Sdružení Dobrého Designu: semináře zaměřené na design a grafiku startují - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



VSE

Sdružení Dobrého Designu: semináře zaměřené na design a grafiku startují

8. června 2006, 00.00 | Sdružení dobrého designu realizuje projekt informačního, vzdělávacího a poradenského centra pro efektivní využití grafiky a grafického designu v malých a středních firmách. Cílem projektu je pomoci těmto subjektům orientovat se v problematice designu, grafického designu a užité grafiky.

Sdružení dobrého designu (dále jen SDD) realizuje projekt informačního, vzdělávacího a poradenského centra pro efektivní využití grafiky a grafického designu v malých a středních firmách. Cílem projektu je pomoci těmto subjektům orientovat se v problematice designu, grafického designu a užité grafiky především z hlediska praktického využití v podnikatelském prostředí. SDD oficiálně zahájilo svou činnost v tomto segmentu tiskovou konferencí, jež se uskutečnila 16. května 2006 od 11 hodin v sídle Hospodářské komory hlavního města Prahy (Nám. Franze Kafky 7, Praha 1).

SDD, jeho vize

SDD si se svým vzdělávacím programem klade za cíl pomoci českým středním a malým firmám orientovat se v oblasti reklamy, propagace a marketingu a dopomoci jim v úspěšné realizaci jejich plánů a úspěchů. To vše především díky poskytnutím know-how v oblasti propagace těchto podniků a jejich produktů/služeb a zvýšení konkurenceschopnosti jak v podmínkách domácího, tak i evropského trhu. SDD se primárně zaměřuje na poradenství v oblasti právní ochrany související s používanými značkami a designem výrobků a s aplikací autorského zákona v podnikatelské praxi. Dále je na programu řešení možnosti designu pro vytvoření kvalitativně nových výrobků, návrhy reklamních plakátů či reprezentačních log výrobce. A co je neméně důležité (a jistě to většině z vás pomůže při rozhodování), celý projekt je financován ze státního rozpočtu České republiky a Evropského sociálního fondu. Poradenská činnost má formu veřejné podpory a je tedy poskytována podnikům a podnikatelům zdarma.

Program

V dnešní době, kdy je vizuální komunikace velice důležitá a doprovází nás téměř na každém našem kroků (ať již si to připouštíme či nikoli), jsou znalosti a správná orientace v tomto segmentu naprosto nezbytným předpokladem pro úspěch a správné fungování každé společnosti. SDD má proto připraveno několik bloků přednášek pro širokou podnikatelskou veřejnost. První blok již proběhl a sice 6. června v prostorách Design centra České republiky v Jungmannově ulici 30, v Praze 1. Pokud jste první běh přednášek nestihli, nezoufejte, následovat budou další bloky (vždy čtyři přednášky, které přednesou vybraní odborníci), v září a v říjnu. Témata přednášek budou reagovat na aktuální zájem podnikatelské veřejnosti. V prvním říjnovém týdnu bude ve spolupráci s partnerem projektu Vysokou školou umělecko-průmyslovou v Praze realizován tématický workshop vedený předním světovým designérem, Kanaďanem Jerzym Seymourem. Ten v inkriminovaný čas povede v ateliéru designu Michala Froňka a Jana Němečka tvůrčí dílnu se studenty s jejímiž výstupy a výsledky bude seznámena podnikatelská veřejnost prostřednictvím přednášky. Workshop bude součásti Designbloku a jeho praktická ukázková řešení budou prezentována na výstavě pro podnikatelskou veřejnost uspořádané po jeho skončení.

První běh - jaký byl?

První blok přednášek jsme si samozřejmě, coby médium zabývající se grafikou, nesměli nechat ujít a vyrazili jsme do Jungmanovy ulice, kde 6.6.2006 od 10 hodin proběhlo premiérové zahajovací kolo seminářů SDD. Jaké to bylo a co jste si mohli odnést? Předně nelze od takovéto akce očekávat žádné zázraky, nebo že po absolvování oněch cca 5-6 hodin se z vás stanou mistři v oblasti marketingu. Co však lze očekávat, že si rozšíříte obzory, dozvíte se nějaké nové informace (například z oblasti práva ve vztahu k autorským právům) případně získáte inspiraci pro vaši budoucí práci (propagaci, grafické návrhy a podobně). Stejně jako každá podobná akce, i tato mělo jak své kladné tak i stinné stránky. Byla rozdělena do 4 samostatných (něco přes hodinu dlouhých) bloků, v rámci toho kterého vždy hovořil člověk "z oboru".

  • 1) Obraz a Text - přednášel profesor Miroslav Vojtěchovský
  • 2) Význam ochrany duševního vlastnictví - přednášel ing. Pavel Rajchrt (Patentová kancelář)
  • 3) Vztah designu a marketingu - přednášel ing. Miloš Toman
  • 4) Grafické symboly - přednášel Jan Schicker (člen asociace užité grafiky a grafického designu)

První vystoupení (prof. Miroslav Vojtěchovský) se zabývalo jak vizuální komunikací, tak vizuální komunikací, doplněnou textem. První přednáška byla ukázkou profesionálně odvedené práce. Pan prof. Vojtěchovský to vzal komplexně, včetně úplných prvopočátků (z dob cca 4 000 let před Kristem), dalšího vývoje až po současnost. Vše bylo doplněno fakty, názornými příklady s podrobným vysvětlením, historickými mezníky v oblasti grafiky a především spojením fotografie s textem. Nechybělo také spousta upozornění a varování na různá poselství, kódy nebo dokonce skrytá propagace fašismu v reklamě a možné negativními dopady na společnost. Cílem přednášky však bylo pochopit grafiku, fotografie a texty nejen jako "mrtvé obrazy a prázdné věty", ale spíše jako velmi mocný a efektivní nástroj, který lze účinně použít jak pro dobro věci, tak také pro zlo (kde hranice mezi paranoiou a skutečností bývá leckdy velmi nezřetelná).

Druhá přednáška o Významu ochrany duševního vlastnictví tvořila naprostý protipól předchozího výstupu. Předně hned ze začátku mě zaskočilo (a nejen mě) prohlášení Pana ing. Rajchrta, že žádná projekce nebude, že bude pouze hovořit a pokud bude mít kdokoli zájem o obrazový materiál, nechť si jej najde na internetu. Bohužel hned záhy se ukázalo, že dotyčný nejenže není schopen vést přednášku tak, aby jeho výklad měl hlavu a patu a posluchače zaujal, ale neuměl mluvit ani dostatečně nahlas. To vše v kombinaci jakékoli absence obrazového materiálu, mělo za následek zbytečnou hodinu, během níž jste se jen snažili neustálým nastražováním uší zaslechnout jakoukoli informaci (pokud jste tedy již dávno neusnuli). Vrcholem nezájmu a lhostejnosti přednášejícího vůči posluchačům bylo (na několikeré důrazné pobídnutí "Hlasitěji, prosím!") jeho rezolutní odmítnutí mikrofonu, který mu nabízela jedna z organizátorek celé akce. Po skončení přednášky jste si z načerpaných informací nejspíše udělali maximálně ten závěr, že autorská práva jsou důležitá, ale velmi složitá věc, kde stejně nikdy nemáte zaručeno, že vám váš nápad nikdo neukradne.

Třetí část byla naštěstí opět příjemným oživením, kdy přednášející ing. Miloš Toman svým živým výkladem probudil skomírající posluchače. Tato část se zabývala vztahy mezi marketingem, designem a reklamou. Přednášející se snažil upozornit na to, že každý z těchto tří oborů tvoří samostatný fragment, který je však více či méně závislý na ostatních dvou. Podstatná část byla věnována Corporate Designu a tomu, jak by se daná firma měla a nebo naopak neměla prezentovat a co všechno by logo společnosti (případně výrobku) mělo/nemělo obsahovat. Kromě toho také došlo i na otázku designu různých produktů. Ačkoli si to spousta z nás nepřipouští, každý člověk kupuje také očima (mnohdy i podvědomě), a proto je otázka designu výrobků velmi důležitá (i u výrobků, u kterých hraje design zdánlivě druhotnou roli). Nelze ji proto brát na lehkou váhu. V opačném případě to totiž firmu může stát miliónové (či miliardové) ztráty. V obsahu této přednášky opět nechyběly názorné příklady, doprovázené fotografickou dokumentací.

Vzhledem k časovému skluzu a dalším povinnostem jsem byl bohužel nucen odejít ještě před skončením semináře, tudíž poslední blok "Grafické Symboly" (přednášející Jan Schicker) jsem již neabsolvoval, proto jej nemohu hodnotit.

Závěrem

Každopádně podobné akce jsou příjemným oživením na poli našich vzdělávacích akcí a seminářů. O to příjemnější je fakt, že celý projekt financuje stát za přispění Evropského sociálního fondu. Úroveň jednotlivých přednášek je na relativně dobré úrovni (až na výjimky) a pořadatel nabízí mimo jiné také poradenskou činnost a možnost nějaké formy spolupráce v oblasti designu. V případě zájmu o další služby, poradenství nebo pro více informací se obraťte na Design Centrum na Senovážném náměstí č. 20 v Praze 1 (telefon: +420 224 223 645) nebo navštivte jejich webové stránky. Součástí aktivit centra bude také publikační činnost / přednášky, brožury nebo články v tištěných médiích.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Design  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: