Trapcode Form: nový plugin pro Adobe AfterEffects - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



VSE

Trapcode Form: nový plugin pro Adobe AfterEffects

3. ledna 2008, 00.00 | Někteří z vás jistě zaznamenali, že nedávno vypustila společnost Trapcode nový produkt s názvem Form. Jde o již dlouho vyhlíženou novinku. Dnes se podíváme, co můžeme od tohoto pluginu očekávat, letmo se seznámíme s jeho hlavními položkami a také si řekneme něco o konkrétních ukázkách jeho schopností.

První konkrétnější informace o pluginu Trapcode Form se objevily na NAB Show (National Association of Broadcasters) v dubnu tohoto roku, kde Peder Norrby předvedl předběžnou verzi s názvem Flux. Nyní, více jak půl roku od prvního představení, jsme se dočkali finální verze s názvem Form.

form_rev_preset01f.jpg

Obr. 1 – Přednastavení.

Form je, obdobně jako Trapcode Particular, 3D částicový systém, ale na rozdíl od něj je založen na mřížce. Poněkud krkolomné, ale vysvětlíme si to. 3D u tohoto pluginu znamená, že obraz můžeme buď natáčet v prostoru pomocí rotace integrované v pluginu, anebo můžeme měnit úhel pohledu pomocí kamery vložené do kompozice. „Objekty“ vytvořené Form se budou skládat z částic a tyto částice se budou nacházet v pomyslné mřížce, avšak spíše budou tvořit jakousi síť, kterou lze různě „deformovat“. A to je ten hlavní rozdíl oproti pluginu Particular, kde se částice mohou nacházet v mřížce, ale také nemusí, a mohou být volně rozptýleny v prostoru. Zde je prakticky pouze jedna možnost.

form_rev_preset02f.jpg

Obr. 2 – Přednastavení.

Jestliže plugin Particular byl v možnostech nastavení na velmi dobré úrovni, tak Form je opravdová lahůdka. Pod dvanácti položkami se u něj nachází něco kolem 190 nastavení, což v porovnání s asi 90 nastaveními členěných do 6 kategorií u Particular zní neuvěřitelně. Dále zde máme široké možnosti využití přednastavení (1., 2. a 3. obrázek), kterých se zde nachází něco přes šedesát. Ta jsou členěna do šesti kategorií. Například prvních 16 nastavení je připraveno pro použití ve spojení se zvukovými stopami. Dále zde máme třeba geometrické či organické tvary.

form_rev_preset03f.jpg

Obr. 3 – Přednastavení.

Pluginy si však většinou nebudeme pořizovat kvůli přednastavením, a tak přicházejí na řadu možnosti nastavení. Ty, jak jsem zmínil, jsou velmi rozsáhlé a jsou členěny do dvanácti skupin. Pro ty, kteří jsou seznámeni s Particular, část skupin nebude nová a budou tedy jako doma. Ale zbytek, tedy osm až devět skupin, je nový. Nyní všechny nové skupiny ve zkratce představím.

form_rev_setf.jpg

Obr. 4 – Ukázka části nastavení.

Base Form slouží k nastavení parametrů „částicové mřížky“ – například jaká bude její velikost, počet částic a rotace v jednotlivých osách. Nebo zdali bude tvořena částicemi či řadami/strunami, nebo bude kulová.

Položka Particle se oproti Particular zjednodušila, ale ponechané parametry jsou totožné. V Particle ovlivňujeme typ částic, jejich velikost, barvu, rotaci či průhlednost.

Quick Maps je velmi zajímavá položka. Jak název napovídá, máme zde možnost snadno a rychle ovlivňovat mřížku. Současně můžeme aplikovat až pět různých nastavení, a to ve všech osách. Mezi tato nastavení patří průhlednost, barevnost, velikost částic, intenzita „Fractal field“ (viz níže) či napojení na zvukovou stopu (opět viz níže).

form_rev_quickmapf.jpg

Obr. 5 – Použití Quick Maps – barevný přechod a velikost částic horizontálně. Střídavě průhlednost částic vertikálně.

Layer Maps umožňuje napojení na pixely jiné vrstvy. Tato položka je trochu obsáhlejší, takže přikládám odkaz na video návod (upozornění – video stream má něco kolem 40MB).

Audio React je v principu podobný položce Quick Maps. Pomocí této položky máme možnost propojení se zvukovou stopou. Velmi zjednodušenou obdobou jsou grafické ekvalizéry u přehrávačů. Pomocí „reaktorů“ může zvuková stopa ovlivňovat až pět různých parametrů současně. Zde je živá ukázka na serveru YouTube (podle intensity zvuku se mění velikost částic a „protržení“ mřížky).

Disperse & Twist je „nejkratší“ ze všech položek. Pomocí stejně nazvaných položek můžeme částice v mřížce „rozprsknout“ do okolí, anebo celou mřížku zkroutit/zkřivit.

form_rev_dispersef.jpg

Obr. 6 – Mřížka s aplikovaným nastavením Disperse.

form_rev_twistf.jpg

Obr. 7 – Mřížka zkroucená pomocí Twist.

Fractal Field poslouží k vytvoření Fractal Noise mapy, a to ve čtyřech dimenzích – x, y, z a také v čase. Pomocí této mapy můžeme ovlivňovat například velikost nebo vychýlení částic. Velkou výhodou je, že toto probíhá v 3D. Více napoví obrázek.

form_rev_fractalonf.jpg

Obr. 8 – Mřížka s aplikovaným efektem Fractal Field. Zde je vidět, že mřížka je ovlivněna ve třech osách.

Spherical Field umožňuje kruhově vychýlit částice z jejich obvyklé pozice. Toto vychýlení se může aplikovat na jedno až dvě místa. Každému vychýlení můžeme určit odlišné nastavení.

form_rev_sphere01f.jpg

Obr. 9 – Ukázka použití Spherical Field. Červeně je vyznačena oblast, která je tímto efektem ovlivněna.

Kaleidoscope představuje další zajímavý nástroj pro kreativní práci. Na rozdíl od ostatních podobných pluginů na vytváření kaleidoskopického efektu pracuje v 3D.

form_rev_kaleidof.jpg

Obr. 10 – Mřížka po aplikaci efektu Kaleidoscope.

form_rev_kaleido_sidef.jpg

Obr. 11 – Na tomto obrázku je vidět, že položka Kaleidoscope je aplikována do tří os.

Transfrom World obsahuje na první pohled stejné položky jako první Base Form. Zahrnuje tedy nastavení pro rotaci, posunutí a velikost. Ale na rozdíl od Base Form se tato nastavení aplikují na hotový objekt, takže otáčíme či zvětšujeme již celý objekt se všemi aplikovanými nastaveními.

Poslední tři položky Visibility, Motion Blur a Render Settings jsou stejné jako u Particular. V případě prvně jmenované položky se nastavuje, od a do jakého místa od kamery budou částice viditelné. Motion Blur slouží pro nastavení pohybového rozostření. A Render Setting slouží pro nastavení renderingu. Více se dočtete v našem článku k pluginu Particular.

Zájemci o plugin se samozřejmě mohou dožadovat ukázek jeho schopností. Nicméně s těmi je v současnosti poněkud problém, protože plugin je relativně nový, takže většina uživatelů, včetně mě, jej zatím "oťukává" a zkouší, co je a není možné. Pár ukázek je každopádně k nalezení přímo na produktových stránkách Trapcode, ale na další si budeme muset ještě nějaký čas počkat.

Myslím, že po přečtení předchozích řádků jste si mohli udělat představu, co nový produkt ze Švédska přináší. Jedním z důležitých aspektů ovlivňujících zájem uživatelů o toto řešení je cena. Ta je v současnosti nastavena na 199 USD. Na stránkách Toolfarm je nicméně Trapcode Form k dispozici za cenu 189 USD, což při dnešním kurzu USD činí něco kolem 3 400 Kč. Možná tato cena na první pohled vypadá jako vysoká, ale s ohledem na možnosti, které plugin přináší, si myslím, že je přiměřená.

Pro ty, co by měli zájem o sbírku všech produktů Trapcode, je nyní k dispozici Trapcode Suite 2008 s doporučenou cenou 799 USD, na stránkách Toolfarm je i v tomto případ možno ještě něco málo ušetřit.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Digitální video  

 » Rubriky  » Design  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: