Xanté CL30 HSE – barevný těžkotonážník v praxi - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:VSE

Xanté CL30 HSE – barevný těžkotonážník v praxi

Xante

13. července 2004, 00.00 | Společnost Xanté připravila jedinečný stroj, který svými parametry převyšuje konkurenty. Tiskárna Xanté CL30 HSE je jednoprůchodové barevné LED A3++ zařízení, jež zvládá potisknout média až do gramáže 330 g/m2. Ona vyjímečná technologie se skrývá za zkratkou HSE – Heavy Stock Enabled.

Model Xanté CL30 HSE je prezentován jako produkční a designerská tiskárna. Co takové označení obnáší a jak je splňuje právě tento model? Na první pohled běžná LED tiskárna formátu A3++ si zaslouží přívlastek produkční díky rychlosti tisku, rozmanitosti potisknutelných médií a koneckonců i zásluhou duplexu. Technologie HSE – Heavy Stock Enabled zpřístupní tisku extrémní gramáže až do 330 g/m2 bez dalších omezení týkajících se rychlosti, formátů. Od designérské tiskárny se obvykle čeká větší formát, vyšší barevná věrnost, než je požadováno pro obchodní grafiku a nižší než pro nátiskovou tiskárnu. Tomu odpovídá i tento produkt společnost Xanté, která je známa spíše než masový výrobce jako specialista na kvalitní tisk.

Konstrukce
Technologie LED tisku je dnes na srovnatelné úrovni kvality tisku s klasickým laserem. Díky lineárnímu jednoprůchodovému uspořádání dosahuje tiskárna Xanté CL30 HSE příjemně vysokého stránkového výkonu. Dalším pozitivním rysem takového uspořádání je minimální rozdíl rychlosti mezi tiskem barevným a černobílým (méně než 25 %). V zásadě standardní tiskárna od Xanté byla povýšena technologií HSE nad ostatní konkurenty dramatickým rozšířením gramáže. Obvykle končí technické rozmezí na 220-230 g/m2, dokonce i běžný malonákladový digitální tisk nepřesahuje běžně gramáž 280 g/m2. Zásluhou této jedinečné technologie dokáže tiskárna zpracovat gramáž až do 330 g/m2.

Robustní obdélníková konstrukce tiskárny je vybavena designem ze světlého plastu. Ovládací prvky se soustředí vpravo od dvouřádkového displeje. Vlevo od něj najdeme pouze dvě ledky, zelenou kontrolku zapnutí a výstražnou červenou. Displej je umístěn na mírně zešikmené horní levé hraně tiskárny přičemž většina horní plochy slouží coby standardní výstup médií. Přední strana nabízí víceúčelový podavač, který je jediný použitelný, má-li se vytěžit nejdůležitější vlastnost této tiskárny, tisk na médium s vysokou gramáží. Ostatně cesta (vstup a výstup) takového média je vyznačena samolepkami tak, aby nebyla mýlka. Levý bok je vyhrazen přístupu do standardního zásobníku. Na zadní straně jsou výklopná dvířka, která usnadňují lineární průchod média strojem.

Technické parametry
Barevná LED technologie tiskne s rozlišením 1200 x 1200 dpi do formátu A3++. Základní vybavení pamětí SODIMM je 256 MB RAM, rozšiřitelné až na 1024 MB. Dokáže tisknout rychlostí až 30 stránek za minutu v barvě a 37 stran/min černobíle. Ručním podavačem se protáhne A3++, což v pojetí Xanté přechází v overprinting a znamená až 327 mm x 1220 mm. Pochopitelně, že zde nelze očekávat spolupráci duplexu. Ten je omezen na standardní formáty a nižší gramáž, než je maximální povolená. Pro jednoduchost lze konstatovat, že co projde spodním zásobníkem, projde i duplexem a ostatní musí manuálně. Spodní zásobník dovoluje rozsah 75-177 g/m2 a víceúčelovým zásobníkem projde 176-330 g/m2.

Přímočará cesta média vnitřkem stroje ještě neznamená, že jsou všechny problémy vyřešeny. Extrémní gramáži musí být přizpůsobeny nejen podavače, nanášení toneru ale i nastavení pícky a další parametry. To ovšem neomezuje tiskárnu pouze na řezaný papír, ale odpovídá jejímu zaměření. Základní podavač zvládne 550 listů, ruční maximálně 100 listů. Další rozšíření je možné například dvěmi 550 listovými zásobníky či velkokapacitním zásobníkem na 1650 listů. Na výstup je možné volitelně připojit sortovačku, sešívačku nebo děrovačku. Maximální zátěž dosahuje 150 000 stran/měsíc.

Takový tiskový výkon je zprostředkováván přes rozhraní 10/100 Ethernet, k dispozici je i parallel (3MB/s) a nouzově USB, neboť je pouze ve verzi 1.1 (1,5MB/s). Přípravu do stroje pohání čistokrevný Adobe PostScript 3 nebo PCL 5C na procesoru PowerPC 600 MHz. Technologie HSE obohacuje dříve uvedený typ CL30 ve všech variantách jak v základním vybavení, tak ve verzi D tedy a duplexem a HC navíc s interním HDD o kapacitě 10 GB. Oba posledně jmenované modely mají vyšší základní RAM a to 320 MB.

Tiskárna o rozměrech (ŠxDxV) 626 x 666 x 460 mm není žádný drobeček, s duplexem váží 78 kg (bez duplexu 72 kg). Podavač vpředu přidá 270 mm a vzadu 260 mm. Ostatně pokud má tiskárna využít na maximum svých schopností, bude potřebovat ve směru posunu papíru místa ještě více.

Instalace
Nejvýhodnější připojení tiskárny je pochopitelně přes Ethernet. Jen tam lze využít výhody síťového nastavení tiskárny, e-mailové výstrahy a další funkce nehledě na rychlost přenosu. Ze softwarových pomocníků je tu Job Management Tools, alternativa k správci tisku z operačního systému.
Samostatnou kapitolou je XANTÉ's ColourMatch 2 Software, který umožňuje vytvářet editovat ICC profily. Program je schopen vytvořit profily pro jednotlivé části pracovního řetězce, počínaje skenerem, přes monitor až po tiskárnu. V dodávce ColourMatch je i kalibrovaný barevný testovací obrazec podle IT8. Proces řízení barev se nechá rozšířit o kolorimetrickou sondu MonacoSensor. Obsluha programu je velmi jednoduchá, stačí dodržovat instrukce, které krok za krokem vedou uživatele k vytvoření barevných profilů.
Ovladač pro obsluhu tiskárny poskytuje standardní rozhraní doplněné o některé specifické prvky. V záložce „Job Option“ se nachází funkce „Finisher“, připravená pro další připojení finalizačních doplňků. Bez nich slouží k definování výstupního otvoru. U běžných gramáží to není důležité, ale pro silný papír je dobré dodržet přímočarý průchod média a zvolit zadní výstup místo klasického horního, který musí papír otočit o 180°. Poslední záložka poskytuje správu „Overlay“, dokumentů, které se mohou připojit k tištěnému dokumentu, například logo společnosti. Tento typ dokumentu je nezbytné nejdříve vytvořit, poté uložit a pomocí Storage Device Manageru umístit v tiskárně, nejlépe na interním HDD. Použití Overlay má drobná omezení, například pod Windows 2000 je lze použít jen s PCL.

Kvalita tisku
Tisková kvalita je na úrovni, kterou lze od zařízení takového zaměření očekávat. V černobílé části testu je vynikající. V barevné plně uspokojí svou cílovou skupinu. Barvy jsou skládány do klasické čtyřbarevné rozety. Podání nízkých sytostí je velmi dobré a rovnoměrné. Barevné přechody rovněž vychází dostatečně plynule a bez rušivých zlomů. Slušné je podání jemných přechodů šedé, stíny působí přirozeně stejně jako pleťovka.
V černobílém testu není co vytknout. Písma jsou v celém rozsahu testu bez problémů čitelná, tedy 2bodové písmo v negativu nebo v pozitivu, s patkami nebo bez, všechno jedno. Zde se projevuje síla 1200 x 1200 dpi a PostScriptu. Podle růžic se dá říci, že horizontálně vodorovná symetrie je dosti vysoká. Což se pochopitelně potvrzuje i u čárových rastrů. Dokonalé vykreslení zvládne tiskárna až do 0,12 mm, ovšem symetrická moaré zůstávají až do mezní hodnoty 0,03 mm. Bezkonkurenční vykreslení gilošů jen završuje dobrý dojem. Hranice ostrosti v jemných detailech už naráží na limity struktury papíru. Při tisku na maximální délku je nepřesnost pravítkem neměřitelná.
O stálou kvalitu tisku se stará uvnitř tiskárny proces Automatic Color Recalibration, který prověří barevnostní parametry každých 500 vytištěných stran.

Praxe
Velmi tichý a kultivovaný chod tiskárny jsem prověřil testem tisku pásu maximální délky. Úchop i vedení papíru je velmi přesné. Promyšleně působí vnitřek základního podavače na 500 listů. Konstruktéři vyřešili precizní uložení archů pro různé formáty dvěma sadami zarážek. Dvojice pohyblivých stavítek jezdí po kolejnicích a zbývající dvojice se zasouvá operativně do padnoucích drážek.
Každá společnost, která dbá o své zákazníky, nabízí širokou podporu na internetu. Nejinak tomu je i na stránkách Xanté, kde uživatel nalezne nejaktuálnější ovladače pro podporované platformy Windows 95/98/ME/NT/2000/XP, Mac OS 8.x/9.x i OS X. Jako reminiscence na nedávné časy působí zvláštní ovladače pro Windows (všechny) i Mac OS 8.x/9.x pro QuarkXPress 3.3.x (pouze).

Závěrem
Tiskárna Xanté CL30 HSE je určena k produkčnímu tisku a svými schopnostmi nároky splňuje. Rychlostí tisku, šíří formátů a hlavně extrémní gramáží papíru zasahuje do oblasti malonákladového tisku. Barevnou kvalitou výstupu překračuje běžnou „business graphic“ a tak ačkoliv se nejedná o nátiskový stroj, dokáže pokrýt široké potřeby. Svým extrémně velkým tiskovým formátem, tiskem na silný papír technologií HSE, vysokou zátěží nabízí kombinaci, která na trhu nemá konkurenci.

Doporučená prodejní cena tiskárny CL30 HSE je 233.130 Kč. bez DPH, model s duplexem (CL30D HSE) je 256.980 Kč. bez DPH a v nejvyšší sestavě (CL30HC HSE) je 300.710 Kč. bez DPH

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Stolní tiskárny  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: