Softwarové novinky 5/2005 - prepress - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Nabídka práce


VSE

Softwarové novinky 5/2005 - prepress

sw software

6. května 2005, 00.00 | Svátek práce chtěli vývojáři zjevně oslavit prací a proto vám můžeme nabídnou poměrně bohatý přehled softwarových novinek z oblasti prepressu, které se objevily v průběhu měsíce dubna.

Windows
 
Název a stručná charakteristika programu

shareware, 20 USD
Font Fitting Room 1.2.1 - update správce písem na prohlížení a management nainstalovaných i nenainstalovaných písem nabízí například možnost nastavení funkce pro vyhlazování písem ClearType. Program podporuje TrueType, OpenType, postscriptové i bitmapové fonty, má vestavěnou mapu znaků a nabízí též přehledné zobrazení vlastností jednotlivých formátů písem.
komerční, 20 USD
HomePrint Publisher 1.5 - nová verze jednoduchého a levného DTP programu na domácí publikování umožňuje kombinovat text s grafikou a hotovou publikaci pak uložit či vytisknout. Součástí HomePrint Publisheru je dvanáct předdefinovaných šablon pro různé typy publikací.
komerční, 38 USD
PDF2TXT 3.1 - nová verze nástroje na extrakci textových informací z PDF dokumentů podporuje několika nových jazyků a ke své funkci nevyžaduje Adobe Acrobat.
komerční, 100 USD
pdfFactory Pro 2.41 - update vynikajícího tiskového driveru pro WIndows na tvorbu PDF dokumentů z prakticky libovolné aplikace. pdfFactory Pro umí například automaticky spojovat tiskové úlohy/dokumenty do jednoho PDF souboru, vkládá do PDF dokumentů písma a umí celý dokument ochránit pomocí zvoleného šifrování. Program existuje už delší dobu i v české verzi a prodává se navíc i ve zjednodušené verzi pdfFactory (která například nepodporuje šifrování PDF dokumentů).
shareware, 15 USD
Star Envelope Printer Pro 3.65 - jednoduchý, ale poměrně komfortní tiskový program na potisk libovolného množství obálek. Star Envelope Printer Pro má vlastní databázi údajů, dávkové funkce pro tisk a umí tisknout i loga, několik typů čárových kódů a různé speciální textové informace pro poštovní služby.
shareware, 35 USD
UltraEdit 11.10 - původně programátorský textový ASCII editor se díky svým rozsáhlým schopnostem v definování maker a operací s textem perfektně hodí například pro prvotní přípravu zdrojových textů pro sazbu, jejich filtrování apod. Novinkou jedenácté verze editoru je jednak nové prostředí s novými ikonkami, konverze obsahu Clipboardu přímo při vkládání textů (UNIX/Mac/DOS konce řádek) a dále též automatická detekce kódování UNICODE.

Windows/Macintosh
 
Název a stručná charakteristika programu

info
Adobe versus Macromedia, kdo z koho? Zřejmě Adobe, neboť oznámená akvizice Macromedie a její převzetí společností Adobe (byť především formou výměny akcií) přišlo opravdu hodně nečekaně. Adobe si určitě přijde na své, neboť některé z produktů doposud konkurenční Macromedie (jako například Dreamweaver MX) nedokázala Adobe plnohodnotně nahradit o oblíbenosti autorizačního balíku Flash MX ani nemluvě. Co se teď stane například s do budoucna vcelku nadějnou technologií FlashPaper a dalšími profesionálními produkty od Macromedie se raději neodvážím komentovat, to všechno ukáže až čas.
komerční
První zprávy o balíku Adobe Creative Suite 2 se objevily již před delší dobou, teprve nyní je ale vše oficiální. Mimo stávajících aplikací Adobe Photoshop CS2, Illustrator CS2, InDesign CS2, GoLive CS2 a VersionCue CS2 obsahuje sada Creative Suite 2 ještě nástroje Adobe Bridge a Adobe Stock Photos. Zde jsou ve zkratce některé zásadní novinky ohlášené u jednotlivých programů v balíku:
Adobe Photoshop CS2 - novinkou je možnost práce s úběžným bodem, což přináší revoluční možnosti při práci s perspektivou. Možnosti úběžného bodu jsou podobné jako u na Grafice On-line již představeného plug-inu Mok Perspective Clone Brush. Další novinkou je inovovaná práce s vrstvami respektive s jejich ovládáním a taktéž vylepšený prohlížeč grafických souborů, který nově umí upravovat metadata i klíčová slova a sdílet sady souborů. Patrně na nářky uživatelů digitálních fotoaparátů přibyla schopnost dávkově zpracovat RAW fotografie včetně automatické úpravy expozice, jasu, vyvážení barev, kontrastu apod. Deformační funkce byly obohaceny o image warping, pomocí kterého lze poměrně snadno vyrobit různé prostorové efekty zdeformováním vybrané grafické plochy na zvolený objekt případně roztažením či nastaveným zkroucením grafické předlohy.
Adobe Illustrator CS2 - výrazně inovovaná vektorizace bitmapových objektů umí poměrně rychle převádět bitmapy do podoby vektorových čar a objektů. Další zásadní novinkou je tzv. Live Painting, který umožňuje vybarvit zvolenou oblast nebo okraj objektu s možností využití překrývajících se cest a automatickou opravou mezer. K lepšímu ovládání programu by měly přispět uživatelem volitelná prostředí (na bázi šablon), ve kterým si můžete nastavit zobrazení pouze těch nástrojových palet a oken, která pro daný projekt potřebujete. Novinkou je i paleta Control, která nabízí přístup k novým i stávajícím funkcím programu podle aktuálního výběru. Adobe Illustrator byl až doposud poněkud konzervativní v oblasti importu a práce s vrstvami v souborech Adobe Photoshopu, což by měla verze CS2 zásadně změnit a nabídnout možnost ovládání zobrazení jednotlivých PSD vrstev v grafické kompozici.
Adobe InDesign CS2 - nová verze programu pro sazbu a zlom konečně nabízí objektové styly (a eliminuje tím řadu externích doplňkových plug-inů), které mohou obsahovat například vlastnosti rámečků, textů atp. Stejně jako Adobe Illustrator CS2 také InDesign CS2 nově nabízí podporu vrstev u souborů Adobe Photoshopu respektive možnost ovládat viditelnost jednotlivých vrstev. Stejná funkce se týká podpory vrstev u PDF dokumentů. Libovolný objekt InDesignu CS2 lze nyní exportovat v podobě tzv. snippets (něco jako výstřižek). Jednotlivé snippets pak lze používat v jiných dokumentech včetně zachování formátování a umístění objektu (či skupiny objektů) na stránce. Další poměrně významnou novinkou je určení prvků, které bude daný uživatel programu potřebovat v Adobe InCopy CS2 - například různé rámečky na stránce apod. Uživatelé předchozího InDesignu CS budou mít zajisté velkou radost z toho, že InDesign CS2 opět používá nový vlastní formát dokumentů. Naštěstí umí InDesign CS2 exportovat dokumenty ve formátu INX (InDesign Interchange) a následně je otevřít v InDesignu CS (nikoliv ale ve starším InDesignu 2.x).
Adobe GoLive CS2 - návrhy a komplexní řešení tvorby webových stránek byly v GoLive CS2 rozšířeny o tzv. live rendering vykreslující obsah webu v reálném čase pomocí integrovaného jádra na bázi prohlížeče Opera. Nové jsou rovněž vizuální nástroje na tvorbu a úpravu stránek na bázi kaskádových stylů, které je možné vytvářet v integrovaném CSS Editoru. Kaskádové styly lze nově použít i pro tvorbu mobilního obsahu pro různé kapesní počítače a chytré mobilní telefony. Grafické funkce GoLive CS2 nově umožňují kontrolovat SVG-t obsah pro mobilní zařízení, další novinkou je pak inovovaná správa vzdálených webových serverů prostřednictvím služeb SecureFTP a WebDAV s využitím SSH nebo SSL zabezpečení.
Version Cue CS2 - nástroj na sdílení souborů a sledování jejich verzí přináší zjednodušené sdílení dokumentů pro malé pracovní skupiny a možnost rychle změnit název dokumentu podle zvolené šablony.
Adobe Bridge - jedná se o jakou berličku v balíku Creative Suite 2, jejímž úkolem je prohlížení, vyhledávání a správa souborů používaných v různých aplikacích Adobe. Adobe Bridge podporuje všechny stěžejní nativní formáty používané v rámci jednotlivých aplikací balíku Creative Suite 2 a do jeho prostředí lze přepínat z jednotlivých aplikací balíku CS2.
Adobe Stock Photos - jedná se o nástroj respektive službu zpřístupňující prohlížení a stahování fotografií k volnému použití z různých zdrojů. Pomocí Adobe Stock Photos si můžete fotografie též přímo koupit (tato funkce bohužel není zatím dostupná pro Českou republiku). K dispozici je více než čtvrt miliónu fotografií z několika knihoven, jejich otevírání (bez vodoznaku) v Adobe Photoshopu a mimo jiné i správa metadat uložených u jednotlivých grafických souborů.
update
Adobe InCopy CS 3.0.1 April - update jedné ze stěžejních aplikací společnosti Adobe obsahuje všechny opravy a vylepšení stávajícího březnového update InCopy CS 3.0.1 a mimo nových oprav přináší kompatibilitu s Adobe Creative Suite 2.
update
Adobe InDesign CS 3.0.1 April - stejný systém oprav je nově k dispozici pro Adobe InDesign CS. Novinkou je opět kompatibilita s Adobe Creative Suite 2 prostřednictvím podpory formátu InDesign Interchange (INX). Ostatní drobné opravy obsažené v updatu se týkají práce s textem a písmy, definování stylů, spolupráce s InCopy, grafiky, exportu PDF dokumentů, tvorby bookmarků, konverzních a dalších funkcí.
freeware
AFPL Ghostscript 8.51 - update známého interpreteru jazyka PostScript už velmi dlouho podporuje i PDF dokumenty a umí je také vytvářet. Update opravuje různé drobné chyby, přidává podporu PDF 1.6 a navyšuje stabilitu celého balíku.
komerční
AutoPrice 6.06 - update extenze pro QuarkXPress na propojení dokumentů Quarku s externí ODBC kompatibilní databází se hodí například při tvorbě rozsáhlejších ceníků, nabídkových katalogů apod., u kterých je třeba často aktualizovat různé textové a číselné údaje. Extenze umožňuje měnit též grafické objekty uložené v databázi a rychle tak vyměnit například fotografie zboží či jiných produktů.
komerční, 90 USD
Barcode Toolbox 3.5.3 - update plug-inu pro Adobe Illustrator na tvorbu čárových kódů opravuje jednu z funkcí pro kreslení strukturu kódů a podporuje čárové kódy
EAN 8, EAN 13, Code 128, UPC/A, UPC/E, UPC/EAN 128, ITF 14, JAN 8/JAN 13, ISBN (Bookland), ISBN-EAN (Bookland EAN), ISSN, EAN13 Coupon, UPC Coupon a Marks&Spencer 7B.
komerční, 159 USD
Batch Print 2.48 - extenze pro QuarkXPress 4.x a vyšší verze slouží k hromadnému tisku dokumentů Quarku na libovolné postscriptové tiskárně nebo exportu postscriptových souborů. Extenze umožňuje vytvořit seznam tiskových úloh, podporuje automatický update vložených obrázků, sledování EPS fontů a barev, umí pracovat se separacemi a zvládne též tisknout každou stránku v daném dokumentu samostatně s jiným nastavením.
komerční
DesignMerge 6.01 - sada profesionálních extenzí pro QuarkXPress je určena k navýšení komfortu při spojování dokumentů, jejich tisku a dalšímu zpracování. Součástí DesignMerge je též extenze CopyFit, která hlídá přetečení nebo naopak "podtečení" textů v rámcích.
komerční, 20 USD
HomePrint Labels 2.3 - levný nástroj na tvorbu a tisk nejrůznějších vizitek, štítků, samolepek, obalů apod. nabízí například i tvorbu čárových kódů a vlastní databázi s maximálně 32 tisíci záznamy. Novinkou je podpora formátu Vcard pro zachování kompatibility s Mac OS, navýšení položek pro telefonní čísla (z 20 na 30 znaků), vylepšený import databáze, podpora drag&drop, nový typ usazování objektů a především kompatibilita databází pro Macintosh a Windows verze programu.
komerční, 30 USD
Knowbody Color Markup 3.0.7 - update plug-inu pro Adobe InDesign CS rozšiřuje funkce InDesignu o kontrolu správných barev pro účely prepressu.
komerční
Knowbody Label It 3.2 - update plug-inu pro Adobe InDesign na tisk názvů obrázků v dokumentech InDesignu.
komerční, 60 USD
pdf-Office 3.5 - nová verze balíku na tvorbu PDF formulářů nabízí vlastní WYSIWYG editor, podporu JavaScriptu, testovací mód, vlastní textový editor a podporuje grafiky v různých formátech. Novinkou verze 3.5 je podpora klíčových slov pro vyhledávací enginy a DMS systémy.
komerční, 65 USD
SilverFast HDR 6.4.1r4 - update výborného skenovacího balíku s podporou 16-bitových barvových kanálů a řadou automatických funkcí pro barvové a image processingové úpravy naskenované předlohy upravuje zobrazování histogramu a přidává do histogramu funkci lupy.
komerční
Ultimate Impostrip V8 - špičkový impoziční balík je nově dostupné ve své osmé verzi. Novinkou je podpora dynamických předloh, pomocí kterých lze efektivně řídit různé sady impozičních operací, nezávislý přístup k impozičním úkolům přes libovolné připojení a podporu PDF dokumentů a něco kolem 150 postscriptových souborů různých aplikací včetně QuarkXPressu, Adobe InDesignu a Adobe Acrobatu.
komerční, 50/70 USD
VueScan/VueScan Pro 8.2.09 - update výborného balíku na skenování s podporou několika set plochých a filmových skenerů nabízí též import digitálních fotografií ve formátu RAW. Update VueScanu rozšiřuje podporu několika filmových skenerů, přidává nový formát papíru, vylepšuje automatické ořezové funkce a opravuje několik chybu driverů skenerů Canon.
komerční, 999 USD
Xactuell for QXP 3.1r33 - update profesionální extenze pro QuarkXPress na obousměrné propojení dokumentů Quarku s databázovými systémy přináší drobné opravy týkající se podporu FileMakeru 7, iODBC databázových zdrojů a napojení dokumentů na SQL databáze.
komerční, od 800 USD
Xcatalog 4.2.2/6.2.2 - update další extenze pro QuarkXPress umožňující propojit dokumenty Quarku s databází a snadno tak aktualizovat libovolné položky přináší různé malé opravy u obou verzí extenze.

Macintosh
 
Název a stručná charakteristika programu

shareware, 10 USD
Font Finagler 0.5.2 - update shareware utility na opravu cache písem v Mac OS X přináší nový způsob čištění cache v Mac OS X 10.4.
komerční, 25 USD
iBarcoder 2.4.1 - update editoru na tvorbu čárových kódů podporuje například kódy UPC A, UPCE, EAN 13, EAN 8, ISBN, ISSN, Postnet, FIM Codes, Horizontal bars, Code 128, Codabar, Code 39, Code 11, Code 93, MSI a Interleaved 2 of 5.
komerční, 130 USD
Insider FontAgent Pro 3.0.1 - update profesionálního správce písem obsahujícího též unikátní funkce pro diagnostiku, optimalizaci a opravy instalace písem přináší vylepšené funkce ověřování integrity a aktivace sad písem, upravenou funkci porovnávání jednotlivých fontů, zjednodušenou volbu pro import písem a několik dalších drobných změn.
shareware, 20 USD
MacGhostView 4.1 - update prohlížeče postscriptových a PDF dokumentů opravuje tiskové funkce programu.
komerční, 27 USD
PdfCompress 4.4.1 - update programu na kompresi PDF dokumentů umí redukovat velikost PDF souborů o deset až padesát procent a přináší kompatibilitu s Mac OS X Tiger.
komerční, 50 USD
PDFpen 2.1.1 - update editoru na manipulaci a editaci PDF dokumentů přidává kompatibilitu s Mac OS X 10.4 a upravuje funkce pro spojování a rozdělování PDF souborů. K dispozici je i komfortnější verze PDFpenPro 2.1.1 prodávaná za 90 USD.
shareware, 30 USD
photoprinto 1.2 - nová verze programu na tvorbu a tisk grafických alb s různými layouty stránek přináší generování a možnost exportu alb ve formátu HTML, nové volby v preferencích a kompatibilitu s Mac OS X Tiger.
freeware
TeXShop 2.0 - nová verze prohlížeče TeX dokumentů přináší novou metodu synchronizace, prohledávání PDF dokumentů pomocí funkcí Mac OS X Tiger, nové preference a několik jiných důležitých funkcí.
komerční, 89 USD
Text Cleaner 3.0 - nová verze speciálního nástroje na úpravy a filtrování textů. Program umí například rychle odstranit uvozovky, různé typy speciálních znaků, vícenásobné mezery, tabulátory, odřádkování apod. Novinkou je přímá spolupráce s Adobe InDesignem CS a QuarkXPressem 6.5, odstraňování HTML tagů z textu a deset uživatelských předvoleb.
shareware, 12 USD
The Fontz X 4.2 - nová verze manageru fontů rozšiřuje možnosti správy doposud nenainstalovaných písem včetně možnosti měnit názvy skupin fontů a přidává systém generování chybových hlášení.
shareware, 19 USD
Typeset 2.0 - nová verze prohlížeče fontů pro Mac OS X umí zobrazovat obsah jednotlivých písem.
komerční, 40 USD
Veenix: Design & Type Tools 4.2 - soubor nástrojů a utilit pro práci s fonty a grafikou nově přináší funkce na grabování okének a celých obrazovek, export souborů v různých grafických formátech a odesílání obsahu Clipboardu e-mailem.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Polygrafie  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: