Tiskárna HP Photosmart 375 – kvalitní fotka kdekoliv a z čehokoliv - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



VSE

Tiskárna HP Photosmart 375 – kvalitní fotka kdekoliv a z čehokoliv

HP photosmart 375

19. srpna 2004, 00.00 | Nová barevná fototiskárna HP Photosmart 375 představuje kompaktní přenosné zařízení na inkoustový tisk fotografií z počítače (USB), fotoaparátu (PictBridge), mobilu (Bluetooth) nebo z široké palety paměťových karet. Z tiskárny o velikosti malého toustovače ovšem padají vysoce kvalitní fotky.

Při pořizování digitálních fotografií se občas každému přihodí, že by potřeboval papírovou variantu přímo, bez čekání na dodatečné zpracování v počítači nebo fotolabu. Tiskárna HP Photosmart 375 nabízí vlastnosti, které umožní získat barevné snímky ve výtečné kvalitě třeba na pařezu uprostřed hlubokého lesa. Současné trendy malých přenosných fototiskáren jsou více než zřejmé. Nacpat do malého prostoru co nejlepší tisk, nabídnout širokou škálu vstupních možností drátových, bezdrátových i kompatibilitu s nejrozšířenějšími paměťovými kartami. Základní práci s obrázky zajistí jednoduché funkce na LCD. A když bude běhat taky na akumulátor, jen dobře. Tohle všechno splňuje HP Photosmart 375 vrchovatě.

Konstrukce
Kombinace bílého a stříbrného plastu balancuje na hranici pěkného designu. Uvnitř se ovšem skrývá vyspělá technologie poslední generace, natlačená do tak malinkého objemu, až se tomu člověk zdráhá uvěřit. Přední plocha nese centrálně umístěné logo HP a vpravo dole označení výrobku. Zadní stěna nabízí pouze přípojné body napájení a USB konektoru. Vrchní plocha přístroje oplývá ovládacími prvky. Všemu dominuje centrálně umístěný naklápěcí LCD s úhlopříčkou 6,4 cm a síťový vypínač s malou kontrolkou zapnutí po pravici. Po jeho stisknutí proběhnou tři pohyby. Prvním se velmi kultivovaně zcela odklopí pření kryt, druhým se uvolní aretace displeje a mírně se vyklopí a třetím pohybem se odklopí zadní plocha, určená k vkládání fotopapírů.
Horní plocha obsahuje na levé straně od displeje dvě dvouplohová tlačítka „layout“ a „zoom“ a další dvě pro „menu“ a „delete“. Na opačné straně uživatel nalezne čtyřpolohový křížový ovladač s centrálně umístěným tlačítkem „ok“, nad ním vetší tlačítko „print“ a menší „cancel“.
Odkryté čelo tiskárny nabízí vlevo nahoře datový stup pro PictBridge, vpravo od něj ve vodorovném pásmu se nachází dva a dva otvory pro zasunutí paměťových karet (CompactFlash, SmartMedia, Memory Stick, Secure Digital/MultiMedia Card a xD-Picture Card). Pravá strana skrývá za dvířky místo pro vkládání náplně s inkoustem. Úplně vespod je vprostředku výstupní otvor pro hotovou fotografii. Spodní plocha ukrývá pod víčkem prostor pro akumulátor, po jehož zasunutí se stane tiskárna skutečně přenosnou a nezávislou.

Technické parametry
Při tisku využívá barevná termální inkoustová tiskárna HP Photosmart 375 základní rozlišení 1200 x 1200 dpi použité při tisku z počítače, které je možné optimalizovat až na 4800 x 1200 dpi s využitím technologie HP Photoret III. Inkousty v konfiguraci CMY obsahuje nový typ náplně s označením Gen2. Standardní rychlost tisku na formát 10 x 15 cm dosahuje 60 s, pro nejlepší kvalitu se čas zvýší na 90 s. Logickou samozřejmostí u fototiskárny je možnost bezokrajového tisku. Paleta kompatibility paměťových karet se jeví víc než dostatečná, klasické formáty CompactFlash a SmartMedia doplňují i Memory Stick, Secure Digital/MultiMedia Card a novější xD-Picture Card díky 5 slotům, vlastně pouze čtyřem, jeden z nich je kombinovaný.
Tiskárna komunikuje pomocí HP PCL 3GUI přes USB 2.0, konektor na přední straně zpřístupňuje přímý vstup z fotoaparátu s protokolem PictBridge a stejný konektor je využíván i pro HP bt300 Bluetooth wireless adaptér. Vnitřní paměť tiskárny dosahuje dostatečných 32 MB RAM. Podpora operačních systémů pokrývá Microsoft Windows 98, Me, 2000, XP a ačkoliv to v materiálech není přímo uvedeno, i MacOS. Do vstupního otvoru lze umístit maximálně 20 listů fotografického papíru, média jsou k dispozici ve dvou formátech a to 102 x 152 mm a 102 x 165 mm. Kompaktní rozměry (Š x H x V) 220 x 115 x 118 mm spolu z hmotností 1,2 kg potvrzují přenosnost tiskárny. Softwarová podpora je vyjádřena programem HP Image Zone Software pro Microsoft Windows a Macintosh s HP Instant Share.

Instalace a ovládání
Instalace se protáhla na několik minut, ale za odměnu (zvolili jsme typickou a nikoliv minimální instalaci) instalátor umístí do systému všechny možné přibalené části softwarové podpory a programových utilit. Instalační program tradičně komunikuje v češtině a na 96 % z hotové instalace si bohužel rovněž tradičně vyžádá restart. Po něm se dokončí zbývajících pár procent. Ale to už je předposlední překážka před využitím stroje. Tou poslední je vytištění kalibračního listu, po něm je tiskárna plně funkční.

Program HP Image Zone slouží ke správě obrázků a základní úpravě. Zajímavé jsou pro řadového uživatele tzv. projekty, jako například tvorba panoramatu, popisku na CD, kalendáře či pohlednice a další.
Co se všechno dá provádět se samotnou tiskárnou? Využitím všech možností z menu toho není málo. Z tiskových voleb se nabízí tisk celého snímku, oblasti či indexu. Volba editace umožní řešit červená očka, otáčet obrázek, korigovat jas, přidat „umělecký“ rámeček (šest předvolených motivů), několik barevných efektů (Black & White, Sepia, Antique). V Tools pak uživatel nalezne funkce jako Slide show nebo čistění inkoustové náplně a další. Samostatnou položku tvoří ovládání Bluetooth. Nijak přehnaně popisná nápověda předchází volbě nastavení, kde lze ovlivnit komunikační jazyk (čeština zde není), datum a čas a řadu dalších parametrů.
Při načtení obrázků do tiskárny se nechá použít 5x zoom a možnosti nastavení layoutu stránky pro tisk jednoho, dvou nebo čtyřech obrázků na stránce.

Kvalita tisku
Musíme přiznat bez mučení, že kvalitou tisku jsem byli velmi příjemně překvapeni. Od takového malého drobečka člověk instinktivně neočekává výkony hodné větších bratříčků. Po vytištění sady testovacích fotografií a obrázků lze říci jen tolik, že omezení se týká pouze maximálního formátu. Z výstupní kvality neslevuje ani o píď.
Černobílé testy vykazují dobré parametry. U obou typů písem jak negativních tak pozitivních jsou čitelné velikosti až do dvou bodů. Bezpatkové pozitivní písmo v této velikosti je mírně deformované, patkové poněkud více. U negativního sansu jsou deformace větší, ovšem stále ještě nad hranicí čitelnosti. Nejvíce postiženy se jeví patkové dvoubodové litery negativní, zde se text pohybuje těsně na hranici. Radiální růžice vykazují dobrou symetrii, u 50% sytosti jen mírně protaženou vertikálně a u 25 % zase horizontálně. Paralelní rastr vytiskne až do 0,07 mm.
Barevné plochy jsou pojednány přímo vzorně. Když uvážíme, že černá se tvoří z CMY inkoustů, je její sytost překvapivě dobrá a prakticky srovnatelná s tiskem přímou černou barvou. Barevné přechody se svým vzhledem blíží dokonalému bez rušivých zlomů.
S takovou výbavou se není co divit, že i tisk fotografií, tedy hlavní úkol tiskárny, vychází na výbornou. Kovové lesky i rovnoměrný a klidný posun v šedých plochách doplněný o syté tmavé a černé plochy vytváří vyváženou a jemně strukturovanou fotografii. Rovněž podání pleťových tónů díky vysokému rozlišení a barevné věrnosti působí velmi dobře.

Praxe
Stisknutí tlačítka napájení je třeba provést poněkud větší silou, než je běžné u klasických mikrospínačů. Důvodem je mechanické uvolnění tří komponent naráz. Při vkládání čistých papírů do podavače přidržují média dvě mechanické pomůcky. Jedna z nich, která zarovnává papíry na levý okraj má docela silnou pružinu a při vkládání jednotlivých listů jsem si musel trochu pomoci. Pokud se ale vloží celý povolený rozsah 20 listů, pružina funguje dobře. Na čelní straně po odklopení krytu se nachází mimo jiné i řada otvorů pro paměťové karty. Ačkoliv jsou každá jiná, přesto je poněkud matoucí chybějící označení a dokážeme si představit „silného jedince“, který bez větších problémů zasune kartu jinam, než kam patří. Tiskárna se vypíná nejen opakovaným stisknutím napájecího tlačítka, ale také uzavřením předního krytu.
Po připojení k počítači je možné využít program pro načítání obrázků. Ten dokáže načíst obsah karty. Neumožňuje příliš vybírat ze souborů na kartě. Nabízí ale volby přenosu všech obrázků, všech typů souborů na kartě a rozlišování podle data pořízení.
Mimo kazety s CMY barvami má HP v nabídce i šedou tiskovou kazetu. S její pomocí lze tisknout podle firemních materiálů dokonalé černobílé fotografie s mnoha odstíny šedé.

Závěrem
Tiskárna HP Photosmart 375 je určena všem těm, kteří požadují mobilitu, nezávislost na počítači a kvalitní fotografický výstup s formátem 10 x 15cm. Po doplnění o akumulátor nebo autoadaptér se tiskárna stává nezávislá i na napájecí síti a je možné vytisknout fotografie skutečně kdekoliv. Doporučená cena je 7050 Kč bez DPH.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

 » Rubriky  » Stolní tiskárny  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: