CoffeeCup GIF Animator 2.0 - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


Webdesign

CoffeeCup GIF Animator 2.0

4. května 1999, 00.00 | Co zajímavého může nabídnout tento animační prográmek firmy CofeeCup Software? Obstojí v konkurenci?

     Firma CofeeCup Software je už delší dobu aktivní v oblasti webu a HTML editorů, její dílko CoffeeCup HTML Editor stojí určitě za vyzkoušení. Dnes se však podíváme na jiný produkt s webem dost související - CoffeeCup GIF Animator. Verze 1.0 nebyla ničím zajímavá, jednalo se o klasický animační prográmek s nepříliš velkými možnostmi. Jestli se uvedením verze 2.0 něco změnilo, to si můžete přečíst dále.

     Už po prvním spuštění programu se Vám určitě bude líbit jednoduchá a vkusně provedená animace názvu C.Cup GIF Animatoru, prostředí programu si můžete prohlédnout na dalším obrázku. Nalevo jsou jednotlivé snímky v podobě zmenšenin, vpravo pak hlavní animační plocha. Spodní část obrazovky může být rozdělena na dvě okénka s obdobou Průzkumníka a náhledy libovolné grafiky. Ze spodní části pak lze obrázky přetahávat myší, stejnou metodou drag&drop fungují i další akce v programu.     Velikost náhledů jednotlivých snímků lze nastavit celkem v pěti velikostech od 80x80 bodů až po 160x160 bodů. Poněkud nepříjemná je skutečnost, že snímky nelze zobrazit bez náhledu, tedy pouze s jejich názvem - za tuto skutečnost získává program jeden mínusový bodík. Náhledy mohou být umístěny vlevo či vpravo, podobně jako u všech obdobných animačních programů. Další připomínku mám k hlavnímu animačnímu oknu, vytvářenou animaci totiž nelze zvětšit, neboť není k dispozici lupa! Význam tak podivného omezení mi jaksi uniká, protože zvláště u animací v malém rozlišení je skoro vždy potřeba preview zvětšit pro odladění různých detailů, u CoffeeCup GIF Animator si však musíte namáhat oči. Ne že bych byl proti programu nějak zaujatý, ale to je další mínusový bod.     A teď už konečně nějaké klady. Po kliknutí pravým tlačítkem na každý snímek nebo hlavní plochu si z kontextového menu můžete vybrat několik základních funkcí jako vlastnosti snímku, celé animace, přidání a smazání snímku nebo změnu jeho pořadí v animaci. Při výběru a případné úpravě vlastností snímku je k dispozici náhled a všechny důležité parametry. Výběr transparentní barvy je záležitostí dvou kliků myší, stejně snadná je změna pozice znímku v animaci a výběr překreslovací metody. Zde má konečně CoffeeCup GIF Animator co nabídnout. Globální vlastnosti celé animace jsou rovněž přehledné a plně srovnatelné s ostatními animačními programy. Importovací možnosti nijak nevybočují z běžného standardu, nahrát lze ovšem pouze formáty GIF, JPEG a BMP.

     V programu lze konvertovat také AVI animace, jednoduše je nahrajete a program je už sám převede do max. 256 barev. Nastavení počtu barev případně rastrování volíte v preferencích programu (viz obrázek). Typů ditheringu na výběr moc není - nastavit lze pouze kvalitní FloydSteinberg nebo bez rastrování. Vybrat lze i další obvyklé volby jako je lokální paleta u každého importováného snímku, nebo autoadaptivní paleta barev pro celou animaci. Musím potvrdit, že nejlepší metodou je lokální paleta, ale i autoadaptivní metoda dosahuje vynikajících výsledků. Pokud tedy máte nějaké AVI animace a chcete je převést na animované GIFy, CoffeeCup GIF Animator to hravě zvládne.

     Před exportem je při použití na webu obvykle nutné zmenšit délku výsledné animace. CoffeeCup GIF Animator umí optimalizovat jednak paletu barev a také zvládne nahrazení nepotřebných bodů (pixelů) transparentní barvou, čímž lze ve většině případů opět ušetřit nějaké místo. Na obrázku je výsledek optimalizace 16ti barevné animace v odstínech šedé (to jsou ty nůžky na obrázcích všude kolem), kterou program zvládnul stlačit z cca 10 KB o další dva cenné KB na necelých 8 KB. U větších animací samozřejmě ušetříte víc, ale pakliže bude mít animace použitá na webu několik desítek KB, evidentně to nesvědčí o kvalitách webdesignera.     Export animace je poměrně komfortní, CoffeeCup GIF Animator je jedním z mála programů, které nabízejí při náhled ke každému exportovanému snímku (viz obrázek). Při exportu si můžete vybrat ze tří formátu - GIF, JPEG a BMP. Dobře je provedená také volba palety barev respektive její typ, program nabízí celkem šest typů palety s možným zachováním optimalizačních prvků. Pokud chcete, můžete si ke každému exportovanému snímku nebo celé animaci přidat svůj komentář pomocí jednoduchého editoru GIF Comments (viz obrázek).

     Podobně jako všechny další "gif animátory", i CoffeeCup GIF Animator umí exportovat HTML kód se základními parametry tagů A HREF a IMG, do HTML editoru dostanete kód okopírováním přes schránku.     CoffeeCup GIF Animator ve verzi 2.0 může být užitečnou pomůckou při tvorbě GIF animací, má však nekompromisní konkurenci především v Ulead GIF Animatoru, GIF Movie Gearu a dalších obdobných animačních programech. Snadno se ovládá, disponuje slušnými optimalizačními funkcemi, dobře v něm lze konvertovat AVI animace, avšak nedostatky v podobě chybějící funkce lupy, neexistující zobrazení jen názvů snímků a nulové možnosti použití filtrů či přechodových efektů mu nemohu jen tak odpustit. Pokud mám tedy zhodnotit všechna pro a proti, zařadil bych CoffeeCup GIF Animator někam mezi průměr (možná o malinko lepší průměr), ostatně můžete si ho vyzkoušet i sami, třeba bude Váš názor jiný.

  

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Webdesign  

 » Rubriky  » Download  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: