Zajímavé kompresní formáty - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Webdesign

Zajímavé kompresní formáty

24. července 2000, 00.00 | Začíná miniseriál článků o kompresních formátech pro kvalitní zobrazení obrázků, tak jak je v současnosti můžeme vidět na webu. Články vznikly exkluzivně pro Grafika OnLine.

Úvod do problematiky
Díky rychlému vývoji nejrůznějších grafických formátů jsem uznal za vhodné, udělat na úvod malé vysvětlení. Chtěl jsem tu předvést několik různých zajímavých grafických formátů, s kterými jsem se tak různě setkal během své profesionální činnosti. Ovšem když jsem se chtěl dnes o nizch zpětně dozvědět více, najednou jsem zjistil, že se mnohé změnilo a ten-který formát už není tak populární jako kdysi.
Jak je ale známým faktem, tvrdošíjně vítězí levnější a horší řešení před tím kvalitnějším. Dnešní internet používá z velké části stále takové dinosaury, jako je GIF a JPEG komprese. Jejich charakterové vlastnosti jsou už tak zastaralé, že je nezachrání aní dílčí vylepšování a modifikace. Stále mají své limity kvalit, ale zatím jsou také stále nejpoužívanější.

Většina nových grafických formátů, jež mají ambice prosadit se na internetu vedle těch stávajících, mají stejné, nebo podobné cíle:
- snížit velikost souboru při zachování kvality obrázku
- zvýšit kvalitu obrázku při zachování velikosti souboru
- zrychlit načítání obrázku do browseru ještě před celým načtením souboru
- konkurovat stávajícím obrazovým formátům
- zvětšit nabídku služeb při prohlížení obrázků, elektronických dokumentů
- vyvinout technologii bez nejednoznačných patentových zatížení


Nepěkný osud stihl například formáty FITS, IVUE a FlashPiX, který vyvíjela firma LivePicture. Jejich princip spočíval na nezávislosti na rozlišení, kdy obrázek byl v souboru rozdělen na několik obrázků od nejnižšího po nejvyšší rozlišení. Při načítání se pak použil ten, který byl velikosti právě nejblíže. Pro kompresi používal JPEG algoritmus, takže v tomto směru tu žádná veliká inovace nebyla. Jejich nevýhodou byl o něco větší soubor než ekvivalentní JPEG, právě proto, že obsahoval i zmenšené "kopie" obrázku. Při plném zobrazení se tedy načítalo více dat. IVUE a FlashPix obrázky se používaly v kompozičním programu LivePicture (pouze pro MacOS) nebo v OPI předtiskových serverech, kde se jejich vlastnosti plně zůročily. Prohlížení LivePicture obrázků na internetu bylo velice chytře řešeno. Bylo možné prohlížet i panoramatické fotografie, procházet virtuálními scenériemi atd... K tomu sloužil opět plug-in do browserů, nebo Java-based aplikace.
Dnes se jejich nový majitel - firma MGI věnuje hlavně webovým řešením obrazových technologií a FlasPix jako takový už upadá v zapomnění. Nebo máte jiný pocit?

Dalším formátem, jenž tak zářivě nastoupil a dnes se stejně výrazněji neprosadil je PNG. Ten vycházel v principu z GIF komprese a byl určen také spíše jen pro web. PNG záplatoval a řešil nedostatky tam, kde byl GIF už v koncích... Jeho vlastnosti jsou celkem zajímavé, úroveň komprese také, ale přeci nedošlo k masovějšímu užití. Dnes PNG podporují browsery i grafické a webové editory, ale neviděl jsem příliš, že by se někde šířeji používal.

Záměrně tu nebudu hovořit o populárních formátech Flash, Shockwave, PDF a podobných multimediálních vymoženostech, protože ty stejně v principu používají pro svá grafická data JPEG nebo GIF kompresi. Čili nic nového. 3D grafika viditelná na webu také nemá příliš společného s bitmapovým obrazem, takže i VRML, MetaStream a podobné věci přenechám erudovanějším odborníkům. A vektory? Ty se prosazují také střídmě, což jsem -jako jistý paradox- vlasně nepochopil už od začátku používání webu . Až v poslední době se ustalují vektorové standardy nezávislé na rozlišení. No, uvidíme.

V dalších článcích Vám přiblížím obrazové komprese, které se sice téměř nepoužívají, ale jejich vlastnosti jsou tak zajímavé, že mi přišlo vhodné se o nich s Vámi podělit.
Jsou to:
Fraktální komprese
Wavelet komprese
DjVu komprese

Nevěřím příliš, že se tyto grafické soubory v budoucnu výrazněji prosadí. Pokud totiž nebudou podporovány internetovými prohlížeči přímo a nároky na kvalitu prohlížení se u koncového uživatele nezvýší, pak budou pozice GIFu a JPEGu stále neohroženy. Ale nepředbíhejme událostem. Průchodnost internetové sítě se zvyšuje, úložný prostor na webu je zdarma, takže časem už nebude tak podstatné, zda má obrázek 5 nebo 200 kb.
Následující články budou včetně ukázek a odkazů na stažení pluginu. Budete tedy moci přímo posoudit, o čem je řeč.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Webdesign  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: