SWiSH Max3: WYSIWYG editor flash animací - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


VSE

SWiSH Max3: WYSIWYG editor flash animací

16. září 2009, 00.00 | WYSIWYG editor flash animací a obecně libovolných flash projektů s podporou ActionScriptu se momentálně prodává pouze za 100 USD a ve své třetí stěžejní verzi přináší mimo nových šablon a rychlého publikování projektů například vylepšené kreslicí a editační nástroje, práci s více než 250 předdefinovanými komponentami a vektorovými tvary, rozšířený editor animačních křivek a podporu ActionScriptu.

SWiSH Max3 je je editor Flash animací, který se momentálně prodává za opravdu výrazně nižší cenu než Adobe Flash CS4 a nabízí celou řadu zajímavých funkcí v oblasti WYSIWYG editace animací, slideshow, prezentací a dalších příbuzných typů Flash projektů. Zaváděcí cena SWiSH Max3 pro Windows 2000/XP/Vista je do 16. října 100 USD, poté se cena vrátí na původních 150 USD. O interní preview flash projektů ve SWiSH Max3 se pochopitelně stará Adobe Flash Player, o všechny dalších editační funkce už samotný SWiSH Max3.

Prostředí editoru a tvorba Flash projektů

Protože jsem grafické rozhraní SWiSH Max3 popisoval už v článku o jeho předchozí verzi, omezím popis prostředí programu pouze na základní rysy. WYSIWYG náhled s interaktivní pracovní plochou doplňuje nezbytná časová osa, ve které můžete přímo tažením definovat posloupnost snímků v animaci a manipulovat s vytvořenými efekty. SWiSH Max3 umožňuje navrhovat a pracovat mimo klasických Flash animací také slideshow a webové stránky, do kterých můžete snadno vkládat textové objekty, grafické prvky, tlačítka a jiné specializované komponenty, které najdete v příslušné paletě nebo v nabídkovém oknu dostupném přes novou ikonu v toolboxu.


SWiSH Max3 v 3.0 - prostředí editoru s WYSIWYG náhledem scény, toolboxem, časovou osou a dalšími pracovními okny editoru

Nabídka komponent umožňuje relativně rychle poskládat Flash projekt z mnoha desítek komponent, které fungují podobně jako v originálním Adobe Flash CS4 a obsahují i předdefinované specifické vlastnosti například pro tlačítka, menu apod. Celkem najdeme v editoru přes 250 komponent pro nejrůznější účely, mezi které se řadí i různé vektorové tvary.

Při vkládání částí Flash animací do editační plochy určitě oceníte rozšířené vkládací operace, které nově dávají na výběr importních formátů v rámci výměny dat/objektů z jiných aplikací.

Z dalších nových editačních funkcí najdeme v nabídce SWiSH Max3 například editaci vektorových tvarů a nůž pro ořezávání objektů. Výrazně vylepšené je i definování animačních cest, které mohou nyní využívat systém beziérových křivek a také automatizovanou konverzi vektorových tvarů na animační cestu.


SWiSH Max3 v 3.0 - paleta pro vložení nejrůznějších komponent do Flash projektů


SWiSH Max3 v 3.0 - vlastnosti jednoho z objektů v projektu


SWiSH Max3 v 3.0 - jednou z novinek třetí verze editoru je nástroj Knife pro vyřezávání/ořezávání objektů

Šablony a rychlá kontrola + publikování projektů

Součástí SWiSH Max3 jsou nové šablony animací, webových stránek a různých částí Flash projektů, na kterých si jednak můžete natrénovat sestavování i složitějších projektů a dále vytvářet například efektní slideshow. Otevřené šablony nemusíte vždy nezbytně otevírat přímo v editoru a jeho časové ose, SWiSH Max3 totiž nabízí i zjednodušený náhledový mód s manipulačními funkcemi pro správu obsahu Flash projektů. Na velkém náhledu si pak jednoduše zkontrolujete vzhled a částečně i funkčnost Flash animace před jejím publikováním a pokud se vám něco nezdá, můžete aktuální šablonu (i vícestránkovou) otevřít v multifunkčním editoru.

Hotové animace a Flash projekty lze exportovat také jako klasické Flash video, EXE soubor či GIF animací a dále jako AVI video či sled PNG obrázků.


SWiSH Max3 v 3.0 - nabídka šablon projektů


SWiSH Max3 v 3.0 - rychlý pracovní mód s náhledem projektu a různými manipulačními funkcemi

Editor skriptů

Skriptování Flash projektů se ve SWiSH Max3 provádí přímo v integrovaném editoru skriptů, který sice není nijak zvlášť komfortní, ke svým účelům ale myslím stačí. SWiSH Max3 nově podporuje třídy v Action Scriptu 2, který nabízí poměrně slušné možností programového řízení objektů, podmíněných operací, práci s proměnnými a jiné užitečné věci, bez kterých se u složitějších Flash projektů prakticky nelze obejít.


SWiSH Max3 v 3.0 - integrovaný editor Action skriptů

Efekty

Počet efektů standardně dodávaných se SWiSH Max3 převyšuje číslo 350, čímž je SWiSH Max3 asi nejlépe vybavený Flash editor program právě v oblasti přechodových efektů, které prakticky již není nutno dále dokupovat. Efektů je skutečně hodně a lze je rychle vybrat z popup menu v hlavním toolbaru. Jednotlivé in/out atp. efekty jsou určeny pro prvotní zobrazení objektů, pro jejich pohyb a také pro „odsunutí“ objektů ze scény.


SWiSH Max3 v 3.0 - detail časové osy s nadefinovanými efekty a kontextovým menu pro práci se snímky


SWiSH Max3 v 3.0 - rychlá nabídka animačních efektů aplikovaných na zobrazované objekty

Závěr

Počítejte s tím, že při náročnějších grafických operacích a skriptování rychle u SWiSH Max3 narazíte na hranice možností editoru, který bych stručně charakterizoval jako cenově dostupný Flash editor pro "běžné" účely. Zejména vzhledem ke své aktuální ceně je SWiSH Max3 opravdu poměrně zajímavý editor Flash projektů, který sice nepodporuje ActionScript 3 ani jiné nejmodernější Flash standardy, je však dostatečně použitelný například pro domácí uživatele i domnívám se, že i pro mírně náročnější animátory či Flash designéry, kteří nechtějí investovat do originálního Adobe Flash CS4.

Zkušební verzi SWiSH Max3 si můžete stáhnout zdarma z webových stránek editoru.


SWiSH Max3 v 3.0 - preference editoru se sekcí pro export SWF souborů

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Webdesign  

 » Rubriky  » Design  

 » Rubriky  » Software  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: