Publikační software v roce 2005 (1) - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



VSE

Publikační software v roce 2005 (1)

trendy

27. prosince 2005, 00.00 | Konec roku je časem bilance. Proto se i my podíváme na to, co rok 2005 přinesl v oblasti
publikačního software. První díl našeho přiblížení bude takto patřit počinům velkých
firem, tedy společností Adobe, Quark, Corel, Microsoft a Apple.

Rok 2005 nepřinesl sice do oblasti publikování nějaké zásadní změny, přesto je možno konstatovat, že vývoj zde byl skutečně dynamický a uživatelé se dočkali řady nových produktů či technologií, a to jak na úrovni okamžitě použitelných řešení, tak příslibů do blízké budoucnosti. Není tedy divu, že jsme se rozhodli příslušné dění zmapovat v sérii článků, jejíž první díl -- zaměřený na tzv. velké hráče - vám tímto přinášíme.

Adobe a Macromedia

Za značně úspěšný lze označit rok 2005 v případě společnosti Adobe. Ta za rekordní nárůst obratu vděčí především nové verzi svého balíku publikačních aplikací Creative Suite. O Creative Suite 2 jsme na stránkách Grafiky psali skutečně hodně a tak připomeňme jen nejdůležitější novinky, s kterými daný balík přišel. Především je takto třeba zmínit novou aplikaci Bridge, jež dává uživatelům do rukou poměrně silné nástroje pro správu a zpracování publikačních zdrojů. K dispozici je nyní i služba Stock Photos pro online nákup digitálních fotografií a jiné počítačové grafiky z různých internetových databank přímo z prostředí Suite. Více jak sto vylepšeními a novými nástroji, ke kterým patří objektové a následné styly či výstřižky se může pochlubit InDesign. Uživatelé Illustratoru se dočkali skutečně kvalitní vektorizace bitmap (Live Trace), zajímavých nástrojů pro design (Live Paint) či lepšího uživatelského rozhraní. Photoshop podstatně rozšířil repertoár nástrojů pro zpracování digitálních fotografií. Konečně GoLive nyní více podporuje design webových stránek na bázi CSS a nabízí bohaté možnosti tvorby obsahu pro mobilní zařízení. K Suite pak patří i Acrobat 7 Professional, uvedený samostatně již na konci roku 2004, který potěšil pořádnou dávkou funkcí pro pre-press. Připomenout je třeba i výrazně vyšší integraci jednotlivých aplikací Suite, danou například možnostmi sdílení nastavení color managementu či PDF nebo lepším provázáním jednotlivých aplikací Suite (výměna dat typu Photoshop-InDesign, využití filtrů a efektů Photoshopu v Illustratoru aj.).

illu1f.gif

Illustrator CS2 nabízí kvalitní možnosti vektorizace bitmap

Nová Suite nicméně sklidila od uživatelů i poměrně dost kritiky. Výčitku rozhodně zaslouží nemírné hardwarové nároky, především v případě operační paměti, a také skutečnost, že neustálé rozrůstání nových funkcí neznamená automaticky dotažení a opravy funkcí dřívějších. Stále častěji se hovoří o tom, že Adobe má na trhu aplikací daného typu v podstatě monopol a tak ji nic nenutí naslouchat oprávněným požadavkům uživatelů. Zklamáním z hlediska konkrétních prostředků je pak je podle našeho názoru zejména dosti chabá podpora jobtiketů ve formátu JDF (disponuje v podstatě pouze Acrobat).

Uvedená tvrzení byla pro leckoho letos posílena skutečností, že Adobe zakoupila společnost Macromedia, největšího dodavatele aplikací pro webové publikování. Adobe má tak nyní mimo Creative Suite ve svém portfoliu nástroje jako je Dreamweaver či Flash a může tudíž pokrýt prakticky celé spektrum publikačního průmyslu (připočíst je třeba i prostředky Adobe pro zpracování videa a digitálních fotografií či serverová řešení pro PDF).

Ještě v průběhu akvizice (uzavřené až v prosinci) zveřejnila Macromedia balík svých zásadních aplikací Studio 8 (Dreamweaver, Flash, Fireworks, Contribute, FlashPaper). Ten přináší slušnou dávku nových funkcí a vylepšení. Přehlédnuta nicméně nemohla být absence vektorového editoru FreeHand, svého času zajímavého konkurenta Adobe Illustratoru. FreeHand totiž zřejmě zcela zmizí ze světa (při možném absorbování nejzajímavějších funkcí do Illustratoru) nebo jej Adobe stejně jako před léty (když jej získala akvizicí společnosti Aldus) opět prodá (tehdy byla kupcem právě Macromedia).

flash8-1f.jpg

Macromedia Dreamweaver 8

Osud dalších aplikací Macromedia je poměrně jasný: Adobe hodlá evidentně pokračovat v jejich vývoji (samozřejmě již pod svou hlavičkou) a nabízet je mimo jiné v bundlech pro komplexní zpracování obsahu od pre-pressu přes Web až po video. V dlouhodobějším plánu je pak třeba i univerzální prohlížeč PDF a Flash obsahu. Jak je tedy vidět, ambice pokrýt co možná nejširší oblast publikačního průmyslu je skutečně tou vedoucí.

Quark

Podstatně více a podstatně lépe než v letech minulých se v roce 2005 psalo o společnosti Quark. Ta se hodlá nově prosadit QuarkXPressem 7, jehož uvedení bychom se měli dočkat někdy začátkem roku 2006. Podpora Unicode a OpenType, lepší uživatelské rozhraní, přímé zpracování počítačové grafiky, vylepšený color management a proofing, možnosti skupinové spolupráce, preflight, výstup a tvorba dokumentů na bázi JDF jobtiketů, výrazně lepší výstup do PDF (včetně podpory PDF/X) a podpora personalizovaného publikování (včetně podpory standardu PPML): to vše jsou lákadla, která dokáží oslovit. Jak to ale vše dopadne doopravdy, to se dovíme až za nějakou dobu (hodně bude záležet i na cenovém nastavení nového XPressu).

quark7-1f.jpg

Prostředí QuarkXPressu 7

Corel

Poměrně v pozadí zůstala v roce 2005 společnost Corel. Její obchodní politika měla nicméně oproti letům minulým úspěch. Mohla za to nová strategie, kterou daná společnost přijala po akvizici soukromým kapitálem před asi třemi lety (tehdy byly její hospodářské výsledky skutečně značně neuspokojivé). Corel takto opustila některé oblasti (především podnikové aplikace na bázi XML), aby se výrazněji zaměřila na konzumentský sektor. Pro posílení nabídky v dané oblasti zakoupila (již v roce 2004) společnost Jasc Software, aby pak její ústřední produkt, editor bitmap a digitálních fotografií Paint Shop Pro nabídla již pod svou hlavičkou coby Paint Shop Pro X (a odlehčenou verzi Photo Album 6). Uvedený produkt se přitom ocitl mimo jiné i v bundlu Visual Creation Studio, doplněném o produkty společnosti Sony pro zpracování digitálního videa - tento balík je zaměřen na domácí zpracování obrazu. Corel nicméně neopouští ani design a technickou grafiku, takže v nabídce nalezneme dále vylepšovaná zavedená řešení, jako CorelDRAW Graphics Suite (obsahuje legendární CorelDRAW pro editaci vektorů, PhotoPaint pro bitmapy a R.A.V.E pro animace), Painter, Grafigo a KnockOut či DESIGNER Technical Suite. Opomenuta by neměla být ani WordPerfect Office, čili balík kancelářských aplikací podle Corel, velmi málo se uchytila sázecí aplikace CorelVentura.

Microsoft

V roce 2005 přišla s řadou aktivit, směřujících přímo či nepřímo do oblasti publikačního průmyslu, i společnost Microsoft. Většina z toho, co zde prezentovala, přitom souvisí s novou verzí Windows, označenou kódovým názvem Vista, která by se měla na trhu objevit v příštím roce. Zobrazovací engine tohoto systému, tedy Windows Presentation Foundation, má nabídnout značně vylepšené možnosti oproti dosavadním Windows. Od zmíněného enginu se odvíjí záměr poskytnout technologii XML Paper Specification (XPS, dříve Metro), jež je v podstatě jakousi variantou formátu společnosti Adobe PDF: XPS má být rovněž platformou pro přenos dokumentů mezi platformami, přičemž k převodu z prostředí libovolné aplikace je použito například tiskového driveru. O jak moc povedený pokus se bude jednat nelze v tuto chvíli dobře odhadnout, faktem je, že s Microsoftem na dané technologii spolupracuje třeba i společnost Global Graphics, dobře známá zejména svými produkty pro práci s PostScriptem a PDF.

Microsoft pak podle všeho hodlá konkurovat i jiné publikační technologii, která je po akvizici Macromedia opět ve vlastnictví Adobe, tedy animacím ve formátu aplikace Flash (tedy SWF). Odpovídající prezentace ve formátu již zmíněné Windows Presentation Foundation (kterou chce Microsoft v očesané podobě dovolit provozovat i ve starších verzích Windows, v Mac OS X i na mobilních zařízeních) zde má dovolit vytvářet balík aplikací Expression, především jeho komponenta Sparkle Interactive Designer a dále pak třeba vývojové prostředky, jako je Microsoft Visual Studio. Expression a samozřejmě i Vista nicméně zůstávají pouze ve fázích příslibů, maximálně tak prvních demoverzí, takže si počkáme skutečně dlouho, než bude jasné, jak úspěšný vlastně může Microsoft být, potenciál je zde nicméně podle našeho názoru o dost větší než v případě XPS.

bull2526-3f.gif

Microsoft Acrylic

Přehlédnuty by dále neměly být snahy daného výrobce zviditelnit se více i v oblasti designu a zpracování digitální fotografie. V prvním případě máme na mysli především produkt Acrylic, hybridní bitmapový a vektorový editor (plánovaná součást Expression), který někteří již dnes považují (evidentně neoprávněně) za plnohodnotného konkurenta Photoshopu. V oblasti digitální fotografie hodlá Microsoft především více podporovat profesionály, když pro Vista (a částečně i Windows XP) počítá s lepší podporou formátu RAW (prohlížení a úpravy přímo v prostředí systému), na uvedený segment myslí i server Microsoft Professional Photography, amatérům blíže je naopak třeba Digital Image Suite.

Apple

V našem přehledu samozřejmě nemůžeme opomenout ani společnost Apple, i když podíl jejich zařízení na pracovištích publikačního průmyslu v posledních letech výrazně poklesl. Přes evidentní sázku na oblast konzumu digitální zábavy (přehrávač iPod, balík aplikací iLife aj.) zůstává Apple v lecčems oblasti publikování věrná, a to způsobem, který pro inovativnost pozornost rozhodně zaslouží. Konkrétně musíme zmínit v dubnu uvedený Mac OS X 10.4 (Tiger), jež mimo jiné nabízí technologie Core Image a Core Video pro efektové zpracování obrazu a videa, Automator pro snadnou automatizaci úkonů v prostředí systému či Spootlight pro rychlé vyhledávání obsahu na bázi metadat. Oprávněnou pozornost pak vzbudila na podzim letošního roku uvedená aplikace Aperture, která schopnostmi (i systémovými nároky) míří do oblasti profesionálního zpracování digitální fotografie.

pubap05-1f.jpg

Aperture

Zcela zásadní pro vývoj dané platformy je pak v červnu ohlášený přechod počítačů Apple Macintosh z procesorů PowerPC na procesory Intel. První stroje daného typu by se měly objevit již na počátku roku 2006 a bude pak zajímavé sledovat, nakolik se jim bude dařit přitáhnout pozornost i těch uživatelů, kteří dosud fungují na platformě Windows - mimo jiné díky tomu, že minimálně některé nové Macy by měly být schopny bootovat jak Mac OS X, tak Windows.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Sazba  

 » Rubriky  » Webdesign  

 » Rubriky  » Polygrafie  

 » Rubriky  » Software  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: