1. duben: převratné novinky přicházejí - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



VSE

1. duben: převratné novinky přicházejí

1. dubna 2005, 00.00 | Dnes přinášíme našim čtenářům exkluzivní informace, týkající se nového nástupu osvědčené
tiskařské technologie J. Gutenberga, systému Censor, který uvede publikování i u nás do
správných kolejí, a především nejnovějšího společného produktu společností Adobe, Quark
a Microsoft, který slibuje přinést revoluci v oblasti počítačové sazby.

Tak jako každým rokem se i letos prvního dubna objevilo ohlášení několika novinek, slibujících zcela změnit tvář publikování. Zejména díky exkluzivním kontaktům s PR agenturou DHT (Duck Hoax Turkey), starající se o uvedení těchto novinek, se nám podařilo přednostně získat informace o několika opravdu revolučních technologiích, které by se již brzy měly dostat ke svým uživatelům. Ostatně posuďte sami v našem přehledu, jak zásadní změny slibují uvedené produkty přinést.

JohannesG Millenium: prověřená tisková technologie v novém hávu

Zejména do oblasti on-demand tisku směřuje nově uvedený tiskový stroj JohannesG Millenium společnosti OldPrinter. Jedná se o zařízení, fungující důsledně na analogových principech, a lze tak předpokládat, že založí celý nový polygrafický obor, který bude přímým konkurentem digitálního tisku. Oproti digitálním tiskovým technologiím nabízí JohanesG řadu výhod. Tou hlavní je bezesporu nulová spotřeba elektrické energie, dále je třeba vyzdvihnout nízkou hlučnost a značnou nenáročnost na obsluhu. Přesné fungování technologie je drženo pod pokličkou, podle informovaných zdrojů nicméně funguje na principu lisu, umí vytisknout cca 6 plnobarevných výtisků formátu A4 za hodinu a využívá inkoustů na bázi sazí a fermeže.

Prototyp nového zařízení

Kvality produktu garantuje i za nim stojící tradice: první prototyp byl vyroben a úspěšně použit Johannesem Gensfleischem, zvaným Gutenberg, kolem roku 1440, od té doby až dosud si různé modely uvedeného zařízení získaly miliony spokojených uživatelů na celém světě. Výrobce plánuje zařízení uvést jak ve vlastní modelové řadě, pokrývající nároky profesionálních polygrafických podniků, kanceláří i domácností, tak coby OEM technologii: zájem již projevili giganti jako Xerox, Océ či Hewlett-Packard. Finální uvedení Johanesa do praxe nicméně zatím brání patentové spory s čínskou vládou, která má nároky, jež podle jejich mluvčích sahají až do období kolem roku 1 000 n. l.

Censor 1.0: publikování bez obav

Zejména redakcím periodik hodlá značně usnadnit jejich činnost nově uvedený systém Censor, sloužící ke korigování nežádoucích či nepřesných informací. Systém je založen na sémantické analýze přirozeného jazyka (v seznamu podporovaných jazyků nalezneme i češtinu) a dokáže v elektronickém obsahu (určeném pro Internet či vytištění) najít a adekvátním způsobem upravit informace podle zadání jeho provozovatele. Využít jej lze ve třech módech: hard (provede se začernění nežádoucích míst - tento mód je nabízen spíše jen s ohledem na kompatibilitu se staršími systémy, používanými například za C.K. Rakouska), medium (dojde k přepsání některých formulací tak, že vyznění je změkčeno) a velvet (z kritiky se stane oslava). Tvůrci systému nám poskytli jednoduchý příklad fungování: větu "Pan XY je zloděj" nahradí systém v módu hard větou "Pan XY je ..." (tečky označují začernění), v módu medium "Vyskytla se některá neověřená tvrzení o tom, že hospodaření pana XY není zcela v pořádku" a v módu velvet pak "Pan XY opět prokázal své schopnosti zodpovědně hospodařit se svěřeným majetkem".

V tomto textu neponechal Censor nic náhodě

O systém zatím kupodivu neprojevil zájem žádný z režimů, u kterých by bylo jeho nasazení nejvíce nasnadě. Kupříkladu zástupci Kuby i KLDR svorně tvrdí, že u nich není uvedeného typu systému potřeba, neboť všichni žurnalisté (citujeme): "píší zodpovědně, s ohledem na život svůj i svých blízkých". Objednávky naopak přicházejí z Bílého domu, Kremlu, Bruselu a také Ministerstva pro dozor nad novinářskou etikou, které bylo dnes zřízené českou vládou (za podpory drtivé většiny poslanců napříč politickým spektrem) kvůli problémovým novinářským aktivitám v posledním období. Na otázku, k čemu bude uvedený systém ministerstvu dobrý, nám jeho nejmenovaný představitel lakonicky odvětil "Konečně jim zatneme tipec".

Adobe, Quark (a Microsoft) uvádí revoluční řešení pro počítačovou sazbu

S šokujícím ohlášením dnes přišly společnosti Adobe a Quark: na světě je nový sázecí program IDXpress, jehož autorem jsou obě zmíněné společnosti. Podle tiskové zprávy je přitom jasné, že dosavadní mnohaletý antagonismus mezi zmíněnými výrobci byl předstíraný a od samého začátku šlo o to, vyvinout společně jediný produkt. Finální výsledek daného snažení přináší to nejlepší, co byli dosud Adobe a Quark schopni uživatelům nabídnout: nepřehledné rozhraní s množstvím zbytečných, ale zato pěkně vypadajících, animovaných a zasouvatelných paletek či toolbarů, přehršle funkcí, pro které většinou nalezne jen málokdo uplatnění, skutečně nemírné hardwarové nároky a požadavek na trojí autorizaci při každém spuštění programu, včetně nutnosti ověření otisku palce (které údajně funguje spolehlivě asi z 80 %). Nad všechna očekávání bude i cena produktu, který lze ovšem získat se značnými slevami (až 10 procent) při multilicenčním nákupu (1 000 kusů a více).

Podle všeho stojí za celou aktivitou finančně i ideově Microsoft, který také dnes oznámil, že nový produkt bude dodáván coby součást jeho kancelářského balíku Microsoft Office Happy 13, aby i kancelářští uživatelé mohli konečně kvalifikovaně konkurovat profesionálům. S ohledem na uvedené okolnosti byly z produktu vypuštěny některé dosud často používané funkce, jež jsou dle představitelů zmíněných výrobců předpokládané uživatelské skupině stejně k ničemu, jako jsou například práce s CMYK barvami, color management či pokročilejší typografická nastavení. Podle stávajících trendů se dá přitom předpokládat, že IDXPress v nejbližších letech ovládne oblast stolního publikování a zcela vytlačí zbytečně složitá řešení pro tzv. předtiskovou přípravu.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Sazba  

 » Rubriky  » Polygrafie  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: