Výtah z recenzí Snow Leoparda - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



VSE

Výtah z recenzí Snow Leoparda

31. srpna 2009, 00.00 | U příležitosti zahájení prodeje Mac OS X 10.6 Snow Leopard významné americké deníky a další média přinesly jeho recenze, novou verzi operačního systému Maců hodnotí vesměs kladně.

Již začátkem srpna jsme vás informovali o údajně připravované novince Sony A850. Tehdy se jednalo o zatím nepotvrzené fámy, uniknuvší nedopatřením – ve formě elektronické verze uživatelského manuálu, z hongkongského webu výrobce. Nicméně rčení “Na každém šprochu, pravdy trochu” v tomto případě platí 100% a všechny domněnky se potvrdily. Sony oficiálně představilo své horké želízko v ohni na poli tzv. “full-frame” zrcadlovek (DSLR), které disponuje CMOS snímačem o velikosti kinofilmového políčka, efektivním rozlišením 24,6 Mpix, dále citlivostí až ISO 6 400 a samozřejmě též odpovídající funkční výbavou. Novinka představuje levnější alternativu před rokem představeného modelu Alpha 900, z čehož plyne, že onou pomyslnou třešničkou na dortu bude v případě "osmsetpadesátky" právě koncová cena (viz závěr)!

Parametry a popis
Dané údaje, kterými jste se již mohli pokochat v našem článku z 5. srpna, jsou tedy oficiálně potvrzeny, takže si udělejme malou rekapitulaci a doplnění toho, co ještě nebylo v době “drbů” známo. Sony A850 disponuje snímacím čipem CMOS Exmor o velikosti 35,9 x 24,0 mm s 24,6 mil. efektivních obrazových bodů (fyzických bodů je 25,7mil.). Fotografovat tedy lze až do velikosti 6 048 x 4 032 bodů). V případě potřeby lze - kromě běžného obrazového formátu 3:2, snímat též v širokoúhlém formátu 16:9. Praktické je, že lze pořizovat snímky i v režimu “menšího snímače” - tzv. APS-C a to až do velikosti 3 924 x 2 656 bodů (tedy 11 Mpix, což je pro běžné, amatérské použití bohatě dostačující). To je pochopitelně pro případ, že použijete objektivy určené pro DSLR s menším snímačem (cca 24 x 16mm).

Možnosti a funkce
Měření expozice probíhá na celkem 40 zónách s tím, že můžete přepínat mezi celoplošným/poměrovým měřením, celoplošným se zdůr. středem a bodovým měřením. Citlivost se pohybuje v rozmezí 200 až 3 200 ISO s tím, že volitelně (v rozšířeném módu) lze jít až na citlivost 6400 ISO. Závěrka je štěrbinová s rozsahem od 30 sek do 1/8000 sek (vč. režimu Bulb, samozřejmě). Synchronizační (X-sync) čas pro použití s bleskem je 1/250s. Zajímavost představuje systém redukce šumu, který zde pracuje dvojím způsobem. Kromě běžné - softwarové redukce (při zpracování samotného snímku v obrazovém procesoru) umí A850 redukovat šum také přímo na snímači. Stejně jako u ostatních modelů Sony (potažmo Konica Minolta) je i novinka vybavena stabilizací (snímače) a také antistatickým filtrem, chránící snímač proti prachu. V případě formátu obrazu je k dispozici vedle běžného RAWu, také komprimovaný RAW (cRAW). JPEG je samozřejmostí (3 stupně komprese), stejně jako kombinace obou uvedených formátů. U režimů snímání nechybí sériové snímání (bohužel zde s kadencí jen 3 snímků/sek), časovač, funkce předsklopení zrcátka a bracketing (jak expoziční tak WB-bracketing). Formát JPEG umožňuje pořídit na jeden zátah sérii 34 – 593 snímků (záleží na kvalitě JPEGu). U RAWu lze nasnímat sérii max. 16/18 snímků (RAW/cRAW).

Autofokus pracuje na principu TTL ostření s 9-bodovým systémem, kterému ještě dále asistuje 10 pomocných bodů. Hledáček má pokrytí cca 98% scény a zvětšení 0,74x, přičemž obraz v hledáčku nám zprostředkovává hranol. Můžeme korigovat dioptrickou korekci v rozsahu -3/+1 dioptrie. Použitý LCD má velikost 3” a rozlišení 921 600 bodů (fyzické rozlišení však bude v reálu třetinové – tedy 307 200 bodů - klasický to trik marketingových kreativců). Výrobce vybavil novou Alphu mimojiné též praktickým polohovým senzorem, který zobrazuje údaje na LCD dle aktuální polohy zrcadlovky.

Vyvážení bílé barvy pracuje buďto v režimu Auto, dále můžeme volit některý z 6ti předvoleb (Den, Stín, Mrak, Žárovka, Zářivka, Blesk) a samozřejmě nechybí ani pokročilé manuální volby WB. Mezi ně patří např. ruční nastavení v Kelvinech (rozsah 2 500 – 9 900K) nebo manuální nastavení pomocí 18% šedé tabulky (do paměti lze uložit celkem 3 různá nastavení). Pro hračičky nechybí v nabídce fotoaparátu ani několik předdefinovaných filtrů: Vivid, Neutral, Clear, Deep, Light, Portrait, Landscape, Sunset, Night view, Autumn leaves, Monochrom a Sepia. K ukládání dat slouží dvojice slotů – na CompactFlash a MemoryStick Duo/Pro Duo. Konektivita je řešena pomocí USB 2.0, dále standardním AV video výstupem (PAL/NTSC) a konektorem HDMI. Použitý akumulátor je typu NP-FM500H Li-Ion o kapacitě 1 650mAh. Tělo zrcadlovky tvoří magneziová slitina a rozměry Alphy A850 jsou 156 x 117 x 82 mm - hmotnost 850g.





Závěrem
V kitu bude spolu s Alphou A850 dodáván též setový objektiv 28-70mm se světelností F2.8 v celém svém rozsahu. Koncová cena (zatím pro US trh) již byla stanovena na 2.800 USD, respektive 2.000 USD (Kit, resp. tělo), což je pro koncového odběratele velice zajímavé a zároveň je to hozenou rukavicí konkurenci! Při současném kurzu (necelých 18Kč za dolar) se tak dostáváme na 49 500Kč (v kitu s objektivem 28-70mm f/2.8), resp. 35 500 Kč (tělo), což je za “full-frame” DSLR dosud nevídaná cena (konkurenční přístroje stejné váhové třídy jsou cenově o desetitisíce výše). Na druhou stranu, počkejme si na oficiální koncovou cenu pro ČR. Všichni dobře víme, jaká je dnešní realita a že ceny pro evropský trh (ten východní – kam bohužel stále ještě z pohledu “západu” patříme) jsou většinou od těch “zaoceánských” vždy trochu jinde. Dle oficiálních údajů výrobce by "osmsetpadesátka" měla být v prodeji nejpozději od listopadu 2009!



 

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Apple  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: