WebGraphics Optimizer 4.01 - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Webdesign

WebGraphics Optimizer 4.01

20. dubna 1999, 00.00 | WebGraphics je další z programů optimalizujicí obrázky pro web. Jak si vede oproti konkurenci?

     Po Ulead SmartSaveru Pro a Ignite přichází na řadu další optimalizační program určený pro webovou grafiku.     WebGraphics Optimizer je shareware z produkce Plenio Software Solutions prodávaný s několika verzích, z nichž ta nejlevnější stojí 39$. Zaregistrovat si jej můžete také zde. Program je určen výhradně pro účely webu a webové grafiky, podporuje tedy výstupní formáty GIF a JPEG plus řadu dalších. Optimalizace pracuje po nahrátí obrázku zcela automaticky, samozřejmě lze nastavit veškeré parametry jak pro GIF, tak pro JPEG formát. K dispozici je pět variací, pro každou z nich si můžete navolit, jak kvalitně a jak přesně má program optimalizaci provést.

     U JPEG formátu se toho mnoho nastavit nedá, zato při otimalizaci do GIFu lze nastavit řadu parametrů včetně palety barev a hlavně typu rastrování, na výběr máte sedm druhů ditheringu. Prokládání a počet barev jsou samozřejmostí, tyto volby má každý (a nejen optimalizační) program. Na obrázku hlavních preferencí si můžete prohlédnout další zajímavost programu, kterou je možnost omezení velikosti obrázků, což může výrazně urychlit zobrazení, ale pochopitelně uvidíte z obrázku pouze výřez.

     WebGraphics Optimizer ve verzi Express nabízí navíc ještě dávkové zpracování souborů, takže se hodí i k úpravám jakéhokoliv množství obrázků najednou. Potíže s načítáním obrázků mít zcela určitě nebudete, program totiž podpruje prakticky všechny grafické formáty používané na Macu, PC a UNIXu, přímo z programu lze také skenovat přes rozhraní TWAIN. Jako další klad zacházející až do extrému mohu uvést neomezenou lupu, neboli jakékoliv možné zvětšení. Za nedostatek naopak musím považovat nemožnost nechat si zobrazit originální obrázek plus všech pět optimalizovaných variací na jednom screenu. Všechny variace se totiž zobrazují pouze horizontálně nebo vertikálně směrem doprava či dolů a jaksi stále do nekonečna a zobrazení jednoho projektu šachovnicově nebo v případě nedostatku místa na obrazovce kaskádovitě není bohužel možné.

     S originálním obrázkem, tzv. Master, můžete provádět řadu klasických operací jako změnu velikosti, oříznutí, barvové korekce apod., program ale nabízí ještě mnohem víc. K dispozici je totiž 12 filtrů velmi podobných například těm z Photoshopu, takže si v případě pořeby můžete obrázek zaostřit nebo naopak rozmazat, nechat filtr vytvořit olejomalbu apod. Jako další efekt nabízí WebGraphics Optimizer vložení textu ve 2D nebo 3D podobě.

     Textové funkce jsou však velmi primitivní a i když funguje čeština, jejich použití nelze doporučit vzhledem k poněkud nedokonalému vyhlazování hran písem. AT1 fonty nejsou podporovány vůbec. Pokud však chcete rychle označit nějaký obrázek jednoduchou popiskou, klidně můžete - na každý text lze použít několik klasických efektů v podobě stínu, zvýrazněných obrysů apod.

     Práce s paletou barev je oproti Ignite o mnoho jednodušší, WebGraphics Optimizer rozhodně nenabízí takové vymoženosti jako editaci a úpravu barvové palety ve vyznačené části obrazu, vše totiž probíhá automaticky po zvolení typu palety (Fixed, Windows, Netscape, Custom atd.). Naštěstí umí program alespoň načíst paletu z několika typů grafických formátů. V programu je také vestavěno velmi slušné grabovátko obrázků, jehož preference a nastavení by vydalo na další recenzi.

     Pokud bych měl program srovnávat s Ignite, je WebGraphics Optimizer o něco jednodušší a zaměřený mnohem víc na automatizovanou optimalizaci. Má o něco méně funkcí, ale možnosti programu jsou pro web plně postačující. Rychlost programu je také slušná, i u velkých obrázků se nesetkáte skoro s žádnou prodlevou při rastrování. WebGraphics Optimizer navíc nabízí řadu poměrně neobvyklých funkcí jakou jsou filtry, na druhou stranu by se hodil lépe zpracovaný náhled před jejich aplikací, v nejhorším případě lze samozřejmě použít funkci Undo. Styl ovládání je oproti Ignite zcela odlišný, což ale samozřejmě nemá vliv na kvalitu výstupu. Oproti Ulead SmartSaveru Pro se lépe ovládá, nezatěžuje uživatele spoustou zbytečností a až na příliš jednoduchou práci s paletou barev nabízí všechno, co má kvalitní optimalizační program pro webovou grafiku mít.

  

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Webdesign  

 » Rubriky  » Download  

 » Rubriky  » Software  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: