VideoToolBox 1.0 & GSpot 2.5 - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



VSE

VideoToolBox 1.0 & GSpot 2.5

17. srpna 2004, 00.00 | Moderní multimediální přehrávače filmů si s pomocí interních či externích kodeků poradí s nejrůznějšími formáty původních či mnoha způsoby zkonvertovaných filmů nebo videoklipů. Co ale v případě, když nelze daný soubor ve Windows přehrát? Existuje několik užitečných programů, které umí příslušný kodek identifikovat a případně i nabídnout jeho stažení z internetu.

Jedním z několika dostupných a velmi užitečných programů pro identifikaci kodeků ve Windows je VideoToolBox. Program je k dispozici v mnoha jazykových lokalizacích včetně češtiny a jeho používání by tudíž nemělo činit problémy ani méně zkušeným uživatelům. Navíc se jedná se o freeware s velmi snadným používáním a možností "téměř" automatického stažení chybějících kodeků. Kodeky sice umí automaticky stahovat i Windows Media Player, který je ale nejen pomalý, ale také značně neohrabaný a navíc zdaleka nepodporuje všechny v současné době častěji používané video a audio kodeky.

VideoToolBox umí rozpoznat a stručně popsat nejrůznější AVI, Matroska, MPEG-1/MPEG-2 a QuickTime kodeky, stažení příslušných kodeků pak funguje formou napojení na internetový server MovieCodec.com. Přehledné a příjemné jednoduché grafické rozhraní programu nabízí vždy informace o video a audio kodeku použitém pro daný video soubor + několik dalších užitečných údajů. Program ověřuje též základní integritu jednotlivých typů souborů a pomocí doplňkového software CopyToDVD umí soubory navrch ještě vypalovat na CD či DVD médium. Součástí VideoToolBoxu je seznam všech ve Windows nainstalovaných video a audio kodeků, podle kterého si můžete ověřit, jakou verzi daného kodeku máte nainstalovanou.

VideoToolBox můžete použít i pro identifikaci většího množství souborů najednou, stačí k tomu použít dávkový mód. V batch módu si vyberete libovolné množství souborů, jejichž základní vlastnosti pak umí program zjistit automaticky a uložit je v podobě standardních CSV nebo HTML souborů. Mezi tyto zjišťované identifikační informace patří mimo použitého video a audio kodeku také rozlišení videa, jeho velikost, délka (časový údaj), počet snímků/s, průměrný datový tok a jiné důležité údaje.


VideoToolBox 1.0 - grafické rozhraní programu


VideoToolBox 1.0 - souhrnné zobrazení audio a video kodeků


VideoToolBox 1.0 - soubory pro zpracování v dávkovém režimu


VideoToolBox 1.0 - vygenerované informace o jednotlivých video souborech v HTML podobě

Na rozdíl od VideoToolBoxu je nová verze software GSpot výrazně složitější a mnohem dokonalejší "informační továrna" na zjišťování nejrůznějších údajů o použitém kodeku. GSpot je stejně jako VideoToolBox freeware. Program sice není k dispozici v české verzi, jeho používání pro pouhé zjištění video a audio kodeku ale není nijak složité. Starší verzi programu jsem už navíc na Grafice On-line podrobněji popisoval. Základní funkce GSpotu jsou stále stejné, verze 2.5 má ale řadu nových zajímavých vlastností včetně přepracovaného renderingu videa. Identifikace kodeků je pochopitelně opět založena na interní databázi, která je velmi rozsáhlá a obsahuje přes 500 známých video a audio kodeků.

GSpot umí komplexním způsobem identifikovat soubory typu AVI a OGG a podporuje všechny VFW, ACM, DirectShow a DMO kodeky. Základní identifikace funguje i pro soubory typu MPEG, QuickTime/MOV, RealMedia, SWF (Flash), ASF a jiné. Údaje o videu zahrnují mimo jiné například poměr stran pixelů (pixel aspect ratio) i rozlišení, pro které bylo video enkódováno - například 2,33:1, 4:3 apod. Naprostou samozřejmostí je integrovaná práce s databází kodeků a možností jejich pohodlného odstranění z registrů Windows nebo jejich opětovného registrace do operačního systému. Podobně jako VideoToolBox umí GSpot pracovat s více soubory v dávkovém módu, který ale funguje trochu jinak. Ve file requesteru si vyberete soubory, mezi kterými pak přepínáte přímo v samotném GSpotu. Export analyzovaných informací musíte nejprve aktivovat v preferencích programu. Poté GSpot sám ukládá údaje ke každému souboru zvlášť, přičemž si můžete zvolit, zda chcete údaje o videu a audiu ukládat v textovém formátu vhodném pro import do tabulkových programů. Exportované informace můžete navíc ukládat i s jinou strukturou textového souboru (včetně vlastní struktury definované pomocí klíčových slov) a můžete je ukládat nejen do samostatných souborů, ale také informace pouze přidávat do stejného souboru.

GSpot 2.5 přidává ke svým funkcím ještě rozšířenou diagnostiku MPEG-1 a MPEG-2 streamů, totéž se týká zjišťování podrobných informací o struktuře MPEG-4/DivX/XViD souborů. Rozšířená identifikace se týká například MPEG-4 údajů o přítomnosti "B-VOP", "Qpel" a "GMC", které mohou napovědět, zda je dané video kompatibilní s různými hardwarovými MPEG-4/DivX/XviD přehrávači jako jsou třeba přehrávače Kiss a další. Plná podpora MPEG-4 streamů (pro kodeky 3ivX, Nero, QT aj.) by měla být do programu implementována v nejbližší době. V aktuální betaverzi programu už konečně funguje podpora UNICODE písem v názvem souborů a identifikace AAC audio streamů a VOB souborů včetně jejich PCM, AC3 a DTS audio streamů. Dekódování video a audio streamů občas nefunguje tak jak má, což se doufejme v oficiální verzi 2.5 (zatím jsou k dispozici pouze betaverze) spraví. GSpot 2.5 umí streamy rozlišit a dekódovat buď sám nebo s pomocí DirectShow filtrů a nutno podotknout, že samotnému GSpotu to jde výrazně lépe a dozvíte se při tom více informací.

Oba výše zmíněné programy jsou zdarma a doufám, že vám poskytnou dostatek informací o každém známém i neznámém video souboru.


GSpot 2.5 - testování videa formou jeho inicializace spojené s následným pokusem o jeho přehrání


GSpot 2.5 - testování VOB souborů


GSpot 2.5 - přehled nainstalovaných kodeků a jejich jednotlivých subsystémů


GSpot 2.5 - každý kodek můžete "odregistrovat" nebo ho naopak do Windows zpětně zaregistrovat

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Digitální video  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: