužel většinou chybí. Jediný odlišený článek potom působí nepatřičně (HOLLYWOOD). Řazení některých článků působí roztříštěně, ale zřejmě jde jenom o nedostatek inzerce.

Celkové hodnocení
Noviny Super působí neutrálním dojmem. Ani použití červené barvy na obálce nepůsobí příliš vyzývavě, jak by zřejmě mělo. Přece jen, mezi červenou barvou titulku a pleťovou barvou pomlouvaného (co jiného na titulku) není příliš velký kontrast, takže strana se slije a kus inverzního textu z toho udělá beton.
Shrnuto a podtrženo. Design je překvapivě průměrný a nevýrazný s ohledem na bulvární zaměření. I při zvážení pravděpodobné cílové skupiny (vyučení a maximálně středoškoláci) nám kvalita novin nepřipadá nijak oslnivá. Přitom se stačí podívat na bulvár k sousedům, to je jiná káva.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Sazba  

 » Rubriky  » Ze společnosti  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: