Streaming videa - 3. HTTP Live Streaming - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Nabídka práce


VSE

Streaming videa - 3. HTTP Live Streaming

dv digitalní video

13. září 2010, 00.00 | Protokol HTTP Live podrobněji, popis jeho principu i odpovídající konfigurace na straně serveru a použití na straně klienta - to vše v posledním dílu miniseriálu o streamingu.

Programů na správu digitálních fotografií obsahujících pohodlný vizuální geotagging digitálních fotografií se v posledních dvou letech objevila celá řada v komerčních i freewarových verzích. JetPhoto Studio v podstatě reprezentuje zástupce obou kategorií – základní edice programu je poskytována zdarma pro nekomerční použití, rozšířená verze JetPhoto Studio Pro s větším počtem exportních modulů pak za poplatek 25 USD.

Obě varianty aplikace jsou k dispozici ve verzích pro Windows a Mac OS X a lze je doplnit serverovou aplikací JetPhoto Server (na bázi PHP + MySQL, cena 38 USD), která se stará především o synchronizaci + publikování jednotlivých snímků a komplexních webových galérií včetně několika typů fotografických slideshow.

Komerční edice JetPhoto Studio Pro nabízí podporu RAW formátů digitálních fotoaparátů Canon, Nikon a několika dalších značek, umí zapisovat do JPEG a RAW snímků EXIF metadata s poznámkami a klíčovými slovy, generuje flash webové galérie a videa a nemá žádná omezení v počtu zpracovávaných fotografií pro webové galérie či v přidávání zeměpisných souřadnic ke snímkům.


JetPhoto Studio 4.9.2 - předvolby uživatelského konta JetPhoto Serveru


JetPhoto Studio 4.9.2 - vybrané album fotografií s přehledovou a detailní geolokací a funkcemi na tvorbu slideshow a různých variant fotogalerií

Správa fotografií

Základní funkce JetPhoto Studia se zaměřují na roztřídění digitálních snímků do alb, u kterých se snímky dají snadno vybírat například podle data jejich pořízení ve vestavěném kalendáři. Samotné katalogizační funkce programu nejsou nijak složité ani tak propracované jako u známých organizérů digitálních fotografií typu ACDSee Photo Manager či Zoner Photo Studio a slouží především k rychlé správě a prohlížení sad snímků.

Jednotlivá alba jsou uložena v samostatných adresářích, takže je můžete snadno zálohovat na libovolné datové médium a používat v rámci Windows i Mac OS X. Snímky lze importovat přímo z paměťových karet digitálních fotoaparátů, přidávat k nim klíčová slova a poznámky.


JetPhoto Studio 4.9.2 - zobrazení velkého náhledu fotky a kalendáře


JetPhoto Studio 4.9.2 - organizér nabízí i jednoduché úpravy barevnosti a jasu + kontrastu fotografií

Geotagging snímků

Hlavní funkcí manažeru snímků je vizuální geotagging snímků neboli přidávání a manipulace s GPS zeměpisnými souřadnicemi, podle kterých se pak fotografie zobrazují na mapě. Jádrem vizuálních modulů pro manipulaci s GPS metadaty snímků jsou služby Google Maps a Google Earth, jejichž mapové podklady JetPhoto Studio využívá.

Umístění snímku do mapy je triviální stejně jako eventuální export pozic snímků pro jejich zobrazení v Google Earth/Google Maps. JetPhoto Studio nabízí tři metody určování pozice snímků v mapě – manuálně kliknutím do mapy, automaticky z GPS logu a přímo podle GPS metadat uložených některými specializovanými zařízeními či digitálními fotoaparáty obsahujícími GPS modul (například Nikon D200, Ricoh 500SE, různé mobilní telefony/PDA s GPS modulem typu iPhone aj.).
JetPhoto Studio 4.9.2 - detaily funkcí geotaggingu a vizualizace GPS metadat

Zpracování GPS logů má na starost poměrně komfortní GPS Log Manager, který prozkoumá celý záznam trasy, přiřadí snímkům odpovídající zeměpisné souřadnice a současně umí vizualizovat celou uloženou trasu s pozicemi fotografií. GPS Log Manager si poradí s různými formáty GPS logů, které lze navíc stáhnout přímo z daného zařízení připojeného na sériový či USB port – například různé modely GPS receiverů Garmin apod.


JetPhoto Studio 4.9.2 - GPS Log Manager slouží k importu, zpracování a vizualizacím snímků záznamech GPS tras s pozicemi jednotlivých snímků


JetPhoto Studio 4.9.2 - sdílení a export GPS pozice snímků pro aplikaci Google Earth


JetPhoto Studio 4.9.2 - hromadná manipulace s EXIF/IPTC metadaty

Publikační funkce

Fotografie můžete z JetPhoto Studia publikovat a exportovat několika způsoby. Klasické webové galérie umí program generovat v běžných formátech vhodných pro různé servery včetně Flash slideshow a galerií využívajících známý javascriptový systém webových galerií Lightbox. Mezi publikační funkce patří i nahrávání snímků na server Flickr a případná synchronizace souborů s JetPhoto Serverem.


JetPhoto Studio 4.9.2 - nastavení vlastností slideshow


JetPhoto Studio 4.9.2 - volby u tvorby obrázkových flash galerií


JetPhoto Studio 4.9.2 - zkušební verze modulu na tvorbu webových galérií se známým Lightboxem


JetPhoto Studio 4.9.2 - další zkušební modul na tvorbu galerií pro pozice snímků zobrazované v Google Maps


JetPhoto Studio 4.9.2 - funkce pro nahrávání fotografií na Flickr a synchronizaci snímků s JetPhoto Serverem


JetPhoto Studio 4.9.2 - modul na tvorbu pozadí ze snímků pro různé mobilní telefony či jiná kapesní zařízení

Závěr

JetPhoto Studio se v oblasti vizuálního geotaggingu snímků rozhodně nemá za co stydět a i ve své bezplatné verzi se přinejmenším vyrovná komerčním aplikacím pro manipulaci s GPS metadaty. Se samotnou správou fotografií a jejich případnou editací je to v případě JetPhoto Studia už trochu horší, nicméně celkově se jedná o velmi zajímavou a myslím, že i hodnotnou aplikaci pro zpracování GPS metadat včetně GPS logů.

JetPhoto Studio si můžete stáhnout z webových stránek společnosti JetPhoto Software.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Apple  

 » Rubriky  » Webdesign  

 » Rubriky  » Digitální video  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Poptávka bazar

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: