Tři dárečky pro začínající webdesignéry - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Webdesign

Tři dárečky pro začínající webdesignéry

13. ledna 2000, 00.00 | Nenadělil Vám ježíšek pod stromeček nový a všehoschopný HTML editor ? Nevadí,
radost Vám mohou udělat alespoň dvě jednoduché utilitky a jedna HTML nápověda.

Dnes Vám přináším tip na dva skutečně malé programy a také na jeden soubor nápovědy do Windows 9x a 2xxx.

Table2HTML

První z programů je necelých 300 kB velký jednoduchý "tvořič" tabulek z textu. Dokáže vygenerovat HTML tabulku z textu, který zadáte - jako oddělovač sloupců může být buďto čárka (, - anglicky Comma), nebo také tabulátor (anglicky Tab). Dále můžete zvolit to, jestli vygenerovaná HTML tabulka bude obsahovat definice fontů, jestli bude zarovnaná (doporučuji zapnout, jinak se v HTML kódu nejspíš nevyznáte), dále lze zvolit používání atributu "colspan" (políčko tabulky přes více sloupců), generování kódu velkými znaky, likvidaci nebo zachování uvozovek z původního zdroje. Takto lze generovat HTML tabulky z textů napsaných do horní části programu, nebo také celé soubory (vhodné pro hromadné konverze seznamů do HTML). Program je tak jednoduchý, že ho pochopí snadno i neanglicky mluvící uživatelé a tudíž je vhodný pro všechny, kdo si chtějí ulehčit tvorbu tabulek v HTML. Je freeware a naleznete ho na internetu na stránce autora Stefana Petterssona.

CoolHTML

Druhý z programů je maximálně jednoduchá utilitka na tvoření hezkých a efektních barevných textů. Program o velikosti 44 kB umožňuje vytvořit libovolný duhový text z volitelně dvou nebo tří barev, každá z barev se bohužel musí zadávat ručně číselně (R,G,B složky). To je asi jediná velká, na první pohled viditelná vada programu. Pokud je Vám jedno, z jakých barev se bude skládat Váš duhový text, program disponuje možností "random", která vygeneruje náhodné barvy. V nastaveních programu ještě můžete nastavit jakou příponu bude mít vygenerovaný soubor (.htm nebo .html), velikost fontu, tučné písmo nebo kurzívu, název fontu, titulek stránky a třeba i zarovnání textu doprostřed celého dokumentu pomocí tabulky a nebo jeho skrolování (vodorovný posun, nedoporučuji - nepodporují to některé prohlížeče). Program je opět freeware a lze jej získat z mého FTP serveru.

HTML 4.0 Help

A poslední, vlastně už ani ne plnohodnotný program, je soubor nápovědy do Windows, který obsahuje kompletní popis novinek, struktury a syntaxe HTML 4.0. Součástí nápovědy je i seznam HTML kódů pro některé neobvyklé znaky v kódování Latin 1, řecké symboly a jiné speciální znaky (např. Euro - €). Nápověda je zdarma - jak také jinak - a je ke stažení z www stránky autora http://www.htmlhelp.com/.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Webdesign  

 » Rubriky  » Software  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: