Vizuální komunikace očima studentů - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



VSE

Vizuální komunikace očima studentů

27. března 2006, 00.00 | Druhé pololetí školního roku zahájila generace mladých grafiků prezentací svých názorů a děl. V diskusi se zástupci školy a redaktorem grafiky.cz vystupují studenti jako normalizační generace mladých kreativců narozených v osmdesátých letech, kteří mají potřebu osobní výpovědi...

Druhé pololetí školního roku zahájila generace mladých grafiků studujících v ateliéru grafického designu docenta Karla Míška na Fakultě užitého umění a designu Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem (UJEP) prezentací svých názorů a děl. V diskusi se zástupci školy a redaktorem grafiky.cz vystupují studenti jako normalizační generace mladých kreativců narozených v osmdesátých letech, kteří mají potřebu osobní výpovědi o dětství stráveném v době totality a srovnání s relativně svobodnou tvorbou současného světa. Dětství je podle jejich slov jeden druh žvýkaček s názvem Pedro, namísto Coca-Coly domorodá Kofola a jednou denně normalizační Večerníček. Současnost je naopak světem bezcenných a prázdných věcí. Ve svých dílech zkoumali, jaké následky pro jejich projev vizuální komunikace měla komerční, až přespříliš barevná současnost.

Asistent ateliéru grafického designu Mgr. Art. Jan Hora uvedl díla studentů a představil nastupující generaci jako zdravě ambiciózní a vzdělanou.

O tom, že nešlo jen o pouhou prezentaci plakátů, ale též o formu výpovědi současné mladé generace, svědčí komentáře, které provázely jednotlivá díla (viz rámeček). Studenti prvního ročníku ateliéru o své práci přemýšlejí, řada z nich má za sebou prezentace pro významné firmy; mají možnost porovnávat výsledky své práce nejenom doma, ale prakticky po celém světě. Fakulta pro ně pořádá nejrůznější workshopy, umožňuje jim stáže v reklamních agenturách, průmyslových provozech a v domácích i zahraničních kreativních dílnách. O tom se jim mohlo v minulosti jen zdát…

A jak komentují svá díla studenti ateliéru grafického designu?

Martina Donátová:
„Pan Vajíčko je pro mě symbolem doby, která (de)formovala naše estetické vnímání, a je-li zasazen do brutální a neohrabané kresby televize s anténou, má sdělovat, že naše generace, ovlivněná různými pozitivními i negativními vlivy, se právě představuje a bude možná stejně brutální a neohrabaná, ale se snahou komunikovat a vytvářet nové interpretace světa kolem nás.“






Honza Fišera:
„Takto nahlížím na generaci, a nejenom naši, protože téma je stále aktuální. Mám pocit, že nynější generace žije statistikami a tzv. koláči sledovanosti, jež tak proslavila TV Nova. Nakousnutím jsem se snažil zdůraznit svůj negativní postoj k neustálému měření věcí, které nejsou potřeba...“






Robert Fiškandl:
„Můj plakát generace je reakcí na okolní společnost nabízející často bezcenné věci jako normální součást života. Je reakcí na konzumní společnost, na nepřeberné množství nekvality, ze které se snaží vytvořit jakýsi standard. Neustálé omílání komerčně fungujících ideálů se pro mě stalo nudou – jak vizuálně, tak ideově. Myslím, že právě absence nových myšlenek symbolizuje naši generaci – buď pomalu zabředávající do pofidérního kariérního růstu, nebo utíkající mimo společnost. Vždyť i spousta protisystémových a protikonzumních myšlenek se stává jakýmsi klišé. A to vidím jako nejhorší mrtvolnost… Válka, konzum, zisk. Generace přijímající za eura vše, generace, která často musí, aby vůbec přežila. Generace ve znamení lidských zdrojů...“

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Reportáže  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: