Quite Imposing v nové verzi - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Nabídka práce


VSE

Quite Imposing v nové verzi

imposition montaz

29. července 2005, 00.00 | Populární plugin Acrobatu pro archovou montáž se po několika letech dočkal nové verze.
Co lze od ní očekávat? To se dovíte v našem článku.

Stále populárnější se i v tuzemských pre-pressových provozech stává archová montáž z PDF dokumentů. Jedním z řešení pro archovou montáž na dané bázi, které si v minulých letech dobylo velmi dobrou pozici, je Quite Imposing společnosti Quite Software. Těžko říci, zda dokonalostí produktu nebo problémy výrobce bylo dáno to, že Imposing nebyl po několik let upgradován. Situace se ovšem mění v dnešních dnech, kdy se Imposing dočkal nové verze 2.0. V tomto našem článku bychom se na ni rádi podívali podrobněji.

Základní přiblížení

Jak již bylo řečeno, Quite Imposing je plugin Acrobatu. K dispozici je ve dvou podobách -- pokročilejší se odlišuje přívlastkem Plus a nabízí řadu nástavbových funkcí. V základní podobě podporuje Imposing tvorbu brožur a N-up impozici. V prvním případě je možno provést jak kontinuální vyřazení, tak seřazení stránek odpovídající lepené či šité vazbě. N-up vyřazení dovoluje poměrně obecně rozmístit na archu požadovaný počet stránek, přičemž pod kontrolou jsou řazení, odstupy, zvětšení/zmenšení či umístění stránek apod. Produkt dále dovoluje například vyřadit zvlášť liché a zvlášť sudé stránky, po libosti změnit pořadí stránek či vložit do výstupu stránky prázdné. Podporováno je pak užití ořezových značek.

quite1f.gif

Základní rozhraní produktu

Pokročilejší Plus verze se vyznačuje především podporou vyřazení typu Step and repeat a manuální impozice. V prvním případě se jedná o možnost umístit na jeden či více archů opakovaně tutéž stránku: výhodné pro vizitky, štítky apod. V případě manuální impozice lze opravdu velmi flexibilním způsobem rozmístit myší na archu zvolené stránky z jednoho či více dokumentů. K dispozici je pak i funkce Join two pages pro spojování stránek: vhodné při zpracování dokumentů, které obsahují arch rozložený do více (ne nutně pouze dvou) částí.

Další funkce se pak týkají umisťování dodatečného obsahu na stránky: konkrétně lze takto provést očíslování čísly stránek v různých formátech. Takto vložená čísla či ořezové značky lze kdykoli z montáže odstranit a co je ještě zajímavější, k dispozici je funkce maskovací pásky, která dovoluje na jedné či více stránkách překrýt zvolenou oblast, čehož lze typicky využít k odstranění čísel stránek či jiného nežádoucího obsahu, který se nachází v původním dokumentu. Na arších pak lze libovolně opakovat jakékoli motivy díky funkci pro tvorbu pozadí. Částečnou možnost automatizace (jež jak ukážeme dále, výrobce významně rozšířil) dovoluje uložení nastavení naposledy použitého příkazu k opakovanému použití.

Produkt se vyznačuje značnou uživatelskou přívětivostí, když zejména jednodušší vyřazení lze řešit pomocí názorných průvodců. Vyřazení se provádí do nového dokumentu (není-li požadováno jinak) a funguje velmi svižně. Svým zaměřením vyhovuje plugin všem běžným nárokům přípravy publikací pro digitální či ofsetový tisk, výrobce pak akcentuje rovněž in-house nasazení na stolních tiskárnách či kopírkách, své místo si ale Imposing může najít i při pokročilejších, atypických vyřazovacích úlohách, i když s velkými systémy daného typu jej samozřejmě nelze srovnávat.

quite2f.gif

Průvodce pro tvorbu brožury

Automatizační sekvence

Evidentně nejdůležitější novinkou v produktu je rozšíření možností automatizace ve verzi Plus. Tzv. automatizační sekvence zde dovolují provést zpracování s pomocí uživatelem vybrané a nakonfigurované sekvence příkazů pluginu. Vytvářet sekvence daného typu lze jak manuálně, v odpovídajícím dialogu, připomínajícím například obdobný prostředek pro dávkové sekvence Acrobatu, tak (což je značně atraktivní funkce) převzetím skupiny příkazů, která byla provedena nad daným PDF dokumentem (viz dále). Sekvence lze pak používat různým způsobem: interaktivně - tj. jednotlivé příkazy vždy zobrazí svůj dialog s přednastavenými parametry, které může uživatel ponechat či změnit, aby pak přešel do dalšího kroku, rychle, tj. bez interakce s uživatelem (ale s případnými upozorněními) a také v tzv. advanced batch mode, tj. v rychlém módu bez upozorňování a se zápisem změn do stávajícího, nikoli nového dokumentu. Prostředek Prompt pak dovoluje do sekvence vložit uživatelem definované upozornění, sloužící například k připomenutí některých důležitých skutečností souvisejících s nasazením daného příkazu apod.

Zajímavá je možnost přenášet sekvence mezi počítači v podobě XML dokumentů: uvedeným způsobem lze unifikovat zpracování v rámci jednoho či více pracovišť. Sekvence ovšem nedovolují hromadné zpracování více dokumentů, vždy je tedy zapotřebí alespoň částečná interakce s uživatelem (otevření dokumentu ke zpracování). Popis akcí v XML lze nicméně vytvářet a využívat i v jiných programech, takže do budoucna se otevírá šance automatizovat funkce Imposingu z prostředí jiných řešení.

quite3f.gif

Editace automatizační sekvence

Zapamatování úprav

Jak již bylo naznačeno výše, produkt nyní disponuje poměrně zajímavou a inovativní schopností zapamatovat si (v podobě metainformací uložených s dokumentem) všechny transformace, které v daném dokumentu prováděl -(opět se jedná o vylepšení dřívější funkce Imposition Info, která si dříve pamatovala pouze informace spojené s layoutem). Toho lze využít nejen k vytváření automatizačních sekvencí, ale rovněž také zjištění toho, kdo s dokumentem a jak manipuloval, vyčíslení práce apod.

Vylepšení Shuffle pages

Urychlení práce slibuje i rozšíření funkce Shuffle pages pro změnu pořadí stránek v dokumentu. Tzv. Shuffle assistant dovoluje provést přerovnání resp. vytvoření odpovídajících pravidel automaticky. Uživatel pouze zadá počet sloupců a řádků v layoutu a dále počet stránek, následně pak určí, které stránky a jak mají být umístěny na prvním archu. Na základě těchto určení umí Assistant sám inteligentně "uhodnout", o jaký typ vyřazení se jedná a dle toho nastavit příslušná pravidla.

quite4f.gif

Shuffle assistant

PDF/X

Další důležitou funkcí je zachování PDF/X (1a a 3) nastavení ve vytvořeném dokumentu. Produkt se takto pokusí nejen provést odpovídající úpravy, ale také třeba zabránit manuální montáži, při které by došlo například k umístění stránky z PDF/X-1a dokumentu do PDF/X-3 archu, povoleno také není číslování stránek (Imposing zde nevkládá písma, což PDF/X nedovoluje) aj.

Ostatní

Další novinky už tolik významné nejsou, přesto se obvykle jedná o vylepšení užitečná. Konkrétně lze takto v Acrobatu využít ke spuštění rozhraní pluginu odpovídající tlačítko. Rozšiřující volby nalézáme jak v případě brožur (zápis i do původního dokumentu, zákaz změny velikosti stránek aj.), tak i N-up a Step and repeat vyřazení (zápis i do původního dokumentu, různé možnosti zarovnání archů). Produkt také umí ohlídat nechtěný ořez přesahů, podporuje tzv. bates číslování stránek (čísla s předřazenými nulami - používá se například v legislativě) a dovoluje do vyřazení zahrnout i anotace či formulářová pole.

Závěrem

Imposing je nabízen za cenu 249 britských liber v případě základní podoby a 499 liber v případ verze Pro. Ceny upgrade začínají na 79 librách při přechodu z 1.x základní verze. Za dané investice získá uživatel prostředek, který se díky pokročilejším možnostem automatizace a celkovým úsporám práce může zaplatit již po několika týdnech provozu: profit je zde dán především množstvím zakázek. Ve své třídě řešení nepřináší nový Imposing žádné převratné změny, poměr cena-výkon se nám u něj nicméně jeví jako značně výhodný.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Sazba  

 » Rubriky  » Polygrafie  

 » Rubriky  » PDF - Adobe Acrobat  

 » Rubriky  » Software  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: