MetaCreations Headline Studio 1.0 - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Webdesign

MetaCreations Headline Studio 1.0

25. března 1999, 00.00 | Nový program od MetaCreations je zcela určitě nejzajímavější a graficky nejzdařilejší program na vytváření animovaných bannerů, jaký lze v současné době sehnat.

     Po netrpělivém čekání na zbrusu nový produkt z dílny grafických kouzelníků, firmy MetaCreations, bylo koncem února uvedeno na trh Headline Studio 1.0. Program slouží výhradně k výrobě animovaných bannerů s výstupem v obvyklém formátu GIF89a a existuje ve verzi pro Windows 95/98/NT a pro PowerMacintosh. Systémové nároky jsou v rozumných mezích, mimo Windows či Systému 8.0+ v PowerMac verzi budete potřebovat ještě směšných cca 5 MB místa na disku a 32 MB RAM (platí pro obě uvedené platformy).

     Vzhled a prostředí programu, které si můžete prohlédnout na zmenšeném obrázku, je pro MetaCreations typické. Všechna okénka jsou při změně velikosti či přesunu jejich pozice plastická (podložená efektním stínem) a i na relativně rychlém počítači s procesorem PII má program v některých případech poměrně dlouhou odezvu. Platí se tak daň za nádherné prostředí a grafické zpracování, které nemá se standardním GUI Windows nic společného.

     Nástrojová paleta, paleta vlastností, nezbytná časová linka, výběr fontů, barev, exportní možnosti a hlavní okno s vytvářeným bannerem - to je celé prostředí Headline Studia. Ovládání programu je sice velmi snadné, ale aplikace jednotlivých efektů v časové lince vyžadují určité zkušenosti. Pokud jste však už někdy s časovou osou (např. v animačních či stříhacích programech) pracovali, neměli byste mít po krátkém zácviku žádné vážnější problémy s používáním všech dostupných efektů. Program v PC verzi bez problémů pracuje s českými fonty formátu TrueType i AT1, PowerMac verzi jsem netestoval. K časové ose mám jednu závažnou připomínku - její okno bohužel nelze zvětšit a maximální délka celé animace či jednotlivých efektů je omezena na 60 sekund. Časová linka je pouze jedna a protože jsou všechny klíčové body (a tedy i klíčováním vymezené přechodové efekty) umístěny stále ve stejné časové lince, snadno se dostanete do fáze, kdy prostě ztratíte přehled o tom, co se vlastně v daný časový moment má odehrát a poznáte to pouze na preview. Navíc je celý design programu - jak je u MetaCreations obvyklé - vytvořen pro rozlišení 800x600 bodů, takže rovněž většinu ostatních okének nelze zvětšit. Škoda, že časových linek není víc (třeba pro každý efekt jedna), přehlednost při vytváření animačních efektů by se určitě výrazně zvýšila.     Zpátky k používání programu. I když program vypadá velmi jednoduše, důrazně doporučuji přečíst si manuál. Zvláště pak kapitoly zabývající se klíčováním, bez kterého se prakticky nedá v Headline Studiu nic rozumného vytvořit. Dokumentace je v univerzálním PDF formátu v rozsahu cca 70 stran A4 a mohu prohlásit, že obsahuje všechny důležité informace o programu.

     A teď už k animačním funkcím. V Headline Studiu lze vytvořit na první pohled přímo ďábelské animované bannery, o čemž svědčí i spousta přiložených ukázek. Základní typy objektů jsou text, importovaná grafika (ve formátech GIF, JPEG, TIFF) a grafika vytvořená pomocí primitives neboli objektů typu kruh/elipsa nebo čtverec/obdélník.

     Ke každému z objektů lze přiřadit tři druhy stínu a libovolně stíny animovat. Pro animační respektive vytvářené animační přechody samotných objektů je k dispozici něco přes 30 typů efektů dostupných z časové linky. Pokud bych měl popisovat, co vše se s Headline Studiem dá animovat, bylo by to přibližně na půl roku psaní, neboť všechny obvyklé funkce jako rotace obrazu, pohyb objektu nebo jeho stínu, definování průhlednosti a hlavně nejrůznější efekty rozostření (jejichž aplikace a používání je evidentně dotaženo téměř k dokonalosti) lze v časové ose libovolně kombinovat.

     Projekty se ukládají ve speciálním formátu se zachováním plné barvové hloubky a teprve exportem do formátu GIF89a dostanete animovaný banner použitelný pro web. Optimalizační funkce při exportu jsou velmi jednoduché, nastavit můžete počet snímků animovaného GIFu, počet barev, zvolit rastrování (ne však už jeho typ) a s použitím Frame Differencing většinou výrazně zkrátit délku výsledné animace (animují se pouze aktuální části obrazu, přičemž ručně tuto funkci bohužel nelze nijak ovlivnit ani při vytváření animace).

     Headline Studio je zcela určitě nejzajímavější a graficky nejzdařilejší program na vytváření animovaných bannerů, jaký lze v současné době sehnat. Jak už bývá u MetaCreations zvykem, mnoho funkcí je obětováno designu programu a celý animační systém Headline Studia je i při dostatečném úsilí celkem snadno pochopitelný. U tak specializovaného programu by však neměly chybět některé nezbytné funkce jako volba typu rastrování při exportu a hlavně lepší časová linka. I tak je však Headline Studio program radost pohledět.

  

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Webdesign  

 » Rubriky  » Software  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: