Test fotografických papírů EFI - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:VSE

Test fotografických papírů EFI

7. srpna 2008, 00.00 | EFI jako jeden z největších dodavatelů řešení pro digitální tisk neponechává nic náhodě a už nějakou dobu se silně angažuje i v prodeji papírů určených pro inkoustový tisk. Představení těch nejkvalitnějších z nich, určených pro fotografickou produkci, vám tímto přinášíme.

EFI jako jeden z největších dodavatelů řešení pro digitální tisk neponechává nic náhodě a už nějakou dobu se silně angažuje i v prodeji papírů určených pro inkoustový tisk. Několik let úzce spolupracuje s firmou Tecco a díky tomu se dostává do povědomí i u nás. Hlavním rozdílem oproti jiným dodavatelům fotopapírů je zde to, že dohled nad výrobou dozoruje přímo EFI, resp. Tecco. V pravidelných intervalech hlídají vlastnosti papírů přímo u velkovýrobců, kteří nanáší potahovanou vrstvu dle vlastní receptury. Tím je zajištěna konzistence a stejné vlastnosti papírů v průběhu celého období jejich prodeje, což odběratelům umožňuje mimo jiné zachovat kvalitu tisku bez nutnosti opětovných investic do kalibrace zařízení. Všechny testované papíry dosáhly velkého barevného gamutu. Porovnání je pak vidět u každého papíru zvlášť z přiloženého obrázku. Veškerá měření byla prováděna za účelem zhodnocení kvality dle tohoto gamutu s použitím ovladačů výrobce tiskárny. Nebylo účelem zde srovnávat barevnou shodu. Ta je závislá především na použitém ovladači (ripu), zařízení a kalibraci. U papírů jde zejména o schopnost pojmout inkoust, denzity, nárůsty tiskového bodu a z toho vyplývající barevný gamut. Konstatuji nicméně, že všechny testované papíry spolehlivě pokrývají potřeby barevné shody dle norem Fogry.

Zobrazení u všech ICC je pro hodnotu v Lab L=50. V 3D znázorňuje průhledný objekt ve spektru rozsah pro Adobe RGB 1998, bílý objekt vyjadřuje gamut daného profilu papíru. U 2D zobrazení představuje Adobe RGB žlutá a u papíru bílá linka.

EFI Photo Paper 1260 Semimatt - 250 g/m2
Jedná se o fotografický papír vhodný pro všechny typy dye a pigment inkoustových tiskáren. Potah papíru tvoří PE mikroporézní vrstva bez optických zjasňovačů. Papír je certifikován institutem Fogra v třídě PT1 a PT2 ofsetových papírů, zadní strana je značená vodotiskem EFI – Fogra. Inkoust se fixuje rychle, je schopen pojmout větší nánosy inkoustu. Černá dosahuje vysoké denzity. Jedná se o těžší papír, strukturou a vzhledem je podobný papírům jiných výrobců pod označení satin. Využití najde zejména při výrobě fotografii se sametovým vzhledem nebo u specifických požadavků digitálního nátisku.


Pohled v 3D (Lab)


Pohled v 2D (ab)

Lab K
3,8/0,2/-1,5Pohled v 2D (xy)


Pohled v 2D (u‘v‘)

EFI Photo Premium Paper 4250 High – Gloss - 250 g/m2
Fotopapír s vysokým leskem, klasifikovaný institutem Fogra ve třídě PT1 a PT2 ofsetového papíru. Je doporučován jako náhrada kontraktačního nátisku pro ofset a flexo simulaci, ale taky jako vysoce kvalitní papír pro tisk fotografií. Je opatřen vodotiskem EFI – Fogra na zadní straně. Vzhledově odpovídá lesklému fotopapíru. Potah je tvořený mikroporézní PE vrstvou. EFI tento papír vysoce doporučuje pro dobrou kompatibilitu se svými nátiskovými technologiemi, konkrétně kvůli vynikající simulaci ofsetového tisku dle ISO Coated v2. Je použitelný pro dye/pigment typy inkoustů, jako i piezo a termální technologii.


Pohled v 3D (Lab)


Pohled v 2D (ab)

Lab K
4,6/0,1/-1,9Pohled v 2D (xy)


Pohled v 2D (u‘v‘)

EFI Production Premium Paper 1200 Semiglossy - 200 g/m2
Další z papírů s mikroporézní PE vrstvou. Nižší gramáž a ohebnost ho předurčují např. pro výstavnictví a je vhodný k laminaci. Má „žlutější“ vzhled. Podobně jako u ostatních testovaných papírů dobře snáší vysoké nánosy inkoustů, přitom se nekroutí. EFI jej doporučuje pro vysoké rozlišení (2 880 dpi). Je určen pro všechny typy dye a pigmetových inkoustů a technologii jak piezo (Epson), tak tepelnou (HP, Canon). Povrchová struktura a vzhled jsou saténové.


Pohled v 3D (Lab)


Pohled v 2D (ab)

Lab K
3,7/0,3/-1,3Pohled v 2D (xy)


Pohled v 2D (u‘v‘)

EFI Production Premium Paper 2200 Glossy - 200 g/m2
Papír vykazuje obdobné vlastnosti jako předešlá 1200 Semiglossy, až na vzhled, ten je lesklý. Ostatní vlastnosti a využití jsou stejné.


Pohled v 3D (Lab)


Pohled v 2D (ab)

Lab K
4,1/0,1/-1,7Pohled v 2D (xy)


Pohled v 2D (u‘v‘)

EFI Photo Classic Baryt 4270 Satin - 270 g/m2
Dostáváme se k nejzajímavějšímu médiu. V současné době většina výrobců pochytila trend návratu ke klasice a snaží se nabízet fotopapíry simulující různé podložky známé z klasické analogové fotografie. Simulace barytových papírů získává stále větší oblibu u profesionálů a EFI nezůstává pozadu. Připravila vzhledově i pocitově vysoce kvalitní fotopapír, vhodný díky absenci kyselých složek také pro archivnictví a muzea. Žádaný je hlavně kvůli perfektnímu vzhledu v černobílé fotografii, nicméně díky velkému barevnému gamutu najde uplatnění všude tam, kde je požadována absolutní preciznost a kvalita. Poněkud větší gramáž může znamenat problém pro některé tiskárny. Na řezu může dojít k drolení, proto je třeba být pečlivější při manipulaci. Na papíru je možno dosáhnout vysokých denzit, díky čemu lze počítat s bohatým vykreslením detailů i v tmavých plochách obrazu, při tisku nebudou vznikat „plochá“ místa. Výtisky dávají pocit exkluzivity za poněkud vyšší cenu, ovšem ve srovnání s jinými výrobci se jeví příznivěji. Pro fotografy vystavující černobílou fotografii jeden z nejlepších papírů.


Pohled v 3D (Lab)


Pohled v 2D (ab)

Lab K
3,4/0,3/-1,4Pohled v 2D (xy)


Pohled v 2D (u‘v‘)

Závěr
Paleta papírů dodávaných společnosti EFI kromě testovaných zahrnuje i další a pokrývá celé spektrum využití. Testované papíry jsou zaměřeny na fotografickou kvalitu. Oproti jiným výrobcům je hlavní výhodou stálost parametrů v celém průběhu dodávek, tudíž se vám nestane, že při zakoupení po letech najednou zjistíte, že se změnila povrchová vrstva, nebo taky podložka (nosič) média. Je zde předpoklad, že ve spojení s pigmentovými inkousty bude trvanlivost vůči UV záření a tím i změně barevnosti v řádu desítek let a samotná podložka nezíská typicky nažloutlý vzhled. Dalšími přednostmi jsou dostupnost a formáty papírů. Kvalita povrchové vrstvy, její nános a struktura jsou špičkové. Díky vlastnímu vývoji tiskových technologii se nejedná o papíry typu pokus/omyl, ale ověřená média s coatingem přesně navrženým pro danou tiskovou technologii. Cenou jsou oproti běžné produkci posazené výše, svými vlastnostmi se ale řadí do kategorie nejvyšší třídy, vedle produktů výrobců jako Ilford, Hahnemuhle nebo Harman, oproti nim ale naopak s nižší cenou a srovnatelnou, případně i vyšší kvalitou.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

 » Rubriky  » Stolní tiskárny  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: