Sato Hiroyuki: balíček skriptů pro Adobe Illustrator - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Nabídka práce
Poptávka práce


VSE

Sato Hiroyuki: balíček skriptů pro Adobe Illustrator

4. května 2009, 00.00 | Balíček se šťastným počtem 13 skriptů pro Adobe Illustrator nabízí japonský tvůrce Sato Hiroyuki na svých stránkách S.H’s Page. A nutno uznat, že ač se často jedná o drobné pomůcky, mnohé z nich jsou nadmíru užitečné. V následujícím článku se podíváme na obsah tohoto balíčku.

I přes nejlepší snahu nemohou aplikace typu Illustrator, Photoshop nebo InDesign zvládat všechny požadavky uživatelů. Často od nich potřebujeme specifický úkon, který buď můžeme jako normální uživatelé se standardním rozhraním zvládnout, byť za cenu krkolomného postupu, sami, nebo prostě neexistuje jiná možnost než sáhnout ke skriptům a konkrétní aplikaci příslušný úkon „naučit“. Následující skripty (až na pár výjimek) se vyznačují jednou příjemnou vlastností – nejsou pro efekt, ale doplňují a rozšiřují elementární práci s křivkami.

Sato Hiroyuki tvrdí, že všechny skripty jsou odladěny na verzi Adobe Illustrator CS (11.0.1.) a některé na Adobe Illustrator CS3, nicméně při práci s verzí CS4 jsem nenarazil na žádné problémy.

Instalace

Po stáhnutí skripty rozbalíme a umístíme do příslušného adresáře programu Adobe Illustrator (například sem …\Adobe\Adobe Illustrator CS4\Presets\cs_CZ\Skripty\SHS). Po té spustíme nebo restartujeme Adobe Illustrator. Skripty by se měly objevit jakou součást menu Soubor/Skripty/SHS.

 


Tak tady jsou.

Balík obsahuje tyto skripty:

 • Adjust Dashes (offset)
 • Adjust Dashes
 • Circle
 • Common Tangents
 • Dance
 • Divide (length)
 • Extend Handles
 • Merge Overlapped Anchors
 • Metaball
 • Reverse
 • Round Any Corner
 • Tangents From A Point
 • Tree-like

Adjust dashes

V případě, že máme uzavřený objekt s obrysem, který je tvořen přerušovaným tahem, často návaznost tahu není zcela ideální. Jediným fíglem, jak toho dosáhnout, je velikosti tahů a mezer proporcionálně přizpůsobit. Často se jedná o desetiny bodů. A tak by bylo nutné počítat a počítat… Tento skript to udělá za nás. Vyberte objekty a skript spusťte.


Adjust dashes

Adjust dashes (ofset)

Někteří šťouralové mohou namítnout, že to není tak úplně ono a že všechny rohy ve čtverci by měly být stejné. To řeší tento druhý skript. Jde na tom ovšem jinou metodou – „posunuje“ počátek. Aby toho byl ovšem schopen, tak to v praxi znamená rozdělení objektů na jednotlivé segmenty, změnu ukončení čáry a vhodnou úpravu velikostí tahů a mezer (a la předchozí skript). V důsledku to ovšem znamená ztrátu uzavřeného objektu, neboť ten je poskládán ve skupině z jednotlivých segmentů. Vyberte objekty a skript spusťte.


Výsledek jsou „jen“ segmenty.

Circle

Spustíme skript a on nakreslí kruh. Nic objevného, že? Tedy až na nepatrné vylepšení, že tento kruh bude obsahovat námi zadaný počet kotevních bodů. Škoda jen, že nemůžete alespoň nepovinně volit i průměr nebo umístění.


Moje přání, skripte, je mít kružnici se sedmi kotevními body…


Dobrá, tady je.

Common Tangents

Skript pro zvolené (zakřivené) objekty detekuje a vykreslí tečny. Dokážu si představit nejen technické využití, ale i kreativní – u dvou oblouků to není žádná sláva, ale například už u třech kružnic vypadá výsledek zajímavě. Věřím, že pokud by bylo vhodných objektů dostatečné množství, lze připravovat zajímavé obrazce.


Detekované tečny mezi zakřivenými objekty

Dance

Tak tento skript je právě jedna z výjimek v celém balíku a jeho služby využijete jen poskrovnu. Generuje totiž sadu jednoduchých postaviček-tanečníků. K tomu asi není co dodat.


Smím prosit?

Divide (lenght)

Jestliže máme křivku a potřebujeme jí rozdělit na několik segmentů, buď přidáme pomocí pera ručně kotevní body nebo použijeme funkci Objekt/Cesta/Přidat kotevní body. Ta ale přidává body na cestu „optimálně“. Skript, na rozdíl od této funkce, rozdělí segment na stejné díly. V následujícím obrázku jsou oranžově zvýrazněny kotevní body, které byly přidány pomocí funkce Přidat kotevní body (použita dvakrát za sebou), modře pak kotevní body získané díky skriptu. Poslední obrázek pak ukazuje rozdíl na jedné křivce.


Rozdělení na stejně dlouhé segmenty díky skriptu Divide (lenght)

Extend handles

Upřímně řečeno, tohle je přesně ta pomyslná třešnička na dortu. Jednoduchá drobnost, která usnadňuje mnohé. A o co tedy jde? Skript zvětší nebo zmenší odsazení táhel od kotevního bodu o zadané procento (a to i v záporném směru) a to buď u konkrétního vybraného kotevního bodu nebo u všech bodů objektu. Co lze jednoduchým zadáním hodnoty docílit z kružnice lze vidět na obrázku.


Rychlá, přesná a hlavně efektivní práce s táhly

Merge Overlapped Anchors

Občas se stane, že na jednom místě máte více kotevních bodů. Často po několika složitějších operacích se sčítáním a odčítáním objektů. Nebo prostě vlastní nepozorností. Nebo dokonce záměrně. Pokud tyto překrývající se (a tedy zbytečné) kotvy chcete odstranit, je tento skript vhodným řešením.


V horním bodě se překrývají dva kotevní body

 


Po dokončení práce skriptu už je jen jeden.

Metaball

Tento skript generuje dle zvoleného zakřivení „zbylé části“ mezi kružnicemi a tím vznikají objekty podobné objektům typu metaball, známé především z 3D aplikací. Myslím, že v české kotlině se těmto objektům přezdívá czechpoint objekty.


1) dvě kružnice; 2) skript metaball dopočítá příslušný objekt; 3) objekty po sloučení

Reverse

Obrátí směr křivky. Může se hodit například při aplikaci stop.

Round Any Conner

Pokud chceme zaoblit rohy na objektu, lze použit efekt „Zaoblení rohů“. Bohužel zaoblení se aplikuje na celý objekt. Tento skript dovolí zaoblit jen u vybraných kotevních bodů. Pro tyto potřeby vzniknou další kotevní body. Jediná škoda, že rádius zaoblení lze zadávat pouze v bodech.


Zaoblení jednoho rohu

Tangents From A Point

Sestrojit tečnu z libovolného bodu ke kružnici je jednoduché. Pokud ale namísto kružnice dodáte jakoukoliv jinou křivku, už je to hodně tuhý oříšek, i když lze také řešit. Nicméně řešení se skrývá v tomto skriptu. Vyberete bod (buď samostatně, jako je uvedeno na obrázku) nebo bod z nějaké křivky. Přiberete do výběru příslušné křivky a necháte si vygenerovat tečny.


Tečny z bodu

Tree-like

Poslední ze sady a druhá, dovolím si říci, vizuální blbinka. Tento skript vygeneruje „strom“ složený z jednotlivých čar s různou sílou tahu.


Strom

Závěr

Jedná se o sbírku povětšinou jednoduchých pomůcek, které ovšem velmi přesně odhalují některé významné slabiny při práci s křivkami v programu Adobe Illustrator. Přes veškerou jejich jednoduchost (a nemyslím si, že je překážkou, spíše naopak) si tyto skripty zasluhují velikou pozornost.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Vektory  

 » Rubriky  » Design  

 » Rubriky  » Software  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Poptávka bazar

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: