Konkurent Photoshopa vystrkuje růžky - Gimp CZ - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Webdesign

Konkurent Photoshopa vystrkuje růžky - Gimp CZ

23. února 2000, 00.00 | Pracujete občas s grafikou, ale ne zase tak často, že by se vám chtělo za nějaký grafický program platit. Představím vám jeden velmi kvalitní, zdarma a plně hovořící česky

Někdy v červenci 99 jsem na Grafice publikoval krátkou recenzi nově vznikajícího grafického programu Gimp. Tedy pro upřesnění, Gimp existuje již od roku 1995, byl vyvíjen a stále je primárně pro operační systém Linux pod licencí GNU. Autory linuxové verze Gimpu jsou pánové Spencer Kimball a Peter Mattis. Zpočátku byl Gimp vyvíjen s využitím grafické knihovny Motif, ale ta je komerční a pro produkt jakým je Gimp nevyhovující. Proto byl Gimp přeprogramován a nyní používá novou knihovnu pro tvorbu GUI - GTK+. Díky ní podporuje Gimp funkci vrstev, má svoji vlastní správu paměti pro větší obrázky a je použitelný i pro velká rozlišení. Další nespornou výhodou linuxové verze jsou velmi malé požadavky na hardware - na svižnou práci s grafikou, která je určena pro web stačí Pentium 133, 32 MB RAM. To ovšem platí jen pro Linux, Win32 verze spotřebuje daleko více systemového výkonu. Nyní je pod linuxem k dispozici verze 1.1.17 (vývojářská verze), která již dosahuje značných kvalit.

Gimp

Nechme ale Linux Linuxem a pojďme se podívat na atraktivnější verzi (myslím tím pro většinu čtenářů Grafiky) - verzi pro Win32. Gimp pro Windows je vlastně portován z Linuxu, docela zajímavý je i důvod, proč se do této chvályhodné činnosti autor portovaného Gimpu pustil. Prý mu chyběla možnost skenovat obrázky pomocí fotografického skeneru Minolta Dimâge Scan Dual do Gimpu v Linuxu, proto se rozhodl si Gimp portovat pod Windows. Kdo chce tam, pomožme mu tam ...

Zvláštní na chodu Gimpu pro Win 32 je, že neustále předává všechny funkce jádru, které běží v samostatném dosovém okně. Co z toho plyne pro nás uživatele ? No přeci možnost vytváření dávkových souborů. A věřte tomu, že se to mnohdy hodí!

Jaké nabízí Gimp pro Win32 funkce ? Všechny standardní, to jest běžné kreslící nástroje, zvětšování+zmenšování obrázku, rotace, vrstvy, kanály, cesty, atd. Nemá smysl tu všechny funkce vyjmenovávat, je jich zkrátka hodně a určitě se vyrovnjí i Photoshopu, přestože některé fajnovosti chybí (zvláště z nejnovější verze Photoshopa 5.5). V zásobě má Gimp i mnoho filtrů, které znáte z Photoshopu, ale i další, nové a originální.

Gimp

Nejlepší funkci Gimpa jsem si nechal na závěr. Gimp má tu vlastnost, že si může každý uživatel napsat tzv. "extension", což je v podstatě jakýsi plug-in (není to přesné vyjádření, ale blíží se to asi nejvíce onomu plug-inu). Výhody jsou nasnadě. Kdokoli si může napsat vlastní plug-in, což je například u Photoshopu nemyslitelné. Ano, i u PS si můžete naprogramovat plug-in nebo filtr, ale je to dosti problematické, protože vás všude svazují autorská práva, mizerná dokumentace, etc. U Gimpu je tomu naopak. Dokumentace je přehršel, když máte problém, stačí se obrátit do příslušné konference, vše funguje pod GNU licencí. Prostě paráda. Extensions jsou opravdu mocným nástrojem!

Gimp pro Linux se stává lepším a lepším. Na oficiálních stránkách se sice píše, že program není ještě určen pro koncového uživatele, ale domnívám se, že tomu tak není. Za celou dobu testování mi spadl pouze 3x a to bylo zaviněno možná tím, že mám momentálně dosti nestabilní systém (vivat Win98). Nevýhodou je zcela odlišná filozofie ovládání, která se zcela vymyká zvyklostem z Adobe Photoshopu a dalším grafických programům určených primárně pro Windows. Veškeré funkce jsou totiž přístupné přes kontextové menu, které vyvoláte stisknutím pravého tlačítka myši. To bych viděl jako podstatnou nevýhodu programu. Naopak výhodou je cena, program je zcela zdarma. A pozor, bonbónek na závěr. Když jsem po instalaci program spustil, nechtěl jsem věřit vlastním očím. Gimp je plně lokalizován do češtiny! Nevím, kdo byl ten dobrodinec, který lokalizaci provedl, tipoval bych pana Hubičku, ale nejsem si jist. Zajímavé je, že se nikde na webu Gimpu o lokalizaci nepíše a ještě zajímavější je, že program nastaví lokalizaci automaticky, pravděpodobně podle primárního jazyka, který používají Windows.

Pokud sem tam pracujete s grafikou, občas potřebujete mírně retušovat obrázek, oříznout ho a podobně a zároveň nechcete za žádný grafický program platit, potom je Gimp velmi dobrou volbou.

Odkazy:
Oficiální stránka Gimpu
Oficiální stránka Gimpu pro Win32
Přímý download aktuální verze 20000215 (9 MB)
Česká stránka o Gimpu
Screenshot Gimpu pod Linuxem v plné parádě

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Webdesign  

 » Rubriky  » Download  

 » Rubriky  » Software  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: