HTML editor dosahující kvalit HomeSite ZDARMA - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Webdesign

HTML editor dosahující kvalit HomeSite ZDARMA

29. února 2000, 00.00 | Líbil by se vám HTML editor stejně tak kvalitní jako Allaire HomeSite, ale pokud možno ZDARMA ? Přesně takový vám představím v tomto článku.

1st Page 2000 Většina tvůrců www stránek přišla na to, že nejlepším způsobem tvorby je editace HTML souboru prostým vkládáním tagů než-li používaní editorů typu FrontPage, etc (práci možná na první pohled ulehčí, ale nesmyslně nafukují samotný kód a nemáte na stránkou zkrátka kontrolu). Machři používají obyčejný Notepad, ale to je podle mně naopak značně nepohodlné a nepřehledné (ale i zde platí "proti gustu žádný dišputát"). Proto je nejlepší používat vylepšené editory, které sice stále pracují s holým kódem, ale nabízejí různá vylepšení, zvýraznění tagů a celkové ulehčení práce atd. Králem v této kategorii HTML editorů je bezesporu Allaire HomeSite. Bohužel se jeho poslední verze 4.5 prý zrovna moc nepovedla, navíc je Homesite už docela velký a registrace přijde na bezmála 6000 Kč! Pro ty, kteří se snaží dodržovat autorská práva, nechce se jim platit registrace, ale zároveň se jim HomeSite líbí a zvykli si na něj, mám řešení. Jmenuje se 1st Page 2000 verze 2.0.

1st Page 2000

Obrázek na krabici programu je zcela výstižný, narozdíl od konkurence není 1st Page ani velký, ba ani přerostlý, ale ani zkostnatělý. Je prostě malý a plný energie jako to dítě na obrázku. 1st Page 2000 je určen jak začátečníkům tak i ostříleným profesionálům. Podle svých znalostí také můžete program spustit. Na výběr máte 4 módy: Easy, Normal, Expert, Hardcore. Jednotlivými módy můžete za chodu programu lehce přepínat.

Layout programu je téměř okopírován od zmiňovaného HomeSita, ale na druhou stranu proč vymýšlet vymyšlené a osvědčené ? I přesto, že HTML ovládám na velmi dobré úrovni, tak se mi nejvíce líbil "easy mód". Je takový jednoduchý a přehledný, nepřekypuje množstvím ikonek, u nichž si stejně nepomatuji význam. Pokud se rozhodnete používat například mód "easy" a budou vám v menu chybět nějaké položky, není to vůbec žádný problém, jakoukoli položku lze velmi jednoduše přidat.

Pojďme si stručně představit funkce programu. 1st Page 2000 podporuje samozřejmě všechny tagy jazyka HTML, několik tagů z ASP, JavaScriptu, VBSciptu, SSI (velmi užitečná funkce, pokud používáte includy, nemusíte se pracně vypisovat s docela dlouhými tagy). Nechybí ani tradiční kontrola pravopisu a thesaurus, to je nám ale k ničemu, sic je to určeno pouze pro anglický jazyk.
Samozřejmostí je interní HTML prohlížeč, ve které, si můžete prohlédnout právě vytvářenou stránku, když by vám nevyhovoval, můžete si zvolit váš oblíbený externí browser.

1st Page 2000

Za velký klad 1st Page 2000 považuji mnoho integrovaných Javasriptů (na 450 kousků), několik velmi efektivních dynamic HTML efektů a 17 CGI (Perl) skriptů z populárního Mattova archivu. Všechny můžete pohodlně vložit do svých stránek, modifikovat a používat. Editor také obsahuje skvěle vyvedenou nápovědu a rozsáhlou referenci HTML tagů.

1st Page 2000 na mně zapůsobil více než kladně, obsahuje vše podstatné co jeho komerční konkurent Allaire HomeSite, i když některé specialitky chybí, nejvíce mi vadí asi absence editoru kaskádových stylů. Ale i přesto je to vynikající produkt za ještě lepší cenu (freeware), který DOPORUČUJI všem tvůrcům www stránek.
Stáhnout si ho můžete ze stránek firmy Evrsoft, instalační balík má zhruba 5 MB.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Webdesign  

 » Rubriky  » Download  

 » Rubriky  » Software  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: