SmartDraw: business grafika ve velkém stylu - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Nabídka práce


VSE

SmartDraw: business grafika ve velkém stylu

sw software

16. září 2005, 00.00 | Dřívější nenápadný shareware se za několik let své existence přeměnil v produkt, který
představuje špičku v oblasti kancelářské a obchodní grafiky. Pokud potřebujete vytvářet
diagramy, schémata, plány, kalendáře, formuláře či mnohé další typy ilustrací,
představuje SmartDraw jednu z nejlepších voleb. Více už v naší recenzi.

Pojem vektorová grafika bývá spojen především s ilustracemi, vytvářenými profesionálními grafiky coby doplnění layoutu publikací (Adobe Illustrator, CorelDraw, Macromedia FreeHand aj.) či webových prezentací (Flash nebo SVG), a dále technickými výkresy (AutoCAD aj.). Existuje zde nicméně ještě jiná skupina ilustrací, spojená s něčím, co bychom mohli označit za business, kancelářskou či domácí grafiku. Grafikou daného typu jsou různé plakátky, nápisy, grafy, schémata, vývojové diagramy a mapky, plány, časové osnovy a mnoho dalšího. Typicky se k tvorbě ilustrací daného typu používá především kancelářský software (Microsoft Office, OpenOfice aj.), pro vyšší nároky zde jsou nicméně nástroje specializované. Určitý prim v dané třídě nástrojů hraje Microsoft Visio, najdou se nicméně produkty, které dokáží škálou funkcí tomuto řešení úspěšně konkurovat. Za zřejmě nejúspěšnější řešení daného typu lze takto považovat SmartDraw stejnojmenného výrobce. Ten vyspěl za několik let své existence z jednoduché sharewarové aplikace do skutečně robustního řešení, které svým způsobem definuje nový typ publikování. Není tedy divu, že jsme se na uvedený produkt rozhodli podívat podrobněji v této recenzi.

Základní přiblížení

SmartDraw je produktem pro platformu Windows (95 a vyšší). Posláním SmartDraw je tvorba grafiky toho typu, o které jsme hovořili v úvodu našeho článku. Výrobce se přitom pyšní, dle našeho názoru oprávněně, tím, že jeho produkt je maximálně intuitivní a dovoluje i úplnému laikovi využívat hned zpočátku vlastnosti SmartDraw skutečně naplno. Napomáhá tomu především propracovaný systém průvodců a nápovědy, který vede uživatel skutečně krok za krokem. (Ale také si nárokuje odpovídající část obrazovky.) Při tvorbě ilustrací přitom rozhodně není třeba začínat od nuly, protože SmartDraw disponuje rozsáhlou sadou šablon, dělených do skupin podle typu užití (například vývojové diagramy, plány, formuláře, výukové, medicínské či vědecké ilustrace aj.). Šablon je skutečně tolik, že je třeba ocenit možnost jejich prohledávání či organizace do vlastních skupin. Typy a počet šablon, a spolu s tím i další výbava programu, se nicméně liší podle edic SmartDraw, kterých je v dnešní době celých devět podle typu určení (Flowchart, Technical, Gantt Chart & Calendar, Floor Plan aj.). V následujícím popisu se zaměříme na nejkomplexnější Suite Edition, která v podstatě zahrnuje možnosti všech ostatních verzí, podrobnosti pak lze dohledat na serveru produktu.

sdraw1f.jpg

Prostředí SmartDraw

Možnosti tvorby ilustrací

Ilustrace SmartDraw jsou založeny na tvarech (resp. symbolech). Produkt jich obsahuje řadu dopředu připravených (množství a typ se liší podle edice), uživatel si pak s pomocí funkce FreeForm může vytvářet tvary vlastní. Přístup k tvarům je možný přes uživatelsky definované nástrojové panely i knihovny a také odpovídající vyhledávací nástroj. Pracovní plocha dokumentu může být prakticky neomezená, možné je vytváření vazeb mezi ilustracemi pomocí odkazů. K dispozici je konfigurovatelný systém pravítek a vodítek, složitější schémata, více podob návrhu apod. lze organizovat pomocí vrstev.

Mimo běžných operací známých z jiných vektorových editorů (seskupování, změna pozice, zarovnávání atp.) lze použít pokročilý systém propojování s pomocí čar, šipek, kót (včetně automaticky generovaných délkových údajů) a jiných útvarů: vytvářená propojení se přitom chovají maximálně inteligentně, když například zůstávají zachována při přemístění připojených objektů. Uživatel také může využít výplně, rámečky, textury i jiné efekty různých barev a podob. Velmi dobře si SmartDraw poradí s textem, u kterého lze měnit všechny obvyklé formátovací charakteristiky, používat rotaci či automatické zarovnání do daného tvaru, k dispozici je i dynamický spell-checker (slovník pro češtinu chybí) a mnoho dalšího. Pokročilé nástroje se nabízí i pro tvorbu tabulek, které lze použít zejména při návrzích formulářů a také kalendářů (produkt nabízí možnosti automatického generování proměnného obsahu, například data, dnů v týdnu apod.).

sdraw2f.jpg

K dispozici je nepřeberné množství šablon

Import, export, výstup

Velmi silné je napojení SmartDraw na jiné aplikace a systémy a to jak na vstupu, tak i výstupu. Produkt je především úzce integrován do Microsoft Office, což znamená možnost vložení jeho ilustrací do prostředí aplikací tohoto balíku s možností pozdější editace stejně dobře, jako možnost přejímání dat (symboly, kliparty aj.) či dokumentů z uvedených aplikací do SmartDraw (včetně třeba inteligentního generování schémat na základě dat importovaných z Excelu apod.). S pomocí příslušného průvodce lze také načíst dokumenty z Microsoft Visio, dále se nabízí import pro technickou grafiku (DXF, VSD, DWG) a vektorové (EPS. PDF, AI, CDR) či bitmapové (GIF, JPG aj.) formáty publikačního průmyslu.

Obdobně bohaté jsou pak možnosti exportní, dovolující ilustrace vytvořené s pomocí SmartDraw využít v tiskovinách či na Webu. Mimo výše zmíněných vektorových a bitmapových formátů (příslušné exportní filtry obvykle nabízí vyladění řady parametrů, včetně možnosti uložit výstupní nastavení pro opakované použití) je zde poměrně pokročilý výstup do HTML stránek (s grafikou převedenou podle požadavků do JPEG, GIF či PNG), dovolující zachovat i odkazy použité v původní ilustraci. Přes Web lze takto sdílet vytvořené ilustrace i s pomocí online služby SmartDraw Net, poskytované uživatelům produktu zdarma, i ti, kdo nedisponuji SmartDraw si pak ilustrace v daném formátu mohou prohlížet s pomocí odpovídajícího bezplatného prohlížeče. Bez zajímavosti pak není ani tisková funkce, která dovoluje výstup přizpůsobit požadovaným parametrům (počet stránek, velikost aj.) nebo odeslat dokument k vytištění na velkoformátovém zařízení některému z partnerů SmartDraw.

sdraw3f.jpg

Nastavení exportu do PDF

Závěrem

SmartDraw je hodně pokročilým řešením, jehož možnosti jsme zde mohli přiblížit pouze ve značné zkratce. Přesto doufáme, že jeho škála jeho možností i způsob aplikací byly z našeho přiblížení dobře vypozorovatelné, k dispozici je ostatně příslušná trial verze (a také třeba srovnání s Microsoft Visio, případové studie, ukázkové příklady atp.). Za schopnosti si ovšem výrobce dává dobře zaplatit - časy sharewarových cen jsou ty tam. Nejvybavenější Suite Edition je takto k mání za 297 USD (v současnosti nicméně v akci online za 197 USD), k dispozici je pak dražší, na právníky orientovaná podoba Legal Solution (449 USD), ostatní edice jsou nabízeny za 198 USD. Výrobce zde evidentně spoléhá na schopnosti a intuitivnost řešení, které se uživateli v dané třídě aplikací (samozřejmě zde mluvíme o komerčním, nikoli domácím nasazení) mohu zúročit velmi rychle.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Sazba  

 » Rubriky  » Vektory  

 » Rubriky  » Polygrafie  

 » Rubriky  » Software  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: