Macromedia Dreamweaver 3 / Fireworks 3 Studio - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Webdesign

Macromedia Dreamweaver 3 / Fireworks 3 Studio

14. prosince 1999, 00.00 | Společnost Macromedia uvádí nové verze poměrně populárních programů pro tvorbu a úpravu webových stránek. Co je nového?

Americká softwarová firma Macromedia uvedla na trh Dreamweaver 3 / Fireworks 3 Studio - novou verzi profesionálního prostředí pro tvorbu webových stránek. Studio obsahuje novou verzi Dreamweaveru, profesionálního editoru webových stránek a nový Fireworks, který je určen pro zpracování webové grafiky.

Dreamweaver se v současné době stal faktickým standardem mezi uživateli z profesionálních webdesignérských studií, škol a podniků. Fireworks se zaměřuje na specifickou problematiku webové grafiky a snaží se překlenout rozdíly mezi tvorbou klasické a webové grafikou. Nové verze Dreamweaveru i Fireworksu jsou plně přizpůsobitelné požadavkům uživatelů a mají otevřenou architekturu, takže další vývojáři mohou snadno rozšiřovat jejich funkčnost. Oba produkty jsou velmi úzce vzájemně propojeny, což umožňuje dále zjednodušit a zefektivnit tvorbu komplexních webových stránek.

Otevřená architektura
Vývojářské firmy i uživatelé mohou snadno rozšiřovat funkčnost Dreamweaveru i Fireworksu pomocí skriptů vytvářených v standardních jazycích jako HTML, XML nebo JavaScriptu. Některé webdesignérské společnosti například používají speciálně upravenou verzi Dreamweaveru pro své klienty, kteří potřebují pouze aktualizovat své intranetové nebo internetové stránky. Některé skripty pracují také napříč aplikacemi, takže v prostředí Dreamweaveru je možné automatizovat akce spojené s optimalizací grafiky ve Fireworksu.

Již krátce po uvedení první verze Dreamweaveru se objevily první specializované doplňky pro integraci tohoto programu s dalšími vývojovými prostředími i databázovými a aplikačními servery. Technologie jako RoundTrip HTML a RoundTrip XML zaručují integritu celého kódu a v Dreamweaveru 3 se to díky RoundTrip Server Markup vztahuje také na ASP, JSP, SCML a PHP. Rozšiřováno může být také samotné autorské prostředí programu. Jedním z příkladů je Macromedia Course Builder s jehož pomocí lze snadno vytvářet webové aplikace zaměřené na výuku a vzdělávání.

Nové funkce
Dreamweaver je v současné době jediným vizuálním webovým editorem, který zároveň poskytuje plnou kontrolou nad vytvářeným HTML a XML kódem. I přesto, že Dreamweaver nabízí stále více vizuálních nástrojů, nikdy to není na úkor možnosti přímé kontroly kódu. Důkazem tohoto přístupu je Quick Tag Editor pro rychlý přístup k HTML kódu přímo z prostředí vizuálního editoru.

Dreamweaver 3 přichází s rozšířenou kompatibilitou s kancelářskými aplikacemi Microsoft Office. Při importu HTML kódu generovaného textovým editorem Microsoft Word ho Dreamweaver automaticky optimalizuje, stejně jednoduchý je import dat z programů Excel nebo Access.

Novinkou je paleta History, kam se zaznamenávají všechny uživatelem prováděné činnosti. Ty lze poté uložit a kdykoliv znovu použít. Styly textu se definují globálně a mohou být sdíleny dalšími členy webdesignérského týmu. Jednotliví členové týmu také mohou ke stránkám připojovat vlastní poznámky s důležitými informacemi.

Fireworks
Fireworks poskytuje designérům kompletní prostředí zaměřené speciálně na tvorbu a úpravu webové grafiky. Na rozdíl od jiných produktů je Fireworks objektově orientovaným programem a disponuje sadou unikátních vektorově-bitmapových kreslících nástrojů. Ve Fireworksu 3 mohou vývojáři využít JavaScript nebo paletu History k vytvoření skriptů pro automatizaci opakujících se činností. Mezi novinky patří zejména Knihovna, kam se ukládají často používané grafické prvky jako tzv. symboly. Ty si uchovávají všechny podstatné vlastnosti včetně odkazů, chování a efektů. Řada grafických efektů včetně některých zásuvných modulů od třetích firem disponuje přímým náhledem na výsledek v reálném čase. Vektorovou grafiku lze exportovat také do formátů Macromedia Flash, Macromedia FreeHand nebo Adobe Illustrator.

Dreamweaver, Fireworks a Macromedia eBusiness Infrastructure
Dreamweaver a Fireworks jsou klíčové součásti nově ohlášené iniciativy pod názvem Macromedia eBusiness Infrastructure. V jejím rámci bude Macromedia nabízet ucelená řešení pro tvorbu komplexních webových aplikací - od vlastního vývoje, vytváření obsahu a úpravu až po integraci celého systému do stávající podnikové informační infrastruktury.

Cena a dostupnost
Dreamweaver 3 Fireworks 3 Studio bude v ČR k dispozici koncem roku 1999. Cena je stanovena na 19 458 Kč. Jednotlivé součásti Studia budou k dispozici také samostatně - Dreamweaver 3 za 16 493 Kč a Fireworks 3 za 9 953 Kč bez DPH. Vlastníci předchozích verzí mohou vyžít upgradů.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Webdesign  

 » Rubriky  » Software  

 » Rubriky  » Zprávy  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: