Dicer 1.0 - revoluce v řezání obrázků - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Nabídka práce
Poptávka práce


Webdesign

Dicer 1.0 - revoluce v řezání obrázků

26. října 1999, 00.00 | Nedávno vyšla nová verze řezacího programu Dicer. A právě tato nová verze je doslova revoluční, ať už novými funkcemi nebo ovládacím interfacem.

Pokud se alespoň okrajově zabýváte tvorbou webových stránek, jistě neušel vaší pozornosti program Dicer. Jestliže jste ale nikdy o tomto programu neslyšeli, nevadí, osvětlím vám jeho použití a zárověň představím novou verzi.

Hlavním cílem programu je rozřezávání obrázků pro webovou grafiku (grafika pro web se obvykle tvoří tak, že se nejprve vytvoří design jako jeden obrázek a potom se vhodně rozřeže a vytvoříte příslušný HTML kód...). Ale ono to řezání není až tak triviální, jak se může na první pohled zdát. Kdo to někdy zkoušel třeba ve Photoshopu, ví o čem mluvím. Stačí, abyste se "sekli" pouze o jeden jediný pixel a veškerá grafika na webu se vám ošklivě rozleze nebo se tam vytvoří jedno pixelová bílá mezera ... S Photoshopem a podobnými grafickými programy zkrátka nelze solidně řezat.

A proto je tu Dicer, dokonce v nové a troufám si říci revoluční verzi 1.0. Instalační archiv má pouhých 490 KB. Samotná instalace spočívá v prostém rozpakování zip archivu, ve kterém je poue jediný exe soubor. Žádná instalace se zápisy do registrů, kopírování desítek dll knihoven do systému, atd. Možní maličkost, ale pro mne osobně docela milá. Po spuštění Diceru jsem už jenom žasl! Dicer je free, takže jsem od jeho nové verze moc vylepšení neočekával. Bohudík to byla špatná představa.

Dicer

První co mne vyrazilo dech, byl interface. Klidně bych ho přirovnal k těch skvělým ovládacím interfacům, které vytváří Kai Kraus (MetaCreations) ve svých produktech (Kai's Power Tools, Kai's Power Goo, ...). Koneckonců můžete to posoudit sami na ilustračních obrázcích. Ale abych jen nechválil, trvalo mi docela dlouho než jsem právě ten skvěle vyvedený ovládací interface pochopil. A nemyslím si, že bych byl nějak moc natvrdlý. Vyhořel jsem třeba na tom, když jsem chtěl aby Dicer rozřezal obrázek podle mnou zadané mřížky. Otevřelo se dialogové okno "Save as", napsal jsem tedy jméno pro obrázky, vybral grafický formát, ale nic se nestalo. Nakonec jsem přišel na to, že je potřeba za název souboru napsat i tu koncovku grafického formátu a to i přesto, že jsem již ten formát vybral z nabídky...

Pojďme se podívat, co nového Dicer nabízí.

Především vylepšenou práci členění obrázku na řezání. Donedávna šlo vytvořit dělící linku (vertikálně a horizontálně) pouze přes celý obrázek, nyní lze vytvořit linku libovolně dlouhou (třeba jen přes třetinu obrázku). Další podstatnou změnou je vylepšená práce s grafickými formáty JPG (možnost nastavení velikosti komprese) a GIF (možnost nastavení transparentnosti a prokládaného a neprokládaného módu). Vylepšená byla i práce s mřížkou (podle ní se obrázek rozřeže). Lze zde pracovat s jakýmisi interními schránkami, což je velmi užitečné.

Dalším vylepšením je možnost vyříznout jen vybraná pole obrázku (můžete třeba vynechat bílá okrajová pole obrázku, která by jen zvyšovala celkovou kapacitu stránky ...). Jak už jsem se zmiňoval, když chcete obrázek rozřezat, musíte být velmi přesní. A to je mnohdy velice obtížné. Proto je v novém Diceru funkce, která by se dala nazvat lupa. Je to malý čtverec v pravém horním rohu, ve kterém se vám zvětšeně zobrazuje část obrazu, na které právě pohybujete myší. Poměr zobrazení je až 1:10 (tato funkce je zvýrazněná ve druhém screenshotu).

Dicer

Dicer 1.0 je skvělý program, na řezání obrázků to nejlepší, co jsem kdy viděl. Kdyby udělovala Grafika nějaká ocenění pro nejlepší software, měl bych určitě jasno, kdo by ho dostal v kategorii řezacího softu. Navíc cena je též příznivá - zdarma.

Malá zajímavost na závěr. Nikde v programu není uveden žádný copyright, autor, oficiální stránka, prostě lautr nic. A to je velmi zvláštní. Program si tedy můžete stáhnout zde.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Webdesign  

 » Rubriky  » Download  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: