Top skener HP ScanJet 8290 pod drobnohledem - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



VSE

Top skener HP ScanJet 8290 pod drobnohledem

1. července 2004, 00.00 | Na špici skenovacích zařízení u HP stojí produktová řada 82x0. Zaujme a přesvědčí nejen velmi vysokým optickým rozlišením (4800 dpi) a rychlostí výstupu, ale i řadou praktických doplňků spolu s přibaleným programovým vybavením. Tím se snaží oslovit co nejširší skupinu uživatelů, od náročných domácích, přes kancelář až po méně náročná grafická studia.

Ačkoliv je halasně propagována bezpapírová kancelář, současný stav by se dal spíše charakterizovat jako epocha papíru. Existuje mnoho případů, kdy nutnost převodu informace z papíru do počítače za účelem dalšího zpracování vyžaduje skener.

Parametry běžného skenru překračuje HP ScanJet 8290 ve všech ukazatelích. Možnost snímání odrazové předlohy je rozšířena snímáním transparentních předloh standardně dodávaným adaptérem s promyšleným umisťováním kinofilmových políček ať už volných nebo v rámečkách. Maximální aktivní plochou překračuje limity formátu A4 a optickým rozlišením (4800 dpi) se blíží studiovým skenerům. Kancelářskému použití vychází vstříc automatický oboustranný podavač listů. Přibalena je i karta s SCSI rozhraním a množství hodnotného software nejen na zpracování obrazu ale zejména na správu dokumentů.



Co je na obrázku? Uvidíte na konci.

Konstrukce
Podlouhlý obdélníkový půdorys těla HP ScanJet 8290 z odstínů šedého plastu má přední stranu mírně obloukově vyklenutou a osazenou ovládacími prvky a malým displejem. Zcela vlevo mírně oddělen je síťový vypínač. Pak následuje řada devíti obdélníkových tlačítek, zakončených dvěma kontrolkami a celou řídící posloupnost uzavírají dvě kulatá tlačítka. Maticový displej zobrazuje 16 znaků (16x 5x8) a snaží se komunikovat „cesky“. Jediným dalším ovládacím prvkem skenru mimo sérii na předním panelu je přepínání jednostranného nebo oboustranného režimu snímání dokumentů z automatického podavače. Ten se nachází ve víku, který spolu s automatickým podavačem na vnější straně integruje na vnitřní straně adaptér pro transparentní předlohy. Vršek krytu je opatřen podpírací plochou volných listů pro podavač. Z výše uvedeného vyplývá, že se v horním krytu ukrývá utěšené množství zařízení a tím pádem manipulace s krytem není zcela lehoučká. Kryt nabízí intuitivně jedno místo, určené k manipulaci. Po jeho uchopení v tomto místě je zvedání poměrně dobře vyváženo i s podstavou skenru a jak panty tak zarážka, držící kryt v kolmé podobě vypadá dostatečně masivně. Zadní strana obsahuje pouze napájení a konektor USB. Za krytem se schovává šachta pro SCSI kartu.
Adaptér na transparentní předlohy se ukrývá pod bílou deskou vnitřní strany krytu. Po jejím odebrání se objeví sofistikované řešení pro skenování kinofilmů. Promyšlené kolejničky pojmou maximálně čtyři políčka filmu, přičemž nemusí být film v kuse, nasunout se nechají i jednotlivá políčka samostatně. K manipulaci slouží přibalený přípravek, černá kartička správných rozměrů, pomalovaná jednoduchými instrukcemi, připravená v krytu. S její pomocí lze manipulovat s kinofilmem bez nutnosti zanechávat nežádoucí otisky na emulzi. Požadavky na skenování rámečků jsou naplněny podobně šikovným způsobem. Do stejné pozice se místo přípravku s pásem filmu (kterou je ovšem třeba pro tento případ vyjmout) umístí maximálně tři rámečky. Spodní stranou se vtlačí proti jemnému tlaku do drážky a zafixují v drážce horní. Každá pozice pro rámeček je opatřena vhloubením pro prst, kterým se snadno „vyloupne“ rámeček ven. Nebo se nechají rámečky nabít do zásobníku ze strany podobně jako se umisťují jednotlivá políčka filmu do přípravku. K manipulaci a zafixování slouží tentokrát jiná karta vhodné velikosti (rovněž pomalovaná instrukcemi), která čeká na použití ve svém lůžku na horní straně krytu. Celou manipulaci s transparentními předlohami považuji za skvěle vymyšlenou.

Sekvence ovládacích prvků slouží k snadnému ovládání řady operací přímo ze skenru bez nutnosti spouštět a nastavovat nějaký program (to ovšem neznamená, že je počítač vypnutý nebo že by se nespustil program). Prvním tlačítkem je dvoupolohový volič, který slouží k výběru palety režimů, zobrazených na řádkovém displeji. Ke spuštění akce je určeno sousední tlačítko po pravé straně. Po jeho stisknutí se spustí ovládací program skenru a zobrazí náhled stránky. Zde je možno upravit výřez a další parametry ve stejném prostředí, jako když se spouští skenování obvyklou cestou. Když se potvrdí nastavené parametry, probíhá samotné snímání. Po sejmutí jedné stránky je možné pokračovat ve snímání dalších stran nebo sken ukončit. Pak se rozběhne konverze nasnímaných dat do tvaru odpovídajícího volbě režimu.
Další čtyři tlačítka jsou přímo svázány s akcemi jako „sejmi obrázek do HP Photo & Imaging Gallery“ nebo „OCR“, uložení soubory popřípadě odeslání dokumentu e-mailem. Poslední akční tlačítko s ikonou tiskárny je následováno dvoupolohovým voličem, na kterém se volí počet kopií, které po skenování vyjedou z tiskárny a dvoupolohový přepínač volby černobílé či barevné kopie (rozuměj čb nebo barevné skenování).
Předposlední tlačítko s obrázkem montážního klíče zobrazí na monitoru obslužný program nastavení skenru. Pak už zbývá jen „cancel“, který by měl zastavit veškeré skenovací procesy.
Celkově lze shrnout, že až na tlačítko kopírování, které provede akci bez zásahu obsluhy, je obecný postup po výběru funkce shodný až do potvrzení náhledu v ovladači skenru. Pak se dále rozbíhá proces podle určení.

Technické parametry
Plochý CCD skenr HP ScanJet 8290 nabízí pro odrazové materiály aktivní plochu 216 x 356 mm s hw rozlišením 4800 x 4800 dpi (dále rozšiřitelných až na 999 999 dpi podle konfigurace počítače) a 48 bitovou hloubkou. Rychlost skenování náhledu je 4 s, barevné foto 10 x 15 cm s cílem MS Word za 25 s, OCR konverze opět do MS Wordu za 50 s, černobílá kresba tamtéž do 20s.
Modul ADF, určený pro hromadné skenování volných listů dosahuje rychlosti až 25 stran/minutu při jednostranném černobílém snímání na 200 dpi a 1 bitové hloubce. Maximální obsah podavače je 50 listů. Podavač umí zpracovat předlohu i oboustranně.

K dispozici jsou dvě rozhraní, USB 2.0 a SCSI-2, která jsou pro požadavky rychlosti přenosu při skenování prakticky srovnatelná. Důvody pro SCSI jsou ukryty v Windows NT, která s USB příliš nekomunikují. Takže do podporovaných operačních systémů W98, 2000, Me, XP je možné zahrnout i NT 4.0. Dále podporuje Mac OS 9.1, X 10.1.2 a vyšší. Požadavky na operační systém nejsou nijak přehnané ani na RAM ani na velikost disku. V podstatě je důležité pouze si dát pozor na volné místo při skenování, neboť skenr s tak vysokým rozlišením dokáže zaplnit libovolně velký disk proklatě rychle.
Rozměry zařízení (Š x V x H) jsou 574 x 399 x 196 včetně nasazeného prodloužení podavače a čistá hmotnost činí 8,6 kg.

Instalace
Automatická instalace (po zasunutí firemního cd) komunikuje v češtině a probíhá ve třech krocích. V prvním kroku se uživatel rozhoduje, jaké programové vybavení si nainstaluje. Povinný program HP Photo & Imaging (160 MB) zajišťuje komunikaci mezi skenrem a počítačem. Další programy jsou volitelné, například Presto! BizCard 4.0 coby pořadač vizitek (38 MB) nebo Readiris 8.0 jako OCR software (50 MB) a nezbytný Acrobat 4.05. Prvotní navazování kontaktů probíhá přes USB, důrazně se zapovídá SCSI. Druhý krok popisuje step by step fyzické připojení skenru a třetí krok pomáhá s řešením problémů.
Ovladač i další podpůrná nastavení jdou svým uživatelským rozhraním vstříc obsluze, která rozhodně nemusí mít znalosti profesionálního skeneristy. Nastavení parametrů lze iniciovat buď ze skenru nebo spuštěním programu na počítači, obě cesty vedou k definici akcí jednotlivých tlačítek.
Ačkoliv se vzhled uživatelského rozhraní ovladače pro Windows i Mac liší, v rámci stejného operačního systému zůstávají vzhled a funkčnost shodné nezávisle na formě přístupu. Objeví se stejné okno ať už je zavoláno „rychlými klávesami“ přímo ze skenru nebo po volbě snímat z dodaného obslužného software stejně jako přes Twain rozhraní třeba ve Photoshopu.

Horní menu slouží k výběru režimu snímání podle typu předlohy, uložení či načtení předvoleb, základním operacím s obrázkem, tedy otočením, lupou, změnou velikosti a nastavení jasu, úpravy barev, nastavení rozlišení odstranění moaré a barevné hloubky výstupu. Poněkud matoucí se jeví zdvojení funkcí na pravé straně okna ovladače. Tam se jednotlivé nabídky voleb otvírají jak z horního menu tak přímo z nabídky vpravo. Pod náhledem jsou zobrazeny nejdůležitější informace o předloze. Velikost, rozlišení, barevná hloubka a rozměry.
Celé ovládání je určeno k snadné obsluze všech funkcí a nabídek, drobné finesy a jemná nastavení zde nenajdete. Takže neočekávejte například podporu dávkového zpracování nebo filtr na prach či škrábance. Jedinou podobnou aktivitou je funkce „Odstranit vzory“, která minimalizuje moaré.
Jako špičkový model má bohatou výbavu, která rozšiřuje výše uvedené programy, dostupné při instalaci ovladače. Na obrábění a správu obrázků je možné alternativně použít Adobe Photoshop Elements 2.0 a pro správu dokumentů je k dispozici program PaperPort, OmniForm a sada obsahující Kofax, ISIS, Nsi OneStep a další programy. Samostatné instalační cd má podpora pro NT 4.0 a shodně pro ovladač SCSI.

Kvalita skenu

Podání stupňů šedi vychází příznivě, od tabulkových hodnot se odlišují o 1, maximálně 2 %. Po stránce barevného podání skener produkuje barevně neutrální obraz s uspokojivou ostrostí. Při práci s negativy provádí automaticky inverzní převod, který velmi dobře funguje i se staršími či poškozenými materiály. Nevýhodou oproti filmovým skenerům je absence technologie pro odstraňování prachu a škrábanců z fotografie. Jinak je výsledek na stolní skener dané cenové kategorie velmi dobrý. Ve srovnání s poloprofesionální třídou skenru chybí větší ostrost a dynamika barevného podání.
Sejmuté diapozitivy a negativy nemají přes vysoké rozlišení špičkové parametry profesionálních skenrů pro tento typ média. Navíc uchycení v jednoduchých rámečcích nezaručí souhlas se snímací rovinou a tak se mohou políčka nerovnoměrně prohýbat. Rovněž možnost sejmutí obrázku přímo z rámečku naznačuje kategorii výstupní kvality.

Praxe

Při použití jednoduchých funkcí skenru pro práci s textem je třeba uvážit několik faktorů. Skenr se tradičně nejlépe popasuje s angličtinou. Na příkladu volby konverze textu do WordPadu se podařilo převézt dvousloupcový anglický text do rtf pro WordPad poměrně uspokojivě. Nebýt některých nepřesností v převodu (color > c%r, PUBLISHING > PUBUSHING), tak by bylo možné nazvat tuto cestu bezbolestnou. Problematičtěji se chová při konverzi strukturovaného textu s obrázky. Při tomto pokusu se skenr raději o nic nepokoušel a soubor ve WordPadu zůstal prázdný. To ovšem neznamená, že by neexistovala jiná možnost. Přibalený Readiris pracuje s textem celkem slušně a respektuje i češtinu. Jen se mi nepodařilo napojit tento program přímo na tlačítko. Ovšem jako každý OCR převodník obecně, ani jedna varianta nepodá na výstup text, který by se nemusel číst. Kontrola textu je nutností vždy.

Konfigurace tlačítek na skenru lze v mezích možností přizpůsobit. Někdy se ovšem neděje vše podle představ. Nepřišel jsem na to, jak nastavit jiného mailového klienta než Outlook. Také při převodu sejmuté předlohy do podoby textu se mi nepodařilo nastavit přímé spuštění dodaného OCR Readiris a ve Wordu se pak objevil obrázek místo textu. Pravda je, že se jednalo o strukturovanou stránku, ale čekal bych víc. Hezky a relativně bezproblémově funguje převod do programu Presto! BizCard 4.0, bohužel jen v angličtině. Posuzování schopností tohoto programu a koneckonců i ostatních je na samostatný článek a poněkud se vymyká posouzení samotného skenru.

Závěrem
Zařízení HP ScanJet 8290 je všestranný pomocník se širokým záběrem. Vysoká kvalita snímání podpořená 4800 dpi a vysoká rychlost, to jsou vlastnosti, které přisoudily sudičky od HP. Vzhledem k dodávanému vybavení a výsledků testování se dá říci, že nalezne optimální využití ve větších kancelářích či firmách s rozsáhlejší administrativou. Tomu dobře poslouží i automatický podavač dokumentů s vysokým výkonem a jedno či oboustranným režimem snímání. Podporu administrativy navíc zdůrazňuje rozsáhlá dodávka softwarového vybavení pro správu dokumentů na vysoké úrovni. Neobvykle vysoké rozlišení se nechá využít i pro snímání transparentních předloh kinofilmového formátu, které vyniká jednoduchostí obsluhy. Jedná se u vítané rozšíření schopností skenru, ale hlavní těžiště bude spočívat spíše v „požírání“ dokumentů.
Model HP ScanJet 8290 je nejvyšší z osmitisícové řady a tomu odpovídá i doprovodné vybavení. Nižší modely mají naprosto stejný technologický základ a tak nižší model 8250 nenabízí takovou šíři softwarového vybavení, není přibalena SCSI karta a automatický podavač umí maximálně 15 stran za minutu. Základní model 8200 má při zachování všech technických parametrů pouze kryt s adaptérem pro transparentní předlohy, ale bez podavače. Doporučené ceny jsou pro ScanJet 8200 13.959 Kč bez DPH, vyšší model 8250 pak 25.919 Kč bez DPH a špičkový model 8290 je k mání za 47.477 bez DPH

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Skenery  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: