Vztah zadavatelů a tiskáren se mění - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



VSE

Vztah zadavatelů a tiskáren se mění

Trendy

24. března 2004, 00.00 | Změny v polygrafii se výrazně promítají i do vztahu mezi zadavateli a zhotoviteli tiskových zakázek. V našem článku se pokusíme zmapovat nejdůležitější trendy v uvedené oblasti. Co lze udělat pro to, aby se tiskové zakázky realizovaly efektivně a bez problémů?

Vztah mezi zadavatelem (podnik, firma, kancelář, agentura atp.) a zhotovitelem tiskoviny (tiskárna, printshop aj.) je zcela zásadním faktorem, ovlivňujícím úspěšnost tiskových zakázek. Nesprávně připravené podklady, špatná komunikace či výběr nevhodné technologie přinášejí problémy, které v důsledku působí negativně na obou stranách. Problémem dále je i nedostatečný přehled na trhu, vedoucí k tomu, že zadavatel využívá cenově nevýhodných služeb nebo tiskárna nedokáže nabídnout právě ten typ servisu, který by klienti očekávali. Ve hře je pak i neustále se měnící podoba publikačního průmyslu resp. odpovídajících technologií.

Výše nastíněná problematika pochopitelně nemohla uniknout pozornosti analytických společností, zabývajících se trendy v publikačním průmyslu. V tomto našem článku bychom rádi přiblížili odpovídající informace z nedávných analýz, vytvořených společnostmi TrendWatch Graphic Arts a CAP Ventures. I když se přitom tyto rozbory vážou k podmínkám polygrafických provozů v USA a západní Evropě, odráží podle našeho názoru mnoho trendů, které utvářejí i podobu české polygrafie.

Jak přistupují zadavatelé k tiskovým zakázkám?

Podívejme se nejprve na to, jak se dnes mění situace u zadavatelů tisku. Zásadní je zde vliv moderních technologií, které nabízejí podstatně rozmanitější možnosti publikování než kdy dříve. K tradičnímu komerčnímu tisku přibyly tisk digitální a možnost kvalitního tisku in-house, ať už na úrovni desktopů (multifunkční zařízení, inkoustový tisk fotografií aj.), tak pracovních skupin (velkoobjemové laserové tiskárny či kopírky). Zásadní je pak možnost elektronického publikování, která tisk jednak doplňuje a mnohde dokonce zcela nahrazuje.

Uvedená různorodost se odráží zejména v určité nepřehlednosti rolí, a to především u větších subjektů (podniky, korporace, organizace) zadávajících tisk. O publikování informací se zde totiž starají v podstatě dvě skupiny pracovníků: první jsou tzv. vlastníci dokumentů (document owners), tj. osoby, zodpovídající za tvorbu, produkování a distribuci publikací v rámci daného subjektu. Druhou, která je podmnožinou té první, pak jsou samotní zadavatelé tisku (print buyer), jejichž částečnou či úplnou pracovní náplní je realizace tiskových zakázek prostřednictvím odpovídajících dodavatelů.

Kolik času tráví pověření pracovníci zadáváním zakázek?

U větších podniků se přitom stává nepřehledný i celkový tok tiskových zakázek. Obvyklou praxí zde totiž je oddělené řešení požadavků jednotlivých součástí podniku a nikoli centralizovaná správa. Materiál společnosti CAP Ventures (CAP Ventures Executive Overview Breakfast na Graph Expo 2003, str. 49-74) zde například uvádí, že méně jak třetina jí dotazovaných zadavatelů je zodpovědná za zadávání tisku na celopodnikové úrovni - i u těch největších společností se víc jak 40 procent zakázek řeší na úrovni jednotlivých oddělení. Víc než polovina respondentů soudí, že jejich společnost nemá unifikován proces specifikace a zadávání tisku, víc než třetina zadavatelů nevede seznam ověřených dodavatelů tisku či papíru. Zadávání tisku je prací na plný úvazek pouze pro 2 procenta respondentů, méně než 20 procent se zadávání věnuje alespoň v polovině svého pracovního času. Nízká je vzdělanost zadavatelů, když podle zmíněného výzkumu pouze třetina zadavatelů má za sebou výcvik, spojený se zadáváním zakázek.

Elektronické publikování získává stále více na váze - využívají jej víc jak dvě třetiny námi citovaných respondentů. Nárůst elektronického publikování přitom snižuje objem tiskové produkce. Ten se nicméně mírně zdvíhá (o cca 2 procenta) zejména díky ekonomickému růstu podniků (více zakázek, klientů, zaměstnanců atp.).

Faktory zvyšující objem tiskových zakázek

Při nasazení nových technologií je pro stále více zadavatelů zajímavé realizování zakázek prostřednictvím Internetu resp. jeho příslušných nástrojů (e-mail, Web, FTP, specializovaná řešení): Již dnes využívá uvedenou možnost 20 procent respondentů a v příštích dvou letech by toto procento mělo výrazně vzrůst. Mimo konzervativnosti zadavatelů (preference kontaktu s živými lidmi, spokojenost se stávajícím workflow), obav z nedostatečného zabezpečení a příliš velkých pořizovacích či provozních nákladů je přitom podle zadavatelů největší brzdou v rozvoji uvedených služeb malá propagace příslušných řešení ze strany jejich poskytovatelů.

Co mohou nabídnout poskytovatelé tiskových služeb?

Zásadní pro zlepšení vztahu zadavatel-tiskárna je podle jiné studie na uvedené téma, s kterou před nedávnem přišla společnost TrendWatch (Buy the Book: The Changing Needs of Print Buyers), zvýšení kvalifikovanosti zadavatelů. Podle zmíněné studie byla "spolupráce s nezkušeným zadavatelem" problémem pro 15 procent zhotovitelů tiskových zakázek (tiskárny a pre-pressové firmy) v roce 2001, 12 procent v roce 2002 a velmi významných 25 procent v roce 2003. Leccos se snaží zlepšit nové postupy a technologie, především preflight, PDF a online polygrafické systémy, nicméně i přes to se jako klíčová jeví větší informovanost zadavatele o principech realizace zakázky a postupech eliminujících zde problémy. Nelze se tudíž divit, že v tomtéž výzkumu vzrostl zájem tiskáren a pre-pressových firem o "pomoc zákazníkům se vzděláváním" ze 14 procent roku 1997 na 37 procent v roce 2003. "Konzultace pro stolní publikování" se přitom ocitla na druhém místě v seznamu nejdůležitějších služeb, které tiskárna může poskytovat.

Vůbec nejvýznamnější přidanou službou pak jsou podle zmíněného reportu fullfilment a zpracování seznamů (inventory management). Z tiskových služeb se nejvýznamněji rozvíjí digitální barevný tisk, pro který přibylo v roce 2003 zakázek u více jak jedné třetiny dotazovaných tiskáren a pre-pressových firem. Uvedená zjištění pak lze doplnit informacemi z některých našich starších článků (viz zde, zde a zde), z kterých mimo jiné plyne, že mimo přidaných služeb a digitálního tisku přispějí k dalšímu zkvalitnění polygrafické výroby především lepší komunikace a automatizace tiskového workflow.

Závěrem

Výše přiblížené informace naznačují, že nejdůležitější pro efektivnější a bezproblémovější tiskové zakázky je zvýšení kvalifikovanosti zadavatelů. Tomu mohou tiskárny napomoci jak poskytováním konzultačních služeb, tak zlepšením komunikace se svými zákazníky.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Polygrafie  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: