Vizi.cz: pokročilý systém pro zadávání vizitek na českém Internetu - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Nabídka práce


VSE

Vizi.cz: pokročilý systém pro zadávání vizitek na českém Internetu

1. července 2005, 00.00 | I když má nabídka polygrafických služeb na českém Internetu obvykle poměrně daleko do
dokonalosti, nalezneme zde přesto systémy, které pozornost zaslouží. Dnes se takto
podíváme na nastupující řešení Vizi.cz, dovolující elegantně řešit výrobu vizitek.

Pojem polygrafický Internet představoval svého času vizi, která slibovala naprosto netušené změny v tiskařském průmyslu. Představa byla taková, že v horizontu několika málo let nebude již tiskovina zadávána a komunikována s partnery jinak, než prostřednictvím Internetu. Uvedený předpoklad se ovšem zatím ani zdaleka nenaplnil, a mnozí z těch, kdo mnohdy s velkou pompou na konci minulého století startovali rozsáhlá řešení daného typu za velmi krátkou dobu tiše krachovali.

Z tohoto vývoje ovšem nelze vyvozovat, že by myšlenka, stojící za polygrafickým Internetem, byla špatná. Doba pouze není dostatečně zralá na příliš pokročilá řešení, pro která je potřeba rychlé připojení k Internetu a hloubkové studium daného systému. V souladu s touto situací se v poslední době objevují systémy, které zdaleka nejsou tak komplexní, ale zato dokáží provozovatelům i zákazníkům zúročit výhody nasazení Internetu skutečně bezprostředně. Potěšující je pak skutečnost, že takovéto systémy lze najít i na českém Internetu, byť určité zaostávání za zahraničím je zde poměrně zřetelné. Řešení daného typu zde nicméně jsou, a je dobré o nich vědět, ať už jsme zadavateli, kteří by rádi takto nově řešili své požadavky, tak tiskárnami či jinými subjekty, působící v polygrafii, jež hodlají službami přes Internet oslovit stávající a především nové klienty.

Z uvedeného důvodu se na Grafice zajímavým řešením českého polygrafického Internetu věnujeme podrobněji. Dnes se takto podíváme na nastupující systém Vizi.cz společnosti Linus z Hradce Králové, sloužící k výrobě vizitek, který nás zaujal jak svou koncepcí, tak technickým zpracováním, které si překvapivě, a tak trochu v rozporu s tím, co jsme řekli výše, se zahraniční konkurencí rozhodně nezadají.

Základní přiblížení

Vizi.cz je dvousložkový systém, který zprostředkovává kontakt mezi zhotoviteli vizitek (tiskárny, copy-shopy, agentury, studia aj.) a zájemci o tiskoviny daného typu. Tvorba vizitky probíhá interaktivně online, přes internetový prohlížeč, a je založena na šablonách v EPS formátu, které zhotovitel vloží do systému. Do odpovídající sekce pak vstupují klienti, aby zde šablonu personalizovali svými údaji, doplnili o specifikaci zakázky, a poté ji postoupili zhotoviteli. Jak tedy z uvedeného plyne, jsou Vizi.cz systémem, který může za úplatu využívat libovolný polygrafický subjekt, zabývající se tvorbou daného typu tiskovin. Výhoda je zde nasnadě: namísto zdlouhavého a nákladného budování vlastního systému je možno sáhnout po řešení, které je již šito na míru danému typu zpracování.

vizi1f.gif

Stránky systému

Tolik k základnímu principu systému. Podívejme se nyní na jeho konkrétní technickou realizaci, kterou jsme měli možnost posoudit na základě odpovídající demoverze.

Systém na straně klienta

Vstup do systému pro klienta je poskytnut na stránkách daného zhotovitele (na tom také je, jakým způsobem danou službu svým stávajícím či potenciálním klientům nabídne). Přístup je ochráněn heslem. Po vstupu se lze pustit do tvorby vizitky s pomocí odpovídajícího webového formuláře a náhledu, který je z EPS šablony a klientem vložených údajů generován v podobě PNG obrázku. Ten si pak lze v JPEG podobě i vytisknout či odmailovat například kolegovi, pro kterého je vizitka zhotovována. Příjemné je, že si lze v systému zhotovené vizitky ukládat a pak je tedy znovu zadávat v původní či upravené formě (aktualizace údajů apod.). U textu vkládaného do vizitky je možno měnit velikost písma a dále proklad mezi znaky či slovy.

vizi2f.gif

Tvorba vizitky

Požadované vizitky vloží klient spolu s udáním počtu kusů do elektronického nákupního košíku. Následně se mu zobrazí závazná objednávka, kterou potvrdí. Zhotovitel je o této objednávce vyrozuměn e-mailem a další zpracování je již na něm. Zákazník může přitom v systému dále sledovat stav vyřízení své objednávky (nastavuje zhotovitel ve své části systému).

Systém na straně zhotovitele

Jak jsme již řekli výše, fungování systému je založeno na EPS šablonách, které zhotovitel vytvoří v některé z aplikací pro tvorbu obsahu používaných v pre-pressu (Corel, Illustrator, FreeHand aj.). Systém přitom obsahuje podrobný popis tvorby šablon, princip je v podstatě založen na tom, že proměnné údaje nahradí zhotovitel dohodnutými speciálními kódy. Mimo personalizované šablony v EPS si pak lze ze systému stáhnout k výrobě i vyřazení vizitek v podobě PDF dokumentu: schéma vyřazení nastaví provozovatel systému podle potřeb zhotovitele. Možné je použití více schémat, ze kterých lze volit dle potřeby pro konkrétní zakázku, přiřazení a následné generování opět probíhá online.

vizi3f.gif

Možné je sledování stavu zakázky

Co to všechno stojí?

Náklady za využívání systému nese (co se poskytovatele řešení týče) zhotovitel - je na něm, jakým způsobem rozpočte náklady zákazníkům. Cenové podmínky služby jsou poměrně příznivé. Základní tarif je na paušální bázi (nebere se ohled na počet zhotovených vizitek) a začíná na 560 Kč měsíčně (bez DPH) při měsíčních platbách. Možná je rovněž instalace na prostředcích zhotovitele (výhodné pro tiskárny s více pobočkami), za jejíž provedení je třeba zaplatit 23 000 Kč bez DPH, roční update pak stojí 11 000 Kč.

Závěrem

Vizi.cz dovolují tuzemským polygrafickým subjektům i jejich zákazníkům naplno využít výhod Internetu při tvorbě vizitek. Zákazník může pěkně vypadající vizitky sestavovat z pohodlí domova či kanceláře bez znalosti grafického designu kdykoli potřebuje, stejně pohodlné je i objednání. Zhotovitel má díky šablonám plně pod kontrolou parametry zakázky, které mohou být jinak v případě podkladů "z ulice" značným problémem. Navíc nabízí danou službou prostřednictvím Internetu nesrovnatelně širší uživatelské komunitě nežli standardními postupy.

Vizi.cz se nám líbil nejen naznačenou koncepcí, ale rovněž technickým zpracováním celého řešení. Vše fungovalo snadno a intuitivně, při návrhu vizitek nám systém ve zkušebním módu a na rychlé internetové lince fungoval v podstatě v reálném čase. Nezbývá než doufat, že řešení jako je Vizi.cz, bude na českém polygrafickém Internetu přibývat.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Polygrafie  

 » Rubriky  » Software  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: