Tilez! - jednoduše efektní pozadí - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Webdesign

Tilez! - jednoduše efektní pozadí

13. srpna 1999, 00.00 | Pokud chcete jednoduše tvořit efektní pozadí (nejen) pro webovské stránky, je Tilez! ideální pomocník.

Pokud byste si rádi vytvořili pozadí (nejen) pro své webovské stránky a nechce se vám používat profesionálních nástrojů, protože je nemáte nebo se vám práce v nich zdá složitá a zdlouhavá, je pro vás ideální právě Tilez!. Tento program je freeware. Přesto jsou jeho schopnosti dosti rozsáhlé při zachování jednoduchého intuitivního ovládání.

Tilez!

Jak vidíte na obrázku, v levé časti okna je většina ovládacích prvků, vpravo můžete mít vždy aktuální náhled (pokud máte zaškrtnuto Auto-Update).

Základním kamenem pro vytváření pozadí je výběr algoritmu (textury), ten definuje základní vzor. Místo vzoru můžete načíst i bitmapu v .bmp, .jpg, .png, … V položce Palette si můžete vybrat "paletu" (většinou gradient), která se aplikuje na vzor. Vytvořit a uložit si můžete i vlastní paletu nebo můžete nechat paletu náhodně generovat.

Nastavte si vlastní paletu...

V sekci Layer Settings (nastavení vrstvy) můžete dále upravovat váš výtvor.
Brightness nastaví jas obrázku.
Cycle "posouvá" barevnou paletu vlevo či vpravo
Amplitude nastavuje hojnost výskytu efektu (např. četnost vln u Horizontal Waves)
Turbulence nastavuje úroveň deformace vůči dokonalé křivce
Twist vytváří efekt víru.
Výsledný efekt výše uvedených nastavení velmi záleží na konkrétním vzoru, pro určité vzory jsou některá nastavení dokonce neaktivní.

Ve spodní části okna jsou ještě možnosti překlopit obrázek horizontálně či vertikálně. Obrázek je možné zobrazit jako reliéf (emboss) nebo použít vcelku zajímavého efektu Cards, který obrázek rozseká na čtvercové puzzle.

Na profesionalitě tomuto prográmku přidává možnost používat celkem tři na sobě zcela nezávislé vrstvy, u nichž lze nastavit různou průhlednost.
Velikost obrázku můžete v průběhu práce měnit a vidět tak deformaci obrázku. Maximální velikost obrázku je 255x255 bodů.

Komfortní je i způsob náhledu. Kromě běžného náhledu umožňuje program nechat si zobrazit váš obrázek zmnožený (tak jak bude ve skutečnosti vypadat na pozadí Vaší stránky). V celoobrazovkovém režimu náhledu vám zobrazí i text v devíti barvách, abyste hned viděli čitelnost textu na takovém pozadí.

Když už si budete myslet, že jste si s obrázkem dosyta vyhráli, můžete ho uložit ve formátu bmp, jpg, png, pbm, pgm, ppm, tga, tif. Volbou Save Parameters můžete uložit obrázek i do interního formátu, ve kterém bude vždy znovu editovatelný v Tilez!.

Myslím si, že je tento prográmek určitě užitečný (a to nejen neprofesionálům). Pokud Vás zaujal, tak si ho můžete stáhnout.

Zde je pár ukázek použití:

TwistVlnkyReliéf

 

- Miroslav Pecka -

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Webdesign  

 » Rubriky  » Download  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: