Trivet.net: pořiďte si službu Web-to-Print na klíč - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:VSE

Trivet.net: pořiďte si službu Web-to-Print na klíč

18. srpna 2006, 00.00 | Služby Web-to-Print se v zahraničních polygrafických provozech používají
stále častěji. Dosud byly přitom spojeny se složitými a drahými systémy.
Nyní se časy mění a přichází produkty cenově a provozně dostupné i pro menší podniky.
Jedním z nich je Trivet.net, který blíže představíme v této recenzi.

V posledních několika letech se v zahraničních polygrafických provozech (především USA, západní Evropa) stává stále důležitější nasazování služeb Web-to-Print, tj. více či méně rozsáhlých systémů, umožňující zadávat tiskové zakázky plně online. Principy daných služeb se liší, stejně tak i jejich komplexnost a cenová nastavení. Přesto se dá říci, že prim zde hrají především systémy, jejichž zprovoznění i údržba jsou náročné a cena vysoká. Daná skutečnost jistě nevadí velkým hráčům, pro menší polygrafické subjekty to je nicméně problémem. Jedním z řešení, které se snaží danou skutečnost změnit, tj. poskytnout systém, který by se snadno instaloval a provozoval a byl přitom cenově dostupný, je produkt Trivet.net stejnojmenného německého výrobce. O bližší přiblížení daného řešení bychom se rádi pokusili v této recenzi.

Základní informace

Trivet.net je určen k provozování na platformě Windows Server (doporučena verze 2003, spolu s ní je třeba mít nakonfigurován Internet Information server, .NET Framework 1.1 nebo vyšší, MS-SQL Server 2000 či vyšší a SMTP Server, PC musí mít při provozu pevnou IP adresu, doporučen je 1 GB RAM a 100 MB na harddisku pro instalaci). Poté, co má uživatel k dispozici funkční instalaci dané platformy, stačí Trivet.net jednoduše během krátké chvíle instalovat a začít prakticky ihned používat. Narozdíl od jiných služeb daného typu tedy není zapotřebí žádný specializovaný integrátor, který by řešení za drahé peníze a po dobu několika dnů či týdnů uváděl do chodu (ale samozřejmě nechceme říci, že by služby takovéhoto integrátora nebyly někdy potřeba: klíčovým faktorem zde jsou robustnost systému, modifikace podle potřeb klienta a především objem zakázek, jež jsou jeho prostřednictvím zpracovávány - Trivet.net je v daných parametrech řešením, jež integrátora příliš nevyžaduje).

trivet1f.jpg

Prostředí Trivet.net

Instalací získá provozovatel systém, který umožňuje autorizovaným i neautorizovaným klientům tvorbu tiskovin typu letáků, vizitek, dopisních papírů či jednodušších brožur a také personalizovaných dopisů na základě PDF šablon. K tomu Trivet.net poskytuje různé služby elektronické komerce spojené s daným typem zadávání, vše přitom funguje z prostředí běžného webového prohlížeče. Podívejme se na dané funkce blíže.

Publikování z PDF šablon

Vzhled tiskovin je určován šablonami v PDF, které proměnná místa dokumentu, personalizovatelná klientem mají definována coby formulářová pole. Z principu tedy může být proměnný text omezen jen na několikařádková sdělení, rozsáhlejší přeformátování je trochu problémem. Na druhou stranu lze využít třeba kontrolor pravopisu a také automatizované vyplňování polí (výpočty, podmínky apod.) či také validaci vstupu (omezení na určitý počet znaků, předepsaný formát vložených údajů aj.) jsou-li v dokumentech použity JavaScripty. K editaci stačí bezplatný Adobe Reader (minimálně verze 6). Do dokumentu lze vkládat i obrázky, systém zde po kliknutí na příslušné pole nabídne k volbě náhledy obrázků připravených v systému, možné je i nahrání obrázků vlastních. Pole, která je možno v dokumentu editovat, jsou odlišena odpovídající barvou. Po vyplnění a odsouhlasení údajů klientem provede systém "zploštění" formulářů, tj. formulářová pole odstraní a ponechá pouze v nich vyplněný obsah (aby byl dokument skutečně "print ready"). Spolu s údaji zakázky vyplněnými klientem (viz dále) pak zašle hotový soubor ke zpracování na zadanou e-mailovou adresu.

trivet2f.jpg

Úprava PDF šablony

K dispozici je i možnost hromadné korespondence pomocí mailingového modulu, jejíž obdobou je třeba mail-merge textových procesorů typu Microsoft Wordu. Služba zde funguje tak, že uživatel zvolí šablonu a dále pak proměnná data (která mohou být v XML, CSV, ASCII či XSL). Systém se pak postará o sloučení dat se šablonou a generování dokumentů.

Tvorba šablon, resp. vytvoření PDF dokumentu a jeho opatření formulářovými poli, je na straně provozovatele služby. Vyžaduje layout aplikaci (InDesign, QuarkXPress apod.) k tvorbě designu dokumentů a Acrobat Professional 6 či 7 pro tvorbu PDF a jeho doplnění o formulářová pole, JavaScripty aj. Daným způsobem tedy může mít provozovatel systému plně pod kontrolou kvalitu zpracovávaného PDF, tj. například provozovat šablony výlučně v PDF/X. Na server služby lze nahrát i písma použitá v šablonách, k tomu a správě písem slouží odpovídající speciální nástroj.

E-komerce

Shop komponenta Trivet.net umožňuje provoz ve dvou módech: Closed Shop je určen k provozu pouze pro registrované uživatele, Open Shop je zase pro zákazníky, kteří se neregistrovali. V obou případech je k dispozici historie zakázek (pro objednání dotisků apod.). Mód nákupu může být buďto přímý nebo přes nákupní kartu (kumulace zakázek). Se zakázkou může zákazník vypravit údaje jako jsou kontaktní informace, počet objednávaných výtisků, adresa pro doručení či fakturaci aj. Systém dovoluje provádění kalkulací zakázek (různé ceny podle počtu výtisků atd.), k dispozici je také možnost sledovat status právě zpracovávaných objednávek.

trivet3f.jpg

Mailingový modulu v akci

Konkrétní zkušenosti

Trivet.net si lze vyzkoušet dvěma způsoby. Prvním je ukázková instalace na serveru produktu (pouze německé rozhraní), která nabízí sadu šablon k odzkoušení. Při našich praktických testech jsme museli bohužel konstatovat problémy s korektním zobrazováním českých znaků (po uložení dokumentu). Problém je zde zřejmě v návrhu šablon, resp. použití písem (podrobněji jsme nicméně danou věc nezkoumali). Pro ty, kdo se chtějí ujistit, že je tomu skutečně tak, a Trivet.net bude s češtinou po ošetření dané záležitosti korektně fungovat, je zde druhá možnost testu. Tu představuje instalace zkušební podoby produktu, kterou lze provozovat po 30 dnů, přičemž PDF produkované systémem jsou znehodnoceny vodoznakem. Zde bychom rádi poznamenali, že existence zkušebního řešení je u systému daného typu poměrně ojedinělá a svědčí o jednoduchosti (co se instalačních nároků týče) daného produktu.

Závěrem

Zásadní jsou u Trivet.net cenové podmínky. Zde je třeba konstatovat, že nastavení je příjemné, ceny se podle našich informací pohybují v rozmezí 2 500-3 500 Euro (podle objemu zákazníků - Standard, Closed Shop a Open Shop edice, ceny na PDFStore jsou nižší, ale zřejmě nepočítají s DPH pro EU). Zapomenout ovšem nesmíme na investice do příslušného hardwaru, ostatního serverového softwarového vybavení (viz výše) atp. Trivet.net rozhodně neznamená objevení Ameriky (online zadávání pomocí PDF šablon umožňuje již od roku 2001 třeba server Remote Publisher), kombinace ceny, výkonu a uživatelské přívětivosti činí každopádně z tohoto produktu řešení jež stojí za pozornost i v našich podmínkách - doporučujeme ovšem obezřetně vyzkoušet vše, co se týká použití češtiny v daném systému, tj. šablonách i uživatelském rozhraní.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Polygrafie  

 » Rubriky  » PDF - Adobe Acrobat  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: