Wolfram Publicon: výkonný nástroj pro odborné publikace - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


VSE

Wolfram Publicon: výkonný nástroj pro odborné publikace

sazba

21. ledna 2005, 00.00 | Publikujete odborné texty? Zdá se vám být TeX příliš složitý a běžný textový procesor či
sázecí program nevyhovující? Pak možná právě pro vás může být vhodný program Publicon
společnosti Wolfram Research, o jehož bližší přiblížení se pokoušíme v tomto článku.

Tvorba odborných publikací (časopisy, zpravodaje, knihy atp.) z oblasti vědy, vzdělávání, techniky či finančnictví má svá nepopiratelná specifika. Vzhledem k nim bývají obvyklé nástroje tvorby obsahu pro uvedený typ publikací nevyhovující, což se přitom týká nejen běžných textových procesorů, ale rovněž sázecích aplikací. S postupem času tudíž vznikla celá specializovaná kategorie produktů, určených pro uvedenou oblast. "Klasikou", jež ani s léty neztrácí na zajímavosti, je sázecí systém TeX, doplněný o různé front-endy (zejména LyX). Ani ty ovšem nedokáží zakrýt poměrně vysoké nároky, kladené na údržbu instalace TeXu, o nutnosti pochopení odpovídajícího jazyka nemluvě. Z uvedených důvodů proto vznikají aplikace, které se vyjadřovací sílu TeXu (tj. nabízí se více či méně silné možnosti importu a exportu dokumentů v TeXovských dialektech) snaží rozšířit o přívětivé a přitom výkonné uživatelské rozhraní, doplněné o podporu dalších výstupních formátů, potřebných pro tištěné či online publikování vytvořeného obsahu.

Řešením uvedeného typu, které je přitom na trhu poměrně nedávno, je i Publicon společnosti Wolfram Research. Jedná se o produkt bezesporu zajímavý, jehož kvalitu tak trochu garantuje už jméno výrobce - Wolfram Research je tvůrcem řady aplikací pro práci s matematikou, přičemž jeho vlajkovou loď představuje v odborných kruzích dobře známá Mathematica. Není tudíž divu, že jsme se Publicon rozhodli našim čtenářům blíže představit v této recenzi.

Základní přiblížení

Publicon je desktopová aplikace, dostupná pro platformy Windows a Macintosh. Svým rozhraním připomíná ze všeho nejvíc textový procesor, poskytující nadstandardní možnosti tvorby a zpracování odborných textů. Zásadní rozdíl oproti běžnému textovému procesoru je přitom dán skutečností, že produkt pracuje primárně s ohledem na online výstup ve stylu webových prohlížečů (tj. jednosloupcová, kontinuální sazba). To ovšem neznamená, že by s pomocí produktu nebylo možno připravit kvalitní tištěné výstupy: stačí obsah vyexportovat do TeXu či XML (o výstupních formátech píšeme dále) a pak zajistit sazbu v odpovídajících aplikacích. Při samotné editaci se ovšem autor publikace soustředí pouze na obsah dokumentu a nikoli jeho vzhled. Tomu odpovídá specifické strukturování dokumentu do tzv. buněk (cells). Ty na základní úrovni odpovídají odstavcům, tabulkám, obrázkům, grafům a dalším jednotlivým prvkům, které lze do publikace vložit. Publicon pak tyto jednotlivé buňky dále spojuje do vyšších celků (hierarchická struktura ve stylu například osnovy dokumentu Microsoft Wordu), což umožňuje tvůrci přehlednou manipulaci s informacemi v publikaci: s pomocí myši či odpovídajících klávesových zkratek lze buňky na různých úrovních skrývat/rozbalovat, přenášet, exportovat atp.

publicon1f.gif

Prostředí Publiconu

Šablony a strukturovaná editace

Vzhledem k tomu, že je Publicon navržen k tvorbě odborných textů, majících obvykle jasně definovanou strukturu, nepřekvapí, že se tvorba jeho dokumentů odvíjí od šablon. Součástí produktu je řada přednastavených, přičemž mnohé odpovídají strukturaci dokumentů LaTeXu nebo dialektů XML, používaných ve vědeckém světě. Se šablonou je přitom spojena i odpovídající nástrojová paleta, dovolující aplikování příslušných stylů pomocí tlačítek. Pro vyplnění některých částí dokumentu, například náležitostí autora u vědeckého článku, jsou k dispozici i průvodci. Autor je tedy během své práce stále veden k tomu, aby dokument "vypisoval" řádným způsobem, což pak usnadňuje odpovídající export do různých značkovacích jazyků. S každou šablonou je spojena řada přednastavených stylů, uživatel pak může tvořit vlastní a případně též upravovat text na lokální úrovni s pomocí běžných formátovacích prostředků (změna velikosti, řezu, barvy písma apod.), k dispozici jsou rovněž nástroje pro tvorbu výčtů a tabulek.

publicon2f.gif

Průvodce pro vložení jména autora

Funkce pro odborné publikování

Mimo zmíněných prostředků pro strukturování a formátování textu nabízí Publicon bohatou škálu funkcí pro odborné publikace. Nejvíc na úrovni je samozřejmě matematika, pro kterou je k dispozici mnoho nástrojů (nabídky, tlačítka, klávesové zkratky atp.), dovolujících interaktivně poskládat i velmi komplikované výrazy. Obdobně rozsáhlé jsou pak i funkce pro chemické vzorce. Dále jsou nabízeny prostředky pro práci s hypertextovými odkazy či křížovými referencemi, poznámkami, citacemi a seznamy literatury. Publicon rovněž disponuje slušnou podporou práce s bitmapovou grafikou a dále nabízí prostředky pro tvorbu grafů.

Výstup

Hotový dokument lze různým způsobem publikovat. Pro potřeby online zobrazení jsou k dispozici především výstup do HTML nebo kombinace MathML (XML jazyk pro matematické výrazy) a XHTML. Tištěnou podobu lze snadno vytvořit z výstupu do TeXu, pro různé účely poslouží uložení v XML (včetně například cross-media publishing s pomocí nástrojů jako je Adobe InDesign). Pro přímé sdílení dokumentů v interním formátu Publiconu lze využít odpovídající bezplatný prohlížeč.

publicon3f.gif

Nabídka výstupních formátů je bohatá

Závěrem

Publicon je zajímavé řešení, spojující příjemné grafické rozhraní a výkonné nástroje pro odborné publikování. Určitě by mohl zaujmout mnoho uživatelů z oblasti vědy, školství či techniky a samozřejmě i vydavatele odborné literatury nebo různá odborná sdružení. Cena produktu je přitom stanovena na poměrně příznivých 149 USD, přičemž se dá počítat s různými slevami pro neziskový sektor. Oproti bezplatným prostředkům typu TeXu se Publicon zúročí především snadností a rychlostí, s jakou v něm lze vytvářet odborné texty. Vůči konkurenčním komerčním řešením (Scientific Word, MathType aj.) pak podle našeho názoru Publicon vyniká především vyšší univerzálností použití, danou jak samotnými nástroji, tak škálou výstupních formátů. V současnosti produkt každopádně postrádá možnost přímého importu dokumentů TeXu, což je nedostatek, který, věříme, bude záhy napraven.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Sazba  

 » Rubriky  » Polygrafie  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: