Toon Boom Storyboard Pro 8.1: profesionální vektorový skicák - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



VSE

Toon Boom Storyboard Pro 8.1: profesionální vektorový skicák

13. února 2008, 00.00 | Filmové scénáře, momentální nápady, ručně kreslené animace a další podobné věci týkající se grafiky a zvuku umí rychle zpracovat vektorový grafický editor
Storyboard, který vychází z velmi známého animačního editoru Toon Boom Studio. Na možnosti a funkce Toon Boom Storyboard se nyní podíváme trochu podrobněji.

Vektorový grafický editor Toon Boom Storyboard společnosti Toon Boom Animation přímo vychází z poměrně populárního 2D animačního nástroje Toon Boom Studio, má však trochu odlišné zaměření. Zatímco Toon Boom Studio se specializuje na tvorbu a sestavování ručně či počítačově renderovaných 2D vektorových animací (s možností práce i v simulovaném prostředí 3D kamery), Toon Boom Storyboard je navržený jako komplexní vektorový skicák pro ukládání vašich momentálních nápadů, týkajících se například nejen filmové či animační produkce, ale také různých scénářů libovolných akcí, prvotním vizualizacím projektů, osnovám prezentací apod.

Méně peněz nebo podstatně více funkcí?

Toon Boom Storyboard existuje ve dvou funkcemi a pochopitelně i cenou odlišených verzích. Základní verze Storyboard se prodává za 250 USD, vyspělejší varianta Storyboard Pro pak již stojí podstatně více – 900 USD. Prvním rozdílem jsou importní a exportní funkce – Storyboard Pro podporuje například vkládání i export vícevrstvých PSD souborů Adobe Photoshopu, umí exportovat obsah celé časové osy do střihové aplikace typu Toon Boom Solo, Harmony či Opus, nebo obsah Storyboardu do databázového programu. Levnější verze Toon Boom Storyboard je dále omezena v oblasti exportních funkcí, kde postrádá podporu formátů Flash a QuickTime a nemá ani žádné funkce pro vkládání časových značek do projektů.

Dokonalejší verze Storyboard Pro nabízí mimo jiné třeba vylepšenou manipulaci se záběry/skicami scén včetně podpory prosvětlovací desky alias tzv. onion skinningu a možnost definování vlastností panelů a vrstev. Dalším rozdílem jsou animační funkce, které má pouze dražší verze Storyboard Pro. Zatímco Storyboard umí pouze nadefinovat pohyby kamery, verze Storyboard Pro zvládne i animace vrstev, umí přehrávat obsah Storyboardu v reálném čase (pokud si například naskicujete animační políčka), nabízí dále pohled na kompletní časovou osu a umí importovat neomezený počet zvukových stop s možností nastavení jejich hlasitosti.

Pro obě verze Storyboardu platí stejně jako v případě Toon Boom Studia nezbytná nutnost používat vhodné vstupní zařízení, s běžnou myší toho v takto specializovaném programu příliš nepořídíte. Mám na mysli například klasické stolní pentablety (Wacom apod.) či notebooky s dotykovým displejem (Tablet PC aj.), pro které je Storyboard opravdu "lahůdkovou" záležitostí.


Toon Boom Storyboard Pro 8.1 - úvodní dialog pro volbu názvu a rozlišení projektu


Toon Boom Storyboard Pro 8.1 - časová osa s náhledem zvukových stop je k dispozici v pracovním módu Timeline Workspace

Toon Boom Storyboard Pro

Další informace budou už věnovány pouze verzi Storyboard Pro. Realizaci vašich nápadů sice editor nezajistí, zato vám výrazně pomůže s jejich vizualizací. Pro tyto účely je program vybavený flexibilním pracovním prostředím, v rámci kterého můžete přepínat mezi celou řadou pracovních módů. Prvním z nich je klasický mód pro kreslení, ve kterém si načrtnete jednotlivé pasáže daného projektu, nebo si zkrátka nakreslíte váš nápad. Storyboard Pro funguje na bázi animační polí, které jsou však univerzální a představují vlastně i stránky virtuálního scénáře. Stránky lze v případě potřeby animovat, různě přesouvat a exportovat pro případně další zpracování v jiném programu.


Toon Boom Storyboard Pro 8.1 - prostředí editoru s jednotlivými klíčovými scénami (v základním pracovním módu Drawing Workspace) a oknem pro rychlé nahrání zvukového komentáře


Toon Boom Storyboard Pro 8.1 - přehledový pracovní mód Overview Workspace nabízí náhledy jednotlivých snímků v projektu a přístup ke knihovně objektů a dalších grafických či efektových prvků

Editor pracuje v plném WYSIWYG režimu a můžete tedy s pomocí několika nástrojů kreslit přímo do hlavního okna, nebo v jiných režimech i přímo do vektorových náhledů. Součástí programu je i slušná řádka manipulačních funkcí, vodicí mřížka a systém vrstev s nastavitelnou průhledností, v rámci které můžete používat funkci prosvětlovací desky. Animační pole či samostatné skicy můžete do časové osy, respektive projektu vložit i ve formátu PSD, zvukové stopy lze přidávat v běžných audio formátech WAV, AIFF nebo MP3.

Storyboard Pro v podstatě obsahuje většinu kreslicích, editačních a manipulačních funkcí Toon Boom Studia, nemá však adekvátní animační nástroje, ani práci se simulovanou 3D kamerou. Skicy nemusíte nutně malovat všechny, pomůže vám v tom poměrně slušný rozsah importních funkcí včetně různých bitmapových formátů a také integrovaná knihovna objektů, ve které najdete mnoho desítek již hotových postav, předmětů, vegetace, ale také různé efekty a akce. Chcete-li si obsah časové osy uložit pro pozdější zpracování, můžete využít exportní formát AAF, který umí načíst například editační systémy Avid či Adobe Premiere. Export projektu je možný i ve formátu PDF, pro který nabízí Storyboard Pro několik layoutů PDF dokumentů.


Toon Boom Storyboard Pro 8.1 - jedno z možných rozvržení pracovní plochy editoru (konkrétně mód Horizontal Workspace) s kontextovým ovládacím menu


Toon Boom Storyboard Pro 8.1 - naskicované projekty, scénáře a případně i ručně kreslené animace můžete exportovat též jako PDF dokument s volitelným rozvržením náhledů

Závěr

Jak Toon Boom Storyboard, tak i jeho profesionální verze Storyboard Pro směřují především do oblasti vizualizací předprodukčních fází prakticky libovolných grafických či filmových projektů a hodí se i pro souhrnnou přípravu nápadů a materiálů pro grafické prezentace. Jako typický vektorový skicák si lze představit i jiné (a zpravidla levnější) grafické editory, jen velmi málo z nich má však tak šikovně navržené funkce a pracovní prostředí přizpůsobené kreslení a "zachytávání" nápadů právě ohledně různých scénářů a prezentačních projektů.

Zkušební verze obou verzí Toon Boom Storyboard pro Windows i Mac OS X si můžete stáhnout zdarma (včetně kompletních PDF manuálů) z webových stránek společnosti Toon Boom Animation.


Toon Boom Storyboard Pro 8.1 - dodatečné nastavení vlastností projektu


Toon Boom Storyboard Pro 8.1 - knihovna objektů obsahuje mnoho desítek předdefinovaných vektorových klipartů, obrázků, postav, akcí, efektů a dalších grafických prvků


Toon Boom Storyboard Pro 8.1 - vlastnosti kreslicího pera včetně vyhlazování jeho okrajů a barvy


Toon Boom Storyboard Pro 8.1 - importní dialog pro vložení zvukové stopy či mluveného komentáře do projektu


Toon Boom Storyboard Pro 8.1 - export scénáře či projektu v podobě videa zahrnuje rovněž podporu QuickTime videa

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Vektory  

 » Rubriky  » Webdesign  

 » Rubriky  » Digitální video  

 » Rubriky  » Design  

 » Rubriky  » Software  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: