CyberView Image 4.5 - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Webdesign

CyberView Image 4.5

6. srpna 1999, 00.00 | Zabýváte-li se tvorbou grafiky pro web, lze vyzkoušení tohoto programu jen doporučit.

     Na Ignite už určitě všichni zapoměli, takže musím osvěžit paměť všem webdesignérům a tvůrcům multimediálních či internetových prezentací. Pro ně je totiž určen CyberView Image firmy Cyberview Corporation, optimalizační program s podtitulem interaktivní JPEG kompresor. CyberView Image je sice určen pro obrázky formátu JPEG (pouze tento formát je možné uložit), nahrát ale umí i formáty BMP a PNG.



     Program má vestavěný jednoduchý souborový browser (viz obrázek vpravo), který lze v případě potřeby vypnout a ušetřit tak místo na screenu. Na velkém obrázku je vidět CyberView Image v celé své kráse. Prakticky celé ovládání přesněji řečeno optimalizační procesy se ovládají z dolní lišty se sedmi posuvnými regulátory rozdělenými do čtyř hlavních skupin. V horní části je nezbytná řada ikon pro další funkce, brčálově zelené číslo (ta barva je fakt hrozná a nelze si jí nevšimnout) udává aktuální velikost obrázku (nebytná funkce u optimalizačního programu) a při posouvání všech sedmi regulátorů se samozřejmě také stále přepočítává. Po pravé straně je další sloupec ikon, takže v okénku je až skoro přeikonkováno, naštěstí jsou alespoň ikonky navržené inteligentně a navíc je ke všem k dispozici textový popis jejich funkce. Hlavní a zřejmě nejpoužívanější posuvný regulátor se jmenuje zcela logicky Compression a slouží k nastavení stupně komprese. První slider Smoothing můžete použít k vyhlazení celého obrázku respektive zahlazení nepříjemných přechodů, které v obrázku (JPEG formát = ztrátová komprese) většinou nutně vzniknou při vyšším stupni komprese. Slider Precision ovlivňuje Luma (intenzita) a Chroma (barva) komponenty obrazu a používá se pouze k jemnému doladění barevného vyvážení a někdy i ostrosti obrazu, má samozřejmě také vliv na kompresi. Slider Selective funguje podobně jako Precision, ale pouze na vybrané části obrazu (!), které musíte nejprve vybrat s odpovídajícím nástrojem - k dispozici je stejně jako u Photoshopu pravoúhlý výběr a laso.

     Mnoho dalších funkcí, které program nabízí, nemá smysl probírat, protože tyto věci musí umět každý dobrý optimalizační software. Připomenu jen, že CyberView Image má samozřejmě lupu a umí zobrazit až tři podoby obrázku - zdrojový v původní podobě, jeho optimalizovanou variantu a ještě je možné v případě potřeby aktivovat pohled na obrázek převedený do 8bitů s Web safe paletou. Na obrázku jsou preference právě pro 8bitové zobrazení, kde je možné zapnout rastrování s použitím zmíněněné Web safe barvové palety.

     Zajímavý je také Q-Table Designer (Quantization Tables), který se používá k ovlivnění klíčových parametrů ztrátové JPEG komprese. V matrici 8x8 políček lze nastavit každý klíč v rozsahu 0-125 a jejich změnou lze v případě nutnosti doladit kompresi na optimální hodnotu. Použití Q-Table Designeru zachází do krajnosti a je zatím výjimečné - zřejmě žádný jiný optimalizační program pro webovou atp. grafiku nic takového nemá. Použití této funkce je vázáno na dokonalé znalosti formátu JPEG a principu komprese. Pokud o tom chcete vědět víc, manuál obsahuje velmi podrobný výklad celého principu i funčnosti Q-Table Designeru. CyberView Image může fungovat i jako plug-in (exportní modul a filtr) pro Adobe Photoshop 3.0 a vyšší a kompatibilní programy se stejnou plug-in architekturou, stačí pouze dle návodu okopírovat příslušné plug-in moduly na správné místo. S použitím funkcí AutoUpdate a AutoTrace lze také zajistit spolupráci a aktualizaci dat mezi CyberView Image a externím kreslícím programem, přičemž jediným požadavkem je nutnost umět ukládat nekomprimovaný formát BMP.

     Tak to byl stručný popis hlavních funkcí a možností optimalizačního programu CyberView Image. Program nabízí zcela postačující a v některých funkcích i nadstandardní možnosti optimalizace, které však zřejmě budou vyžadovat podrobné studium manuálu, na druhou stranu mu však chybí například rozdělení obrázku do tabulky jako to umí například Ulead SmartSaver apod. Nápověda je vynikající, manuál taky ujde, co víc si přát? Cena programu je přijatelných 30$ a pokud se zabýváte tvorbou grafiky pro web, lze vyzkoušení programu jen doporučit.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Webdesign  

 » Rubriky  » Download  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: