BrowserMaster 2.02 & Browser Sizer 1.03 - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Webdesign

BrowserMaster 2.02 & Browser Sizer 1.03

9. července 1999, 00.00 | Dva prográmky, které ocení všichni webdesigneři. Umožňují kontrolovat vzhled HTML prezentace v jiném, než aktuálně používaném rozlišení.

     Pro všechny webdesignéry tu mám jeden, respektive dvě podoby velmi užitečného prográmku, který používám už delší dobu a který se může hodit všem, kteří potřebují vytvářet přesněji řečeno kontrolovat web nebo jakoukoliv jinou prezentaci v HTML kódu v prohlížeči pro určité standardní a relativně nízké rozlišení a přitom chtějí bez problémů pracovat v mnohem vyšším rozlišení než třeba klasických 800x600 bodů.

     Prvním z programů je BrowserSizer. Na obrázku si můžete prohlédnout jak program vypadá. Malý, ale šikovný. Dvě sekce Internet Explorer a Netscape Navigator slouží k ovládání těchto browserů. Jak už jste určitě pochopili, BrowserSizer umí on-line měnit velikost okénka prohlížeče tak, aby odpovídala nastavenému rozlišení. Přitom je samozřejmě dbáno také na pozici taskbaru nebo též speciálnímu taskbaru, který používá MS Office. Čtyři základní tlačítka odpovídají čtyřem možným rozlišením, nepředpokládám, že by někdo dělal web či internetovou prezentaci ve vyšším rozlišení než 1024x768 bodů.

     BrowserSizer je schovaný v tray ikoně, ale samozřejmě může být jeho okénko zobrazeno stále a zamčené na popředí. Ovládání funguje pro MS IE 3/4/5 a Netscape Navigator 2/3/4. Velikost oken browseru se změní okamžitě po kliknutí na jedno z tlačítek. Pokud si okno grabnete, budete možná překvapeni jeho odlišnou velikostí než třeba přesně 800x600 bodů. Je to tím, že okraje oken jsou v maximalizované podobě o pár bodů užší než v podobě normálního okénka na ploše a autoři BrowserSizeru to dobře vědí. Proto když si porovnáte například v kreslícím programu vnitřní plochu browseru (v grabnutém obrázku) určenou k zobrazování, pochopitelně bude na pixel souhlasit s okénkem v maximalizované podobě. Tolik na vysvětlenou, aspoň vidíte, že je vše vychytané do posledních detailů. BrowserSizer nedisponuje takovou nabídkou funkcí jako jeho nástupce BrowserMaster a proto je také freeware.

     BrowserMaster ve verzi 2.x je už (bohužel) shareware s cenou 20$ a nabízí několik nových vlastností jako je definování vlastních velikostí okénka, změnu palety barev při prohlížení a práci s bookmarky. Stejně jako BrowserSizer, ze kterého ostatně vzhledově i ostatními funkcemi vychází, může být okénko BrowserMasteru stále na popředí a ovládat lze oba dva nejrozšířenější webové prohlížeče MS Internet Explorer i Netscape Navigator. Na obrázku je vidět jak popup menu pro výběr uživatelem nastavené velikosti, tak i podobné menu (není rozbalené), které se používá pro přehazování barvových palet. BrowserMaster nabízí zatím dvě možnosti, 216 websafe paletu a klasickou 256 barevnou paletu Windows. K tomu, abyste si mohli web prohlédnout v jedné ze zmíněných palet, je nutné mít stránku nataženou v prohlížeči, změnit paletu barev a kliknout na tlačítko View.

     Na dalším obrázku je okénko sloužící k definování uživatelských velikostí okénka, kterých může být libovolné množství. Počítejte prosím opět s tím, že okénka na ploše mají širší okraje (navíc každý uživatel může mít ve Windows jinak nastavené GUI) a pokud chcete naprosto věrné zobrazení odpovídající podobě browseru s maximalizované podobě, musíte si rozlišení dopočítat sami podle Vašeho nastavení GUI Windows.



     BrowserMaster má na rozdíl od BrowserSizeru už kvalitně propracované strukturované menu dostupné po kliknutí pravým tlačítkem myši na tray ikonu, pomocí kterého lze ovládát většinu nabízených funkcí. Ostatně obrázek je dostatečně názorný a nepotřebuje další komentář.



     Práce s bookmarky je velmi jednoduchá, program umí importovat bookmarky jak z MS Internet Exploreru, tak i z Netscape Navigatoru. Import je zcela automatický a máte-li třeba v Navigatoru jen jednoho nebo několik uživatelů, naimportuje se pouze defaultní soubor "bookmark.htm". Výběrem bookmarku se otevře prohlížeč a pokusí se otevřít URL obsažené v bookmarku. Jednoduché a přehledné. Nejsem si jistý, zda lze práci s bookmarky považovat za významné vylepšení programu, neboť ty samé bookmarky (samozřejmě není podmínkou) máte vlastně v prohlížeči, takže je můžete aktivovat z něj.

     BrowserSizer i BrowserMaster jsou vynikající prográmky a já jsem jen rád, že jsem na ně mohl napsat tuhle minirecenzi. Za první program nemusíte nic platit, druhý zase nabízí o něco větší možnosti. Jako vždy tedy záleží jen na Vás, jak velký rozsah funkcí potřebujete a jak jeden nebo druhý program můžete využít.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Webdesign  

 » Rubriky  » Download  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: