Rosebud: anotujte PDF online a v reálném čase - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



VSE

Rosebud: anotujte PDF online a v reálném čase

14. prosince 2005, 00.00 | I když Adobe Acrobat disponuje silnými možnostmi online komentování, najdou se výrobci,
kteří se snaží jeho vlastnosti v daném ohledu rozšiřovat. Za jeden z nejzajímavějších
pokusů uvedeného typu lze takto považovat nastupující produkt Rosebud, který si blíže
představíme v této recenzi.

Především s tím, jak vzrůstá dostupnost a výkonnost internetového připojení, přibývá pokusů začlenit online komunikaci i do procesů publikačního průmyslu. K online korekturám, náhledování, schvalování či připomínkování dokumentů lze dnes takto použít řadu řešení. Prim mezi nimi hraje Adobe Acrobat a to ze dvou důvodů: tím prvním je samozřejmě silný anotační a proofingový aparát zabudovaný v prostředku samotném, tím druhým, neméně důležitým, pak možnosti samotného použitého formátu, tedy PDF. Dokumenty v PDF se totiž vyznačují vysokou vyjadřovací schopností (do PDF lze převést vizuálně věrně výstup z prakticky každé aplikace), nezávislostí na platformě, účinnou kompresí obsažených dat, podporou zabezpečení a elektronického podpisu a mnoha dalšími zajímavými vlastnostmi.

Mimo toho, co v daném ohledu poskytuje samotný Acrobat, lze použít stále více řešení třetích výrobců, kteří ke stávajícím možnostem přidávají různé vlastní funkce a postupy. Svého času jsme takto na Grafice psali například o řešení Cyan eProf. Dnes bychom se zde rádi podívali na nastupující produkt Rosebud (zatím ve fázi beta verze), který schopnosti online anotování posouvá více do oblasti instant messagingu. Jak a proč? A co lze na daném řešení pochválit či naopak kritizovat? To si povíme v této recenzi.

Základní přiblížení

Jak již bylo výše naznačeno, Rosebud je řešením, které umožňuje využít Adobe Acrobat (5-7, Standard nebo Professional) k online anotacím PDF dokumentů. (Výrobce slibuje i verzi pro bezplatný Adobe Reader 7, který rovněž u příslušným způsobem nastavených PDF dokumentů dovoluje komentování.) Anotování přitom funguje na bázi instant messagingu, tj. dva či více uživatelů propojených Internetem mohou ve stejnou chvíli provádět v dokumentu operace s pomocí anotačních nástrojů Acrobatu, přičemž příslušné změny se automaticky zobrazí na počítačích všech účastníku dané session. Komunikace zde probíhá přes server, který může mít buďto povahu hostingové služby (provozuje i výrobce) nebo řešení na vlastních prostředcích klienta (anotační workflow v podnikovém intranetu apod.). Serverová i klientská komponenta jsou napsány v jazyce Java (pro chod klienta je tedy zapotřebí instalovat odpovídající Java Runtime), takže se jedná o řešení skutečně multiplatformní.

rosebud1f.jpg

Rosebud v akci

Rosebud v akci

Výrobce poskytuje coby preview systému příslušné 60denní demo, které si je možno po registraci stáhnout z jeho serveru, v průběhu instalace je poměrně dobře ošetřena (detekce a nabídka odpovídajícího odkazu) i instalace potřebné Java Runtime. Po instalaci lze Rosebud začít využívat z prostředí Acrobatu, do kterého je za daným účelem nainstalována odpovídající skupina příkazů a nástrojů - k další komunikaci není zapotřebí webového prohlížeče, jako je tomu u jiných řešení, to podle výrobce zvyšuje bezpečnost celého procesu. Jde tedy o velmi přehledný koncept, kterému nemáme co vytknout. Problém je ovšem trochu s dokumentací: přiložený nápovědový soubor v HTML pokrýval pouze základní operace s produktem, na serveru výrobce jsme pak našli jen dokument s obecnými informacemi a dále (dlužno říci že profesionálně provedenou) prezentaci, přibližující ve stručnosti výhody Rosebudu a také s ním spojeného PDF v praxi. Se skutečně ostrou verzí hodlá nicméně výrobce jít na trh až v příštím čtvrtletí příštího roku, takže dané nedostatky jsou v tuto chvíli ještě akceptovatelné.

rosebud3f.jpg

Ovládací prvky Rosebudu v prostředí Acrobatu

Po instalaci je zapotřebí provést základní nastavení, týkající se identity a způsobu připojení do diskusí (ošetřuje se například přístup přes firewall). Následně je pak možno se pustit do výměny informací, přičemž Rosebud dovoluje pracovat buďto v módu Presentor, kdy je daný uživatel iniciátorem spolupráce, nebo Audience, kdy se uživatel účastní daného anotačního procesu.

Poté, co prezentátor vytvoří novou session, může do ní zařadit jeden nebo více PDF dokumentů, které otevřel v Acrobatu, ty se přenesou na server služby. Následně musí prezentátor vyzvat jiné účastníky, aby se do session zapojili. K danému upozornění je třeba využít nástrojů mimo Rosebud, například e-mail či telefon. Vyzvaný účastník, který odpovídajícím způsobem zapne svůj Acrobat, pak obdrží příslušné soubory. Následně mohou všichni účastníci provádět v daných dokumentech anotace, přičemž akce se zohlední na rychlé internetové lince prakticky okamžitě (jak jsme měli možnost vyzkoušet) ve všech klientech připojených do dané session. Podporovány zatím nicméně nejsou všechny odpovídající příkazy Acrobatu, podrobnější informace jsou uvedeny na stránkách výrobce či v nápovědě produktu, lokálně lze ale samozřejmě použít cokoli (tedy odpovídajícím způsobem nasadit třeba náhledové funkce apod.), zajímavé pak je, že si uživatel dokument se všemi změnami a komentáři může vždy uložit na svém počítači. Pro doplňkové informace lze využít i okno pro textový messaging (chat), které Rosebud se session nabízí. Zajímalo by nás pak, jak lze mimo tohoto messagingu spolu s Rosebudem provozovat internetovou telefonii (Skype aj.) co se zátěže linky týče, tuto variantu jsme bohužel neměli možnost prakticky si vyzkoušet.

Uvedený způsob spolupráce předpokládá zapojení v reálném čase. Existuje nicméně i asynchronní mód, ve kterém si přihlášený účastník může dodatečně přehrát celý dosavadní anotační cyklus a připojit pak i své poznámky. V nám dostupné demoverzi se navíc zdálo, že k dispozici jsou i funkce pro výuku či komunikaci na bázi peer-to-peer, chabá dokumentace nám nicméně o těchto možnostech nic neprozradila.

rosebud2f.jpg

Nastavení uživatele

Využití

Díky spojení PDF, Acrobatu a Internetu je Rosebud zajímavý pro mnoho uživatelských skupin. V oblasti publikování to mohou být typicky týmy spolupracující na publikačních projektech (designér, zadavatel, korektor aj.) a to jak v případě tištěné produkce, tak i webdesignu (do PDF lze převést návrh Webu či jeho částí aj.). Představit si pak rovněž lze řadu aplikací v kancelářích (spolupráce nad dokumenty), technické grafice (diskuse nad výkresy) či vzdělávání (výukové materiály). Hlavními požadavky kladenými na účastníky procesu pak jsou připojení k Internetu (které musí být dostatečně rychlé zejména pro přenos odpovídajících PDF dokumentů) a nutnost disponovat ne právě laciným Acrobatem (výrobcem slibovaná implementace pro Reader by nicméně měla tento nárok přinejmenším částečně eliminovat).

Závěrem

Rosebud je koncepcí a do značné míry i technickým provedením produktem, který má uživatelům skutečně co nabídnout i ve stávající, trochu nehotové podobě. Podle informací sdělených nám výrobcem se pak dá předpokládat, že dané řešení bude možno provozovat na subskripční bázi (přes veřejný server) za 29 USD měsíčně pro jednoho uživatele, což je cena poměrně přijatelná. Možnost používat daný systém již dnes v aktuální demoverzi zdarma a prakticky bez omezení je pak dostačující k tomu, aby uživatel posoudil, nakolik má pro něj smysl se o daný produkt a jeho další vývoj blíže zajímat.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Polygrafie  

 » Rubriky  » PDF - Adobe Acrobat  

 » Rubriky  » Software  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: