Toon Boom Studio 6.0: skeletální vektorový animátor - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


VSE

Toon Boom Studio 6.0: skeletální vektorový animátor

29. září 2010, 00.00 | Editor 2D vektorových animací s různými efekty a vestavěnou prostorovou kamerou se ve své aktuální šesté stěžejní verzi zaměřuje mimo jiné na náročnější grafiky a animátory, kterým nestačí běžné animační programy a naopak drahé studiové animátory jsou pro ně zbytečné či cenově nedostupné. Mezi novinky Toon Boom Studia 6.0 patří především skupina nástrojů pro práci s kostmi a obecně se skeletem postav včetně náhledů pohybů kostí, jejich ovládání v časové ose a exportu Bone efektů pro formáty QuickTime a Flash.

Animační editor Toon Boom Studio společnosti Toon Boom Animation určitě nemusím blíže představovat. Pár slov si ale zaslouží charakteristika tohoto bezesporu kvalitního 2D animačního nástroje, který je oficiálně nabízen už pouze v jediné edici bez přídavku Pro ani ve zjednodušené variantě Express.

S aktuální cenou 280 USD ve verzích pro Windows a Mac OS X se jedná o editor vektorových animací určený trochu náročnějším uživatelům, kteří si nemohou dovolit luxus studiových animačních balíků například typu Toon Boom Animate/Animate Pro, ale přesto chtějí mít k dispozici dostatečně propracovaný prostředek na kreslení, návrhy, skládání a realizace vektorových animací a jejich exportu do různých formátů.

Hlavní funkce editoru

Většinu z hlavních funkcí Toon Boom Studia najdete v již dříve publikovaných článcích na serveru Grafika On-line (pro verze 3.0, 4.0 a 5.0), uvedu tedy pouze základní rysy a možnosti editoru. Kreslení – skicování, kreslení a příprava animací se zpravidla neobejde bez specializovaných malovacích programů. Toon Boom Studio v sobě sdružuje kreslicí plochu, skenování a malování vektorových objektů podle bitmapových šablon, zachytávání obrázků pro předlohy či stop-motion animace a import celé řady vektorových a bitmapových objektů.


Toon Boom Studio 6.0 - prostředí editoru s časovou osou, nabídkou vzorků barev a vlastnostmi kreslicího štětce

Animace a práce s kamerou – skládání animací probíhá přímo na scéně v časové ose editoru, kde máte k dispozici různé moduly s běžnou časovou osou, Exposure Sheet pro práci s animačními políčky a také Function Editor pro nastavení a ovlivňování časových průběhů jednotlivých fází pohybů zvolených objektů. Současně můžete v Toon Boom Studiu manipulovat s kamerou, jejímž prostřednictvím lze například posouvat celý obsah scény (či jen jejích vybraných výřezů) a navodit tak dojem ubíhající krajiny, zoomování či jiných „prostorových“ efektů. V časové ose lze rovněž pracovat se zvukem a různými animačními efekty na bázi vrstev s objekty.

Export a publikování – velmi důležité jsou u každého animačního editoru schopnosti uložit či publikovat animaci nebo celý projekt ve vhodném formátu. Toon Boom Studio umí obsah projektů exportovat v celé řadě běžných vektorových i bitmapových formátů včetně Flash animací, výstupu pro tisk či případného nahrání animace na servery YouTube nebo Flickr.


Toon Boom Studio 6.0 - varianta pracovní plochy editoru pro skicování a kreslení objektů na scéně


Toon Boom Studio 6.0 - další varianta rozvržení pracovní plochy pro práci s kamerou a časovou osou


Toon Boom Studio 6.0 - Function Editor slouží k nastavení časových průběhů animací (včetně různých fade in/out efektů) pro konkrétní objekty


Toon Boom Studio 6.0 - nabídka kreslicích a editačních nástrojů

Kostra, kosti, kostičky

Ke klasickým animačním technikám cut-out a „papírových“ animací si můžete v Toon Boom Studio připočítat ještě rotoscoping a již zmíněné stop-motion animace skládané z jednotlivých snímků videa či fotografií. Hlavní a přitom zásadní novinkou v Toon Boom Studiu 6.0 je ovšem něco zcela jiného – práce s kostrou a jednotlivými kostmi postav a libovolných jiných animovaných objektů.

Každou kostru objektů si můžete sestavit z libovolného množství kostí, jejichž propojením získáte animační celek, který lze kdykoliv později opět rozložit na jednotlivé kosti a definovat jejich animační pohyby v závislosti na propojení koncových bodů a směrových vektorů. Skeletální efekty lze přitom ovládat přímo v časové ose Toon Boom Studia 6.0, v náhledu scény lze pak interaktivně provádět všechny běžné operace s kostmi včetně jejich natočení, délky kostí a jejich pozice v prostoru scény. Kosti navíc nemusí být nutně pouze vektorové, můžete na ně aplikovat i bitmapovou texturu s automatickým přizpůsobením textury tvarům objektů.


Toon Boom Studio 6.0 - nejdůležitější novinou v editoru je komplexní práce s kostmi a kostrou postav či libovolných jiných objektů


Toon Boom Studio 6.0 - základní model kostry postavy s rozloženými "kostními" komponenty

Zobrazení kostry usnadňují obálky kostí, náhled animace prakticky v reálném čase a možnost rychlých transformací objektů opět přímo v náhledu scény. Všechny dostupné efekty s kostmi lze samozřejmě exportovat ve formátech QuickTime a formou vektorových tvarů i jako Flash (SWF) animace.

Součástí šesté verze editoru je sada šablon hotových postav, zvířecích figur či přírodních fenoménů, u které je uváděná tak trochu iluzorní „bonusová“ cena 30 USD. Dílčí prvky šablon v podobě jednotlivých kostí a jejich rozfázovaných pohybů můžete použít ve vlastních scénách.


Toon Boom Studio 6.0 - nastavení + změna pozice vzájemně propojených kostí a průběh jejich animace ve Function Editoru

Závěr

Upgrade Toon Boom Studia na verzi 6.0 stojí obvyklých 100 USD, což tentokrát není s přihlédnutím k výraznému navýšení animačních schopností editoru (o komplexní práci s kostmi) zase tak moc. Z hlediska ostatních stávajících funkcí Toon Boom Studia se prakticky nic dalšího nezměnilo, mimo systému kostí tedy žádné jiné zásadní novinky nečekejte.

Je možná trochu škoda, že editor není nabízený i například v rozšířené verzi Pro, nebo třeba s volitelným pluginem, umožňující exportovat obsah celé scény do profesionálních animačních a kompozičních systémů – na druhou stranu je to ale logické, neboť podobné funkce jsou (z hlediska vzájemné konkurenceschopnosti) vyhrazeny až produktům typu Toon Boom Animate či komplexním studiovým systémům typu Toon Boom Harmony.

Zkušební verzi Toon Boom Studia 6.0 si můžete stáhnout zdarma z webových stránek společnosti Toon Boom Animate.


Toon Boom Studio 6.0 - předvolby editoru pro zobrazování a vykreslování objektů na scéně

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Vektory  

 » Rubriky  » Design  

 » Rubriky  » Software  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: