Změní photo LFP fotografii? - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



VSE

Změní photo LFP fotografii?

18. března 2004, 00.00 | Velkoformátový tisk digitálních fotografií se stává nejen módní záležitostí, ale s velkou pravděpodobností by mohl výrazně pomoci řadě menších zpracovatelů fotografií zachránit současnou neveselou ekonomickou vyhlídku. Kdo na této technologii může vydělat?

Když začalo být zhruba před čtyřmi lety jasné, že digitální fotografie směřuje k masovému amatérskému nasazení, a že se stane v dohledné době dominantní na trhu, řada zpracovatelů fotografií začala pochybovat o budoucnosti zpracování fotografií. Digitální fotografie si mohou někteří fotografové sami tisknout doma, zákazníci si mohou nechávat zpracovat výrazně menší zakázky a hlavně zpracování digitální fotografie znamenalo nemalé investice. Nicméně vývoj ukazuje, že i digitální fotografie se budou ve velkém zpracovávat a že zpracovatelský průmysl nezanikne. Otázky kolem jeho ekonomiky však stále přetrvávají.

Český zpracovatelský trh je navíc velmi specifický svým velmi malým rozměrem, uzavřeností a poměrně malou kupní silou doprovázenou kvalitativní nenáročností většiny zákazníků. To jej v loňském roce přivedlo takřka na pokraj ekonomické propasti v okamžiku, kdy se objevily klasické fotografie s cenou pod 1Kč. V ten okamžik se začalo zdát, že by digitální fotografie s cenou kolem 8-12Kč (za formát 10x15cm) mohla přinést nový prostor pro profit zpracovatelů. Bohužel tento optimismus se pomalu vytrácí spolu s tím, jak cena prudce klesá (dnes se nejlevnější DF dá zpracovat pod 4Kč) a navíc stát přidal ránu v podobě zvýšení DPH. Proto se logicky řada zejména menších foto zpracovatelů ptá z čeho financovat splácení digitálních strojů a kde hledat profit? Odpověď hledejme v zahraničí, zejména v USA.

Co je photo LFP?
Zkratkou LFP (Large Format Printing) je obecně označován velkoformátový tisk. Ten se tradičně rozděluje na produkční a grafické aplikace, které se zásadně liší. Produkční tisk je o velkých objemech, velkých plochách a rychlostech. Typickým příkladem je tisk velkoplošných reklam. Naopak grafický velkoformátový tisk je zejména o dosažení špičkové kvality pro nejnáročnější aplikace jako je fine art či simulace ofsetového tisku apod. V obou případech se používá převážně inkoustový tisk a to buď u velkoformátových stolních tiskáren či v podobě plotrů.
V podstatě od počátku loňského roku se začíná hovořit o třetí variantně velkoformátových zakázek - tisku digitálních fotografií. Photo LFP je tedy označením pro tisk fotografií na formáty A3 a větší s důrazem na dosažení "fotorealistického" výsledku. Dá se říct, že fotografický velkoformátový tisk je s požadavky někde uprostřed mezi produkčním a grafickým nasazením.

Trocha selského rozumu
Většina zpracovatelů digitálních fotografií je zvyklá pracovat s chemií a chemickou cestou zpracovávat klasické či digitální fotografie. Dá se s trochou generalizace říci, že zejména menší zpracovatelé jsou zatím poměrně málo počítačově orientováni a tomu odpovídá jejich výbava. Pokud však majitel minilabu vidí jen trochu dopředu, nutně si klade otázku, jak rozšířit nabídku svých služeb o ty náročnější, specifičtější a pochopitelně i dražší možnosti. V klasických formátech 9x13, 10x15 a 13x18cm je konkurenční tlak tak obrovský, že je velice těžké udržet zajímavé marže a navíc investice do digitálního minilabu je poměrně vysoká. Naopak velkoformátový tisk je investičně výrazně dostupnější a konkurence v této oblasti je relativně malá. Navíc pro většinu uživatelů je formát větší než 13x18cm něčím zcela novým a tudíž něčím, zač jsou ochotni zajímavě zaplatit. A zde právě vzniká obrovský prostor rozvoje photo LFP.

Specifika
Bohužel fotografie má řadu specifik a zpracování fotografií dvojnásob. Řešení pro photo LFP musí být nenáročné na obsluhu, protože je většinou pouze doplňkovou službou, na kterou se lze na českém trhu specializovat. Navíc musí nabídnout kvalitu a vizáž co nejbližší klasické papírové fotografii, na což neexistuje konkrétní návod. V grafickém LFP je to snadné, bavíme se o barevné věrnosti a geometrické přesnosti. U photo LFP se mnohem častěji bavíme o líbivosti, efektnosti a působivosti, což jsou pojmy velmi subjektivní. Proto se většina výrobců velkoformátových tiskáren a plotrů snaží v současnosti hledat cesty pro zjednodušení a zautomatizování provozu jejich zařízení a zároveň hledají tu nejvíce obecně přijatelnou variantu tiskového podání. Tento trend potvrdila i letošní PMA 2004, na které bylo představeno přes čtyři desítky různých photo LFP řešení.

Photo LFP a ČR
Ve Spojených státech a řadě evropských zemí již funguje celá řada společností zabývajících se výhradně poskytováním photo LFP služeb. U nás se velkoformátový tisk fotografií objevuje většinou jako doplňková služba ke klasickému zpracování, což s ohledem na velikost trhu dává smysl. Přesto je zde obrovská díra na trhu v nabídce těchto služeb a dá se předpokládat jejich bouřlivý rozvoj. Koneckonců je problematice photo LFP věnována i část programu konference Digitální tisk 2004, na které bude věnován této nové problematice prostor jak v přednáškách, tak i v diskuzi.

Registrace na konferenci Digitální tisk 2004

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

 » Rubriky  » Stolní tiskárny  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: