Punch představil nový digitální Xeikon 8000 - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Nabídka práce


VSE

Punch představil nový digitální Xeikon 8000

20. března 2008, 00.00 | Punch Graphix představil na včerejší tiskové konferenci v belgickém Lieru nový digitální tiskový stroj Xeikon 8000 a další novinky z oblasti CtcP pod značkou Basys Print. Přinášíme vám přímou reportáž z představení nejrychlejšího digitálního tiskového stroje ve své třídě.

Punch Graphix, stejně jako většina ostatních výrobců, se horečně připravuje na blížící se veletrh Drupa 2008, což se nemůže obejít bez produktových novinek. Proto včera uspořádal ve své centrále v belgickém Lieru představení svých novinek jak pod značkou Basys Print, tak i Xeikon.

Budova Punch Graphix v Lieru

Basys serie 400 a 800
Oblasti CTP a CTcP se na našem serveru příliš nevěnujeme, protože se nejedná o plně digitální technologie. Nicméně nelze nezmínit, že Punch nijak neomezuje své investice do tohoto oboru a naopak představil pod svou značkou Basys dvě nové řady CTcP UV zařízení. Je nesporné, že tato technologie má díky velmi nízké investiční náročnosti a možnosti snadného provázání s tradičním tiskovým workflow stále řadu zákazníků, zejména na rozvojových trzích. Basys vsází na univerzálnost UV řešení a nabízí dnes podporu více jak šedesáti různých tiskových desek od patnácti výrobců. Oba dva systémy jsou zcela modulární, takže zákazník si může vybrat od manuálního přes poloautomatické až po plně automatická čtyř či osmistránková řešení.

Basys 800

Xeikon 8000
Pro nás výrazně zajímavější je letošní novinka Punche v oblasti digitálního tisku. Nový Xeikon 8000 sice koncepčně vychází z loňské řady 6000, která bude i nadále nabízena spolu se stroji 5000+, 4000 a 330, ale přináší řadu nových technologií. V první řadě Xeikon přezbrojuje na nové obrazové jednotky, nabízející tiskové rozlišení 1 200 dpi při zachování 4 bitů na bod. V praxi tak lze využít rastr až 240 lpi, což znamená 2x vyšší kresebnost ve srovnání s předchozí generací. Nová obrazová jednotka je osazena přepracovaným LED systémem i novou optikou a úprav se pochopitelně dočkala i elektronika, která se musí vypořádat se čtyřikrát větším množstvím dat.

Druhou novinkou Xeikonu 8000 je zvýšení maximální rychlosti tisku na 230 stran formátu A4 za minutu. To umožňuje spolu s novým příslušenstvím a upraveným systémem podávání a vedení média dosáhnout výtěžnosti stroje až na 8,5 miliónů stran formátu A4 za měsíc. Model 6000 nabízí výtěžnost maximálně 5 miliónů stran měsíčně. Při použití gramáže vyšší než 200 gsm rychlost tisku postupně klesá s gramáží média až na 70 stran za minutu.

Co se týče podpory médií, nabízí osmitisícovka podobné parametry jako model 6000. Podporovány jsou šíře média od 320 po 512 mm (508 mm nabízí model 6000), při gramáži od 40 po 350 gsm. Maximální šíře tisku je 505 mm, tedy 20 palců (19“ u modelu 6000). Zařízení je možné provozovat v konfiguraci 4/4 či 5/5 s One Pass Duplexem. Potiskovat jde potahovaný i nepotahovaný papír, kartóny, syntetická média včetně transparentních a samolepky. Xeikon v rámci prezentace typického nasazení představil i možnost tisknout na transferová média použitelná pro potisk textilu. Model 8000 využívá nový PA toner.

Nový Xeikon 8000 využívá stejné ovládací pracoviště jako celá produktová řada (X-800) a je vybaven automatickou kalibrací a registrací.

Praktické postřehy
Xeikon postupně rok po roce rozšiřuje nabídku svých digitálních tiskových strojů směrem k větším objemům zakázek. Nový model 8000 s objemem tisku až 8,5 milionů stran A4 měsíčně představuje produkční řešení, které skoro zdvojnásobuje efektivitu tisku. Navíc nová obrazová jednotka bude stejně jako nové PA tonery k dispozici i pro nižší stroje 6000/5000+, a to i jako možnost upgradu.

Svou produktovou řadou se Xeikon nevyhrazuje jen vůči klasickému ofsetovému tisku, kterému se snaží konkurovat variabilitou výstupu, ale i vůči inkoustovým řešením. Podle prohlášení vrcholových představitelů Punche má inkoustový tisk obrovskou perspektivu a prostor pro další rozvoj v oblasti digitálního tisku. Xeikon jej zatím nevyužívá, protože v jeho segmentu nenabízí adekvátní kvalitu a efektivitu. Nicméně není vyloučena možnost, že by i Punch v budoucnu nabídl inkoustový tisk pro specifické tržní segmenty. Toto prohlášení jasně koresponduje s neutuchajícími investicemi do vývoje produkčních inkoustových tiskových technologií.

Dalším zajímavým trendem, který lze u Xeikonu pozorovat, je širší využití příslušenství renomovaných třetích značek. Xeikon se zřejmě víc soustředí na vlastní tiskovou technologii a integraci řešení a zcela správně místo experimentování s vlastní produkcí využívá stále více příslušenství zavedených značek.

A co se týče samotné kvality tisku nové obrazové jednotky, měli jsme přímo ve výrobním závodu možnost srovnat výstup jak nové, tak i staré generace, a zejména co se týče kresebnosti je rozdíl opravdu znatelný. U větších ploch, především s nízkým pokrytím, a u šedých ploch je kvalita tisku velmi podobná jako u předchozí generace. V kombinaci s novými médii nabízí Xeikon 8000 celou řadu nových atraktivních aplikací a stává se zajímavým řešením i pro vysoce kvalitní malonákladový a zároveň plně variovaný či personalizovaný tisk.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Polygrafie  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: